Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Eκει που λέει για συναινέσεις αφορά κοινόχρηστο χώρο οικοδομής ή οικοπέδου, επί του οποίου έχουν γίνει αυθαίρετες κατασκευές από κάποιο συνιδιοκτήτη. Δεν αφορά κοινόχρηστο χώρο πόλης.

Στο Α 89 αναφέρεται και η απαγόρευση τακτοποίησης σε παρόδια στοά εφόσον κατά το χρόνο τέλεσης της αυθαιρεσίας αυτή υφίστατο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ξαναδες τα

89/2α:  "απαγορευεται....σε εγκεκριμενο κοινοχρηστο χωρο της πολης ή του οικισμου..."

89/2γ: απαγορευεται "...εντος παρόδιας στοας..."

98:  αφορα "σε κοινοχρηστο χωρο της οικοδομης."

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επισήμανση παιδιά.. Μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε και στο άλλο ερώτημα; Πως δηλαδή υπολογίζω αυαθίρετο κατάστημα σε κοινόχρηστο; Με Υ.Δ.;

Link to comment
Share on other sites

Πώς αλλιώς να το αντιμετωπίσεις περαν της ΥΔ-ΥΚ κλπ?

Είναι εντελώς αυθαιρετο σε κοινόχρηστο τμήμα ή επεκταση οριζόντιας σε βάρος κοινοχρήστου?

Υπάρχει ενα θέμα ώς προς τους συντελεστές αν ψαχτείς λίγο στις προηγούμενες σελίδες του φόρουμ στο θέμα 

που αφορά τις οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

και με ποιές διαταξεις σκοπευεις   να  τακτοποιησεις  ενα ολοκληρο καταστημα στον κοινοχρηστο ακαλυπτο της οικοδομης?

 

Link to comment
Share on other sites

εξ ακολουθώ να πιστεύω οτι ή δεν εχει διαβάσει καν ο συνάδερφος τον νόμο και ότι εχει αρπάξει απο δώ και απο εκεί,

ή προσπαθεί να μας πεί αλλά κάπου μπερδεύεται! Τι διαφορετικό να ηταν επεκταση οριζόντιας? μόνο αν μπορούσε να παει

σαν κατηγορία 3. Εγω το ανέφερα καθαρά για το θέμα της διαφωνίας-συζήτησης πυο υπάρχει στο φόρουμ σχετικά με τον υπολογισμό

των συνελεστέων σε αυθαιρετα επι κοινόχρηστου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με καλύψατε πλήρως..Τελικώς σας αποκαλύπτω πως δεν σας είπα όλη την αλήθεια χάριν συντομίας..Ιδού η ιστορία λοιπόν αν δε βαριέστε:

Προέκυψε πελάτης που θέλει να ανοίξει κατάστημα και βρήκε το συγκεκριμένο χώρο μη γνωρίζοντας πως πρόκειται για κατάχρηση κοινόχρηστου και μάλιστα στοάς.

Το μαγαζί υποτίθεται ότι ''ανήκει'' σε 10 συγκληρονόμους(!!!) οι οποίοι έχουν ορίσει ως 'υπεύθυνο επικοινωνίας' έναν εξ' αυτών, με τον οποίο ήρθα και σε επικοινωνία. Αυτός λοιπόν με ενημέρωσε με πολύ ύφος πως το κατάστημα έχει κτισθεί από την κατασκευή της οικοδομής και λειτουργούσε μεν αυθαίρετα, έχει κερδίσει όμως κάποια δικαστήρια και έχει αλλάξει ονομασία απο αυθαίρετο κατάστημα σε ''παρόδια στοά'', σε αυθ. κατ. σε ''κοινόχρηστο χώρο οικοδομής''. Μην αποκαλύπτοντας παραπάνω λεπτομέρειες, ο παραπάνω κύριος πρότεινε να αναθέσει στον μηχανικό του να νομιμοποιήσει το κατάστημα, για να μην μπλέξω εγώ με τους ''συγκληρονόμους'' και τους συνιδιοκτήτες της οικοδομής και μόνο να βγάλω μετέπειτα την άδεια καταστήματος. Είχα αμφιβολίες καθώς είχα διαβάσει τη νομοθεσία, αλλά μην έχοντας σχεδόν καθόλου εμπειρία στο πρακτικό κομμάτι, ο μηχανικός του 'ιδιοκτήτη' με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να γίνει νομιμοποίηση και έτσι είπα να συμφωνήσω αρχικά και να ψάξω λίγο παραπάνω. Θετικός ήταν και ο πελάτης μου ο οποίος ήθελε πολύ το συγκεκριμένο μαγαζί και μου είπε να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα. Αυτές τις μέρες λοιπόν ο μηχανικός του ιδιοκτήτη με ενημέρωσε χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες πως η ρύθμιση θα κοστίσει λίγο πάνω από 2χιλ., ποσό το οποίο μου φάνηκε υπερβολικά χαμηλό για να το έχει πάει με Υ.Δ. (περίπου 90+90 τ.μ. αυθαίρετο πατάρι που δεν τηρεί τον ΝΟΚ(άλλη ιστορία αυτή) και μάλιστα σε ακριβή περιοχή με Τ.Ζ. 1500 ευρώ).

Συνεπώς, θέλοντας να πάω απέναντί του προετοιμασμένος και μην έχοντας άλλο τρόπο να αντλήσω πληροφορίες και εμπειρίες (στο ΤΕΕ με έγραψαν κανονικά), έθεσα σε εσάς με αυτό τον τρόπο το ερώτημά μου, για να μου πείτε την γνώμη σας αν τακτοποιείται αυτό το πράγμα και πως. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο τύπος μπορεί να κάνει μια υποτυπώδη δήλωση η οποία σε πιθανό έλεγχο δεν θα στέκει, προκειμένου να νοικιάσει το μαγαζί στον πελάτη μου. Αν υπάρχει νόμιμος τρόπος να το ρυθμίσει και με τόσο μικρό ποσό μπορείτε να μου πείτε πώς;

Μάλλον αρχίζουμε το ψάξιμο για νέο χώρο από αύριο...

Edited by Notos13
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός του ιδιοκτήτη πως ακριβώς θα τακτοποιήσει αυθαίρετη κατασκευή εντός παρόδιας στοάς, αφού απαγορεύεται βάσει του άρθρου 89;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που είχα και απευθύνθηκα σε εσάς για βοήθεια ήταν ακριβώς αυτό. Και ήμουν τόσο ασαφής όταν σας ρωτούσα για τα διάφορα άρθρα και πως θα το τακτοποιήσω, καθώς ο μηχανικός μου είπε αυτούς τους διάφορους παπάδες... όκει ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.. Καλό το μαγαζί αλλά δυστυχώς.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.