Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Κληρονόμοι εξ' αδιαίρετου 3 ορόφου  σκέπτονται να νομιμοποιήσουν τις υπάρχουσες αυθαιρεσίες πριν κάνουν αποδοχή σε συμβολαιογράφο, οριζόντιες ιδιοκτησίες  κλπ..Μπορεί να αναλάβει ένας εξ΄αυτών να προχωρήσει τη διαδικασία στο όνομά του αφού  στο πλησιέστερων συγγενών υπάρχει ως κληρονόμος ? Το κτίσμα είναι προ του 1975 και νομιμοποιειται με 250 ευρώ. 

Ευχαριστώ.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατ' αρχας,

μονον η αποδοχη ειναι τιτλος

[και δεν βλεπω το λογο για μια αποδοχη που θελει 3-4 μερες για να γινει,

να προηγηθει η τακτοποιηση]

 

Ακομα και "αν"  δεχομασταν την τακτοποιηση προ αποδοχης

θα επρεπε και οι τρεις να ειναι στην αιτηση

καθε ενας με το ποσοστο του

 

[παντως, δεν συμφωνω με την προ αποδοχης τακτοποιηση]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εδώ μπαίνει, αφού δεν βρήκα κάπου αλλού νήμα με "εξ' αδιαιρέτου"...

 

Κλασική περίπτωση δυτικής ακτής Χαλκιδικής, κληροτεμάχιο (ίσως αγροτεμάχιο) 20 στρέμματα.

Ο πελάτης μου έχει ένα ποσοστό που αντιστοιχεί σε περίπου 400τμ και έχει αυθαίρετη κατοικία.

Η πολεοδομία έχει κάνει αυτοψία και πλήρωσε πρόστιμο ανέγερσης, συνεπώς μπορεί να τακτοποιήσει μόνος του ως "φερόμενος ιδιοκτήτης με καταλογισθέντα πρόστιμα".

 

Η ερώτηση είναι περί του τοπογραφικού:

Βάσει του Α99  § στ/ββ/ααα, η άποψή μου είναι ότι πρέπει να γίνει τοπογραφικό σε όλο το γήπεδο των 20 στρ. στο οποίο θα εμφαίνονται ΟΛΑ τα κτήρια.

 

Ωστόσο, ο πελάτης μου μου λέει πως με τον 4178, κάποιοι γείτονές του τακτοποίησαν τα δικά τους αυθαίρετα με τοπογραφικό, στο οποίο ναι μεν τα σημεία ΑΒΓΔ είναι στα 20 στρ., αλλά μέσα φαίνεται μόνο για το "δικό τους κομμάτι".

 

Τι γίνεται ρε συνάδερφοι???

Μου διαφεύγει κάτι???

Link to comment
Share on other sites

σωστα το εκαναν, με βαση το αρθρο 5 του 4178

 

"2. Σε περιπτώσεις ακινήτων, εκτός σχεδίου, επιφανείας άνω των 4.000 τ.μ. οι συγκύριοι ποσοστού δικαιώματος κυριότητας δύναται να υπαχθούν στις διατάξεις του ν. 4178/2013 χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών υπό την προϋπόθεση ότι ασκούν πέραν της δεκαετίας αδιαλείπτως πράξεις νομής και κατοχής στην αποκλειστική χρήση τμήματος του ακινήτου στο οποίο δεν έχει συσταθεί διηρημένη ιδιοκτησία. Με την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του ν. 4178/2014 δεν αναγνωρίζονται ούτε επηρεάζονται εμπράγματα ή ενοχικά δικαιώματα, δεν θίγονται ζητήματα της κοινωνίας δικαιώματος των συνιδιοκτητών, που απορρέουν από τον Αστικό Κώδικα".

 

 

δυστυχως στον 4495  δεν το εβαλαν

 

υγ

αν δεν το επαναφερουν στις διορθωσεις που περιμενουμε

να το πας με  αγωγη χρησικτησιας...

 

οπως πολλοι αλλοι

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη...

 

Αυτό που λες για τον 4178 αφορά το ότι μπορούσαν με 10ετία και 4 στρ. να κάνουν μόνοι τους δήλωση. Το ερώτημά μου είναι εάν επιτρεπόταν στον 4178 (δεν θυμάμαι, ειλικρινά) ή εάν επιτρέπεται στον 4495 (δεν νομίζω) να αποτυπωθούν τα όρια των 20 στρ. στην περίπτωσή μου και αναλυτικά μόνο το "κομμάτι" που θεωρεί ο πελάτης "δικό του".

 

Οι διορθώσεις έρχονται με ρυθμούς χελώνας!!!  :-x  :-x  :-x

 

Αυτό με την "αγωγή χρησικτησίας" γίνεται και μονομερώς απ' ότι καταλαβαίνω ;;; .....

Link to comment
Share on other sites

Δες άρθρο 99 παρ στ. ββ ααα

"Ειδικά στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζόντιων ή καθέτων ιδιοκτησιών με αποκλειστική χρήση, στις οποίες υπάρχει αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα, νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο αποτυπώνει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία και αναγράφει την επιφάνειά της, καθώς και το ποσοστό συνιδιοκτησίας της. Η αδυναμία τοπογραφικής αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου αιτιολογείται στην τεχνική έκθεση της παραγράφου δ"
 
Αλλά αυτό μιλάει για την περίπτωση που υπάρχει ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Δεν νομίζω ότι σε καλύπτει για την περίπτωσή σου
Link to comment
Share on other sites

σωστα

εδω μιλαει για αυτοτελεις ΟΙ ή καθετες

 

Το ερωτημα ειναι τι κανουμε στα εξ αδιαιρετου εκτος σχεδιου,  με εκταση γηπεδου 20 στρ. και με 20-30 συνιδιοκτητες

 

με τους μισους να εχουν χτισει και να εχουν περιφραξει.....

και ναχει ο καθενας απο κανα δυο λυκοσκυλα

και με μερικους αχτιστους.

 

Νομιζω οτι ειχαμε πει παλαιοτερα

 

κανεις μια απλη αποτυπωση του γηπεδου-για να φανει η τοποθεσια

και δειχνεις το αυτοτελες που σε ενδιαφερει.

 

Και πώς θα μπει να αποτυπωσει-μετρησει πηδωντας φραχτες και ανοιγοντας κλειδωμενες εξωπορτες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.