Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Έχεις δίκιο Παύλο!  Και εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου να σου πω την αλήθεια! Γιατί το έχουν αφήσει στο 

φλού το ζήτημα όποτε και εμείς θα πάμε στο φλού και θα γράψουμε τα απολύτως απαραίτητα. Άλλωστε κανει 

και ζέστες ώστε να καούμε περισσότερο.... Γιατι η έννοια τεχνική έκθεση είναι ασαφής. Αλλός μπορεί να γράψει

μιση σελίδα, άλλος 10 για τις ίδιες παραβάσεις...

 

Υ.Γ Τμήμα ξεμπαζωμένου υπογείου 1,80Χ4,50 η οροφή του οποίου είναι εξώστης στο ισόγειο πως "σώνεται" καλύτερα 

με το ζ) ή με το ια) της απόφασης αντίστοιχο θθθ) του Νόμου?. Το υπόγειο εντός εκτός είναι 43τμ.

2. Τα κριτήρια εξαίρεσης συνδυάζονται ορθά? Δεν έχω χάσει κάποιο επεισόδιο (?) Δλδ στην παραπάνω περίπτωση

μπορώ να έχω και τροποποίηση στους εξώστες (προβόλους) εντός των ορίων του δδδ) του Νόμου ή του γ) της απόφασης.(?)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eννοώ ότι παράλληλα με την εν λόγω κατοικία σε υπόγεια στάθμη στο ισόγειο και Α όροφο υπάρχη τροποποίηση των διαστάσεων των εξωστών (προβόλων)

η οποία είναι εντός των ορίων των εξαιρέσεων.

Χόντρικά εχω:

Αυθαίρετη κατοικία σε υπόγεια στάθμη (Τμήμα εντός περιγράμματος ισογείου 35τ.μ και το εκτός 4,5Χ1,80=8,10τ.μ)

Αλλαγη χρήσης απο αποθήκη σε κατοικία στο ισόγειο (Ίδια σπουδαιότητα)

Αυξηση κάποιων εξωστών προβόλων.

Αυτα τα 3 δε μπορούν να συνδυαστούν στο σύνολο για εξαίρεση?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μας απαγορεύει να εφαρμόσουμε περισσότερα του ενός κριτήρια για να πετύχουμε την απαλλαγή από την ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λόγικο. Οτι δεν απαγορεύεται βάσει νόμου ρητώς, κοινώς επιτρέπεται!! 

Και για το υπόγειο εκτός περιγράμματος πως θεωρείς ορθότερο να σωθεί? βάσει ποιου εδαφίου?

Link to comment
Share on other sites

για δες αυτό:

ζ) υπόγεια που ξεμπαζώθηκαν και είναι κατασκευασμέ-
να με περιμετρικούς τοίχους από μπατική τοιχοποιία ή 
οπλισμένο σκυρόδεμα, οι οποίοι καλύπτουν τουλάχιστον 
το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) της περιμέτρου,

Δεν αναφέρει κάτι για περίγραμμα, όπως επίσης δεν αναφέρει τίποτα για περίγραμμα και η υποπαράγραφος ε (βλ. παρακάτω) της απόφασης, παρά μόνο για μέγιστη επιφάνεια (όχι ίδιο περίγραμμα) έως αυτής του ισογείου.

ε) υπόγειοι χώροι μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του 
ισογείου,
κατασκευασμένοι με περιμετρικούς τοίχους 
από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, τα 
οποία καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις 
εκατό (75%) της περιμέτρου,

 

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και τις 2 εξαιρέσεις που αναφέρεις και την θθθ) απο τον Νόμο. Αλλωστε όλα με πιάνουν. Κατι τελευταίο. Οταν στους προβόλους αναφέρεται σε "πλάτος" στην εξαιρεση δδδ) του νόμου εννοεί την προεξοχή τους? Δλδ αν είναι σε μια όψη 6,00μ είχα ενα πρόβολο 4Χ1,20 και έγινε 5,5Χ1,20  (1,20 η προεξοχή) όπου εχω διαφορά εμβαδού <30%, θα συγκρίνω το 5,5 με το 4 για να ελέγξω το 25% η εφοσον δεν αυξανεται η προεξοχή τσεκάρω μόνο το εμβαδόν. ?.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση αναφέρει 

γ) αυθαίρετες κατασκευές προβόλων οι οποίοι προ-
εξέχουν έως 2.00 μέτρα ή αυθαίρετες επαυξήσεις της 
προεξοχής τους μέχρι ποσοστού 25%

Ο νόμος αναφέρει:

δδδ) πρόβολοι με προσαύξηση μέχρι τριάντα τοις εκα-
τό (30%) του εμβαδού τους και μέχρι είκοσι πέντε τοις 
εκατό (25%) του πλάτους τους,

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι τι ακριβώς οριζει ως πλάτος...δλδ θεωρεις οτι ενας προβολος οπως αυτος που αναφερω ως παράδειγμα σώζεται με βαση την απόφαση? Δε μπορω να καταλαβω την έννοια πλατος προβόλου εφοσον ενας προβολος λυνεται με βάση την προεξοχη ή μαλλον το μηκος όπως λέγεται....

Link to comment
Share on other sites

Απαλλάσσεται λόγω μεταβολής επιφάνειας μικρότερης του 30%.  Λογικά ως πλάτος εννοεί  από το εξωτερικό του σημείο μέχρι την παρειά στήριξης (προσεγγιστικά το στατικό μήκος του φορέα). Αλλά αφού σε καλύπτει η απόκλιση επιφάνειας μην το ψάχνεις περαιτέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.