Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Γενικά σε αυθαίρετες υπόγειες στάθμες εφόσον η ανωδομή διατηρεί τα προβλεπόμενα υψόμετρα δεν ασχολούμαι  έως σήμερα με το ύψος. 

Σε αυτό με παρέπεμψε εξαρχής και η απάντηση 20 που είχε δώσει το helpdesk σχετικά με την μεγαλύτερο ύψος προς τα κάτω νομίμου υπογείου.

Γενικά εφόσον είναι προς τα κάτω η υπέρβαση δεν την χρεώνω σαν ΥΥ.

Υπάρχει και αυτό απο την εγκύκλιο 4 του 4178

Εγκύκλιος 4, 33, Α18β

Επίσης δεν εφαρµόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαίρετου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νοµίµου υπογείου.

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, στην αρχή δεν προβλεπόταν καθόλου υπόγειο (αναγράφεις μπάζωμα) και έγινε αυθαίρετο υπόγειο ή προβλεπόταν να γίνει υπόγειο και αυτό έγινε ψηλότερο (δηλαδή βαθύτερα προς το έδαφος;)

Αν δεν προβλεπόταν να γίνει υπόγειο έχεις ένα αυθαίρετο υπόγειο το βάζεις με ΥΔ, η  εκχωμάτωση μια λοιπή παράβαση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Αν δεν προβλεπόταν να γίνει υπόγειο έχεις ένα αυθαίρετο υπόγειο το βάζεις με ΥΔ, η  εκχωμάτωση μια λοιπή παράβαση. 

Αυτό ακριβώς. Απλά με κόλλησε λίγο αρχικά το ζήτημα ότι στην τομή του σχεδίου δίνει πίσω 0 στην προβλεπόμενη στάθμη εδάφους (χαμηλότερο σημείο κεκλιμένου εδάφους) το οποίο ξεμπαζώθηκε και βγηκε

το μανιτάρι (αυθαίρετη υπόγεια στάθμη) και +1,20 στο ισόγειο  όπως στην φωτογραφία. Εγω το 0 το παίρνω απο την στάθμη του δρόμου συνήθως όπου είναι η αφετηρία υψών για την ανωδομή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα

ενα θεμα που δεν εχω ξεκαθαρισει ειναι οταν η αδεια που εχει εκδοθει ακολουθει τους ορους δομησης για χαμηλα κτιρια (8,50 μ υψος )

Τοτε το υψος συγκρινεται με το επιτρεπομενο της περιοχης ή τα 8,50 μ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με το επιτρεπόμενο της περιοχής.

Τα χαμηλά κτήρια επιρεάζουν το δικό σου συγκεκριμένο ακίνητο.

Δεν αφορούν την περιοχή που βρίσκεται αυτό το ακίνητο.

Εσύ προφανώς χρησιμοποίησες το άρθρο 14 (χαμηλά κτήρια) για λόγους κάλυψης.

 

Link to comment
Share on other sites

Επομενως, αφου χανει την ιδιοτητα του να ειναι χαμηλο το κτιριο, και οι υπολοιπες παραβασεις (καλυψη, Δ) συγκρινονται με τα επιτρεπομενα της περιοχης?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω ότι πρέπει να είναι.Βέβαια εδώ μπαίνει ένα θέμα με το Δ, το οποίο αν θυμάμαι καλά ήταν 2,50μ στο άρθρο 14.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν οι όροι δόμησης επιβάλουν έτσι κι αλλιώς χαμηλό κτίριο, πχ διώροφα εκτός σχεδίου με 7,5+στέγη. Αν δεν χρησιμοποιήσεις τους όρους δόμησης της άδειας, μάλλον πας στην λογική των χωρίς άδεια για την δόμηση πέραν των εγκεκριμένων. Αν μια επιφάνεια είναι εγκεκριμένη με ευνοϊκούς όρους και πήγες μετά και έχτισες επιπλέον, (πχ έναν όροφο ακόμα, ενώ δεν είχες δικαίωμα, καθώς πήγες για χαμηλό κτίριο), το αυθαίρετο είναι ο όροφος και όχι οι επιφάνειες που πήρες έγκριση.

Χρησιμοποιείς τους όρους δόμησης που χρησιμοποιήθηκαν στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: Έχω ένα υπόγειο σε διώροφη κατοικία σε εκτός σχεδίου περιοχή το οποίο ξεμπαζώθηκε και έγινε ισόγειο. Το max επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 9μ ενώ το πραγματοποιούμενο τώρα μετά το ξεμπάζωμα έγινε 10μ. Επίσης το υπόγειο μου τότε δεν μέτρησε στην δόμηση ενώ τώρα θα μετρήσει και έτσι θα έχω υπέρβαση στην δόμηση. Μπορεί κάποιος να μου πεί πως θα υπολογίσω την υπέρβαση ύψους? Το τμήμα του ορόφου που τώρα είναι πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος θα είναι αυθαίρετο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι επειδή η ΥΔ αφορά σε αλλαγή χρήσης και όχι σε δημιουργία νέου χώρου.

Θα πας με το 6.α   1μ<20%*9,00=1,80μ   (Άρθρο 100 παρ10)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.