Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

Αγροτεμάχιο με 3 συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου με ποσοστό 33.33% ο καθένας και αυθαίρετα κτίσματα. Δεν υπάρχουν διηρημένες ιδιοκτησίες ούτε βρίσκεται το ακίνητο σε περιοχή εντός σχεδίου για να μπορεί έστω κι ένας από τους 3 να ρυθμίσει τα αυθαίρετα κτίσματα χωρίς την συναίνεση των άλλων σύμφωνα με την παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου (αν υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτή την πρόταση που έγραψα με διορθώνετε). Παρόλα αυτά οι 2 από τους 3 θέλουν να ενταχθούν στον Ν.4495/17 και να ζητήσουν μετά τη σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών με τη διαδικασία που αναφέρεται στην παράγραφο 2 του παρόντος άρθρου. Αν έχω καταλάβει σωστά μπορούν να προβούν σε ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών και χωρίς τη συναίνεση του διαφωνούντα συνιδιοκτήτη και να προχωρήσουν έπειτα σε αγωγή αφού και οι δύο μαζί έχουν πάνω από το 65%. Καταρχήν ισχύει αυτό και είναι σωστή η σειρά έτσι όπως το έγραψα? Αν ισχύει, η δεύτερη ερώτηση είναι αν αξίζει τον κόπο να ξεκινήσουν αυτή τη διαδικασία με τα υπέρογκα έξοδα που θα έχει κι αν γνωρίζετε άλλες υποθέσεις αυθαιρετούχων που προέβησαν σε παρόμοια διαδικασία κι έφτασαν ή τουλάχιστον προβλέπεται κατά κάποιο τρόπο με μια σχετική βεβαιότητα να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Την ερώτηση αυτή μου την έθεσαν οι ιδιοκτήτες και περιμένουν μια ειλικρινή απάντηση-εκτίμηση προκειμένου να αποφασίσουν αν θα προχωρήσουν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

- το 65% μπορει να συστησει ΟΙ  και καθετη , υπο τους ορους της  παρ. 1  δλδ σε νομιμα ή τακτοποιημενα κτισματα

Εσυ δεν εχεις νομιμα κτισματα.

ασε που η διαδικασια του 98/2  ειναι δυσκολη και πολυεξοδη  και δξ εάν την εκανε καποιος μεχρι σημερα...

Αν ξεχασεις  σημερα την συσταση,

Δες  άν μπορειτε να προχωρησετε σε πρωτο σταδιο σε κατααθεση αιτησης  εναντιον του αρνουμενου

https://www.michanikos.gr/forums/topic/46781-αρνηση-του-50-προς-συναίνεση-δικαιώματα-του-υπόλοιπου-50/

μετα ερχεται το  θεμα με το 65%

Και να διορθωσεις τα ποσοστα σας στο σωστο "1/3"

Με το 33,3333  δε κλεινει ποτέ  "1000"

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει τίτλους, απλά μετέφερα τα λεγόμενα των ιδιοκτητών που μου είπαν ότι έχει ο καθένας από 1/3. Άρα το είχα καταλάβει λάθος, με το 65% δεν μπορουμε να κάνουμε ρύθμιση 4495 στα εκτός σχεδίου γήπεδα με αυθαιρετες κατασκευές και πολλούς συνιδιοκτητες ως προαπαιτουμενο για τη διαδικασία του 98/2. Έστω κι ένας να μην υπογράφει τακτοποίηση δεν γίνεται, σωστά? Θα το διαβάσω και το θέμα με την κατάθεση αίτησης με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν βεβαίως να κάνουν κανονικά τακτοποίηση στο σύνολο του ακινήτου αναλαμβάνοντας όλο το κόστος της διαδικασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί έχω μπερδευτεί. Ισχύει λοιπόν ότι ακόμα και στα εκτός σχεδίου και χωρίς να υπάρχει σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών η πλειοψηφία (τα 2/3 στην περίπτωσή μου) μπορεί να τακτοποιήσει το σύνολο των αυθαίρετων κτισμάτων (αναλαμβάνοντας όλο το κόστος της διαδικασίας) χωρίς την συναίνεση της μειοψηφίας? Μα αν τότε μπορεί να προηγηθεί η τακτοποίηση γιατί να μην μπορούν έπειτα τα 2/3 να προχωρήσουν στη διαδικασία του 98/2? Πού το έχω χάσει?

Link to comment
Share on other sites

Επομένως Δημήτρη στα εκτός σχεδίου αν δεν έχει ο μηχανικός το 100% των υπογραφών των συνιδιοκτητων ΔΕΝ προχωράει σε τακτοποίηση, είτε η τακτοποίηση αυτή αφορά το σύνολο των αυθαιρετων κατασκευών είτε όχι. Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα "σεξαδιαιρετου"

 η ιδιοκτησια ολων ειναι "παντου και πουθενα"

Τακτοποιουν με το 100% και στη συνεχεια μπορουν να κανουν και συσταση καθετης και να παρει ο καθε ενας το δικο του κτισμα.

Η "συναινεση"  προκειμενου να τακτοποιησει "ενας"  δεν προβλεπεται - και δεν εχει κανενα ουσιαστικο αποτελεσμα -  αφου τπτ δεν μπορει να  κανει στο τακτοποιημενο..

Μονη περιπτωση -που δεν απαιτειται  συναινεση- ειναι η τακτοποιηση απο αυτον σε βαρος του οποιου εχουν  ήδη  επιβληθει προστιμα,

σε καποιον  προ ετων έλεγχο.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Τακτοποιουν με το 100%

Αρα στην δική μου υπόθεση ο ένας από τους τρεις συνιδιοκτητες που δεν υπογράφει μας κάνει χαλάστρα και δήλωση 4495 δεν μπορεί να γίνει. Κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

να του πεις τον "κανονα"

ο πρωτος που θα χρειαστει  την τακτοποιηση στο αμεσο  μελλον

ειναι παντοτε ο αναποδος που σημερα  αρνειται...

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.