Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μια απλή ερώτηση:

Σε περίπτωση που δεν απαιτείται ΜΣΕ αλλά λόγω σημαντικού προστίμου συφέρει τον ιδιοκτήτη να προχωρήσει σε ΜΣΕ για την έκπτωση 10% μπορεί να την υποβάλλει ανεξαρτήτως ή μη απαίτησης; (δεν βλέπω κάπου να ξεκαθαρίζεται αυτό).

(συγκεκριμένα έχω υπόγειο αλλά λόγω αλλαγής χρήσης σε ΚΧ προκύπτει σημαντικό το πρόστιμο ΥΔ, και η μελέτη στατικής επάρκειας είναι απλή λόγω ισογείου μονοκατοικίας με πλήρη στοιχεία Φ.Ο.) 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα "κάψεις" ένα ακίνητο υπογράφοντας (ψευδώς) ότι απαιτείται ΜΣΕ και αυτό δεν απαλλάσσεται, για να λάβει έκπτωση 10%;

Δε μου φαίνεται καθόλου λογικό κάτι τέτοιο. Για τι ύψος προστίμου συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να "καψω" κάτι. Εξάλλου αν υποβληθεί μελέτη στατικής επάρκειας δεν "επιβαρύνει" περισσότερο το ακίνητο-αυθαιρεσία που ήδη δηλώνεται.

Επίσης δεν είναι το θέμα μου να βάλω "ψευδώς" κάτι σε καμία περίπτωση γιαυτό και παίρνω γνώμες.

Η ερώτηση συνοψίζεται στο εξής: αν δεν απαιτείται ΜΣΕ μπορεί να υποβληθεί αυτοβούλως (για τον οποιοδήποτε λόγο) - Δεν ξεκαθαρίζεται αυτό στο νόμο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην μπορείς να το κάνεις. Ίσα ίσα που ενεργείς υπέρ της ασφαλείας και αν κάποτε θελήσει να το πουλήσει θα είναι θετικό να έχει την μελέτη.

 

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, kacec said:

Δαν δεν απαιτείται ΜΣΕ μπορεί να υποβληθεί αυτοβούλως (για τον οποιοδήποτε λόγο) - Δεν ξεκαθαρίζεται αυτό στο νόμο...

Αν δεν υπήρχε η έκπτωση προστίμου θα σου έλεγα ναι 1000%. Όμως δεν μας είπες πόσο είναι το πρόστιμο και πόσο θα κοστίσει η μελέτη για να συμφέρει όπως λες και το ρωτάω αυτό διότι οι τιμές των μελετητών ΜΣΕ που ρωτάμε είναι αρκετά ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κοστολογήσει ΜΣΕ ούτε και πρόστιμο αλλά εξετάζω προκαταβολικά μια περίπτωση που έχω για υπόγειο αρκετών τμ (>80τμ) με αλλαγή σε ΚΧ και εξαντλημένη δόμηση κατοικίας προ 2011.

Και σκεφτόμουν αν έχω ένα κόστος προστίμου τάξεως π.χ. >5000€ και επίσης έχω μελέτη πλήρη που εφαρμόστηκε (οπλισμούς-διαστάσεις ΟΚ) αν θα άξιζε ή όχι η ΜΣΕ. Στη συγκεριμένη περίπτωση του ισογείου με μελέτη ΕΑΚ2003 το να κάνεις μια επίλυση+σχέδια θα μπορούσε να έχει συγκρίσημη τιμή μελέτης χωρίς να δώσει και ανεπάρκειες = προβλήματα. 

Πάντα μιλάμε κατά περίπτωση. Φυσικά μια ΜΣΕ έχει αρκετό κόστος ειδικά οταν απαιτείται διερεύνυση-συλλογή στοιχείων-επιλύση ΚΑΝΕΠΕ κ.λ.π.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η λογική "αφαιρώ τα τμήματα που εξαιρούνται και μετά υπολογίζω αν υπερβαίνω ή όχι τα 25 τ.μ." είναι αποδεκτή σε περίπτωση μονοκατοικίας με ΥΔ σε υπόγειο και κλειστούς Η.Χ;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

O νόμος και η σχετική απόφαση δεν αναφέρει κάτι που να το απαγορεύει.

Ως τωρα τουλαχιστον αυτο φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.