Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

On 12/10/2020 at 11:36 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι δεν μπορείς. Μπορείς μόνο ό,τι από το "σπίτι" βρίσκεται εντός των δύο 300αριών γηπέδων...

Δήλωση υπαγωγής μπορείς να κάνεις (για τα δύο) αλλά θ' αφορά μόνο ό,τι από το σπίτι βρίσκεται μέσα σ' αυτά, με δεδομένο ότι, αυτό το κομμάτι είναι στατικά ανεξάρτητο από το υπόλοιπο κομμάτι, που βρίσκεται στο εξ αδιαιρέτου γήπεδο...

ευχαριστώ

1. είναι όμως στατικά εξαρτόμενο. Ουσιαστικά στους προβόλους πού δεν κρέμονται αλλά έχουν κιόλας  κολώνες στην άκρη τους.Οπότε ?

2. Το πρόβλημα αν κάνεις υπαγωγή εγκειταί στο να ακυρωθεί η υπαγωγή? και πώς? ή σε δικαστήριο (που δεν πρόκειται ποτέ να γίνει με τούς άλλους συνιδιοκτήτες του εξ- αδιαιρέτου)?

 

 

On 12/10/2020 at 11:44 ΠΜ, katrmp said:

 

 

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση τακτοποίησης εξ αδιαιρέτου με τρία σπίτια τριών διαφορετικών ιδιοκτητών. Εγώ έχω πελάτες τους δύο ενώ ο τρίτος έχει άλλο μηχανικό. Μπορούμε  να κάνουμε κοινή δήλωση τακτοποίησης, επειδή ξεχωριστά θεωρώ πως δε γίνεται και ο καθένας να κάνει σχέδια για τους δικούς του; (εννοώ κατόψεις-τομές, γιατί τοπογρ. και δ.κ. θα είναι κοινό)

Link to comment
Share on other sites

  vasilori:  "εξ αδιαιρέτου με τρία σπίτια τριών διαφορετικών ιδιοκτητών."

- μαλλον εννοείς "εκτός" και εχουν χτισει όλοι.

-ξεχωριστα τρεις οικοδομες?

Για εκτος κανουν κοινη δηλωση με το 98 παρ. 1 και  μπορουν να συστησουν και καθετη.

θα συννενοηθεις με τον συμβ/φο τι χαρτια θελει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, vasilori said:

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση τακτοποίησης εξ αδιαιρέτου με τρία σπίτια τριών διαφορετικών ιδιοκτητών. Εγώ έχω πελάτες τους δύο ενώ ο τρίτος έχει άλλο μηχανικό. Μπορούμε  να κάνουμε κοινή δήλωση τακτοποίησης, επειδή ξεχωριστά θεωρώ πως δε γίνεται και ο καθένας να κάνει σχέδια για τους δικούς του; (εννοώ κατόψεις-τομές, γιατί τοπογρ. και δ.κ. θα είναι κοινό)

Μάλλον εννοείς ότι έχεις τρεις ΄συνιδιοκτήτες στα συμβόλαια με εξ αδιαιρέτου ποσοστό επί του ακινήτου, οι οποίοι ισχυρίζονται ότι ο καθένας έχει κυριότητα στο δικό του που φυσικά δεν ισχύει. Επιβεβαίωσε αν μιλάμε για τέτοια περίπτωση ή έχουμε περίπτωση σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας και εκ παραδρομής έγραψες για εξ αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Είναι τρεις συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου με ποσοστά 2/5, 2/5 και 1/5 αντίστοιχα σε οικόπεδο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων. Έχουν εκδοθεί τρεις άδεις για τρία σπίτια (μία για τον καθένα), απλά υπάρχουν και οι αντίστοιχες αυθαιρεσίες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ξαναδες τα απο την αρχη

νοικυραιοι φαινονται

το πιο πιθανον ειναι να εχουν  κανει  και συσταση  ΟΙ προ πασης ανεγερσης... και καθετη, αφου ειναι εντος σχεδιου, αρα καθε ενας τακτοποιει τα δικα του..

δες τα τα χαρτια τους.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν κάνει καμία σύσταση. Το μόνο που αναφέρει το συμβόλαιο είναι διαιρετό κατά χρήση τμήμα. Στο κτηματολόγιο έχει δηλωθεί επίσης σαν ενιαίο οικόπεδο με τα ποσοστά του καθενός.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

[και στην καθετη,  παλι ποσοστα σε ολο το οικοπεδο γραφουμε...σημασια εχει να εχει γινει συσταση]

Αφου δεν εκαναν...και εάν  απο αυτο το "διαιρετο κατα χρηση τμημα" που εγραψαν,

δεν προκυπτει συσταση καθετης,

τοτε,  κανεις μια τελευταια ερωτηση στον συμβ/φο

και μετα.......κλαψ'

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω με το σκεπτικό του ενιαίου οικοπέδου, που είναι και το σωστό. Και η αρχική μου ερώτηση ήταν: Μπορούμε να κάνουμε κοινή δήλωση με τον άλλο συνάδελφο για να τακτοποιήσουμε τα πάντα στο οικόπεδο και ο καθένας να κάνει σχέδια για τους δικούς του;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.