Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 λεπτά πριν, Largy said:

Ναι μπορεί, αυτό είναι το καλό με τις κάθετες, και δίνεις βεβαίωση κανονικά

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ... και κάτι ακόμη.εάν κάνω υπαγωγή και μετά έρθει ο άλλος συνιδιοκτήτης , τότε μπορώ να προσθέσω το υπόλοιπο ποσό σε αυτή τη ρύθμιση ώστε να και μην πληρώσουν 2 παράβολα αλλά και να μπορεί να έχει το 20% έκπτωση (ακόμα και εάν έρθει σε ένα μήνα ) η θα πρέπει να κάνω ξεχωριστή ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω δύο ιδιοκτήτες με το δικό τους ακίνητο ο καθένας σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο.

Γνωρίζω πως πρέπει να πάρω συναίνεση για να προχωρήσω.

Εγώ ετοίμασα μία ΥΔ για την συναίνεση που αναφέρει ότι ο ένας συναινεί για την τακτοποίηση αυθαιρέτων του άλλου στο τάδε οικόπεδο που κατέχει ο καθένας τους εξ αδιαιρέτου.
Προφανώς σε διαφορετική ΥΔ για τον καθένα.

Η απορία μου είναι: Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την ΥΔ ή πρέπει να αναφέρει και τις αυθαιρεσίες του άλλου εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτη αναλυτικά όπως της ΥΔ που ζητάμε για έναν ιδιοκτήτη χωρίς εξ αδιαιρέτου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΠΑΝΟΣ27 said:

μετά έρθει ο άλλος συνιδιοκτήτης , τότε μπορώ να προσθέσω το υπόλοιπο ποσό σε αυτή τη ρύθμιση ώστε να και μην πληρώσουν 2 παράβολα

όχι, σε καμία περίπτωση

1 ώρα πριν, domerg87 said:

Γνωρίζω πως πρέπει να πάρω συναίνεση για να προχωρήσω.

η συναίνεση δεν είναι λύση. Πρέπει να τακτοποιήσουν μαζί και μετά να κάνουν σύσταση ΟΙ. Είναι εντός ή εκτός σχεδίου?

Edited by Largy
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μαζί τα προχωράω... Και για τους δύο... Η απορία μου είναι αν χρειάζεται η συναίνεση να αναφέρει αναλυτικά τις αυθαιρεσίες του εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει μαζί ο συνάδελφος εννοεί ότι πρέπει να γίνει μια κοινή δήλωση για όλα εφόσον πρόκειται για μια ενιαία ιδιοκτησία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πως έχουν σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για τα ακίνητά τους εντός του εξ αδιαιρέτου οικοπέδου. Οπότε δεν κάνω δύο χωριστές δηλώσεις που ο καθένας τακτοποιεί τα δικά του και συναινεί για του άλλου;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, domerg87 said:

Ξέχασα να αναφέρω πως έχουν σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για τα ακίνητά τους εντός του εξ αδιαιρέτου οικοπέδου.

[και διανομη]???

Οπότε δεν κάνω δύο χωριστές δηλώσεις που ο καθένας τακτοποιεί τα δικά του και συναινεί για του άλλου;

 πιό καλό μου φαινεται  ετσι...

 

τι λες κι εσυ???

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

 πιό καλό μου φαινεται  ετσι...

 

τι λες κι εσυ???

Ερώτηση επιβεβαίωσης ήταν συνάδελφε!

Κάνω δύο χωριστές δηλώσεις που ο καθένας τακτοποιεί τα δικά του και συναινεί για του άλλου γιατί το οικόπεδο συνεχίζει και είναι εξ αδιαιρέτου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.