Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Μείνε εκεί που είσαι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να κανεις όλες αυτές τις διαδικασίες για την περίπτωση σου

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην κάνεις κανά αστείο και γραφτείς. Πρώτον χάνεις χρήματα γιατί ως μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις και ΙΚΑ μηχανικών 4% που δεν είναι λίγα χρήματα. Δες και στο aftertax.gr. (που πλέον με τον ΕΦΚΑ κάνεις δεν ξέρει για ποιο λόγο να πληρώνω αυτά τα χρήματα...) Δεύτερον ΔΕΝ κερδίζεις απολύτως τίποτα από αυτό. Εκτός και αν θες να μπεις στο δημόσιο. Τρίτον η ασφάλιση εκεί είναι συνεχής. Που σημαίνει ότι πληρώνεις ακόμα και τα ΣΚ. Πχ αν αλλάξεις δουλειά και φύγεις Παρασκευή και πας Δευτέρα στην καινούρια δουλειά τότε για το ΤΣΜΕΔΕ θα είσαι ανασφάλιστος. Και επειδή το σύστημα είναι πλέον ηλεκτρονικό δε θα μπορείς ούτε συνταγή να γράψεις για 2 μέρες. Έτσι μετά θα πρέπει να πας κάτω στο ΤΣΜΕΔΕ να πληρώσεις για να είσαι εντάξει. Και εκεί απλά μην ρωτάς την ταλαιπωρία....

 

Άστο απλά δεν αξίζει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ως μηχανικός υπολογιστών την άδεια του ΤΕΕ τη χρειάζεσαι μόνο σαν προσόν για το δημόσιο, δεν υπογράφεις κάτι άλλο. ασφάλιση στον έφκα μπορείς να έχεις και με μια απλή έναρξη επαγγέλματος.

 

δε βλέπω λοιπόν κανένα πλεονέκτ

Τη χρειαζεσαι και αν θες να ασχοληθεις ως μελετητης  δημοσιων εργων ή παροχος γενικα υπηρεσιων δημοσιου βασει το Ν4412/2016.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ και δημόσια έργα ως ηλεκτρολόγος μηχανικός ή ως μηχανικός υπολογιστών; διότι υπάρχουν πολυτεχνικά τμήματα που βγαίνεις σκέτο το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2017 at 12:33 ΜΜ, gvd said:

(από μεταφορά)

 

Καλησπερα σε ολους,

 

Ειμαι 32 χρονων, μηχανικος Η/Υ και ολα αυτα τα χρονια δουλευω ως προγραμματιστης μισθωτος ΙΚΑ. Τα τελευταια χρονια ως μερικης απασχολησης.

Τελευταια σκεφτομαι να γραφτω στο ΤΕΕ εχοντας μια μικρη οικονομικη ανεση να πληρωνω.

1) Τωρα που ειμαι ηδη ικα τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να μεταφερθω ως μισθωτος μηχανικος?

Αφού δώσεις εξετάσεις, βγουν τα αποτελέσματα και λάβεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος, θα το πεις στο λογιστή της εταιρείας όπου είσαι μισθωτός και αυτός θα υπολογίσει τις νέες κρατήσεις (θα μειωθεί λίγο ο καθαρός μισθός σου) και θα ενημερώσει το ΤΣΜΕΔΕ (που συνεχίζει ακόμα να υπάρχει - υπό κάποια μορφή - εντός του ΕΦΚΑ/ΕΤΑΑ). Εάν δεν πάει ο λογιστής, θα πας εσύ να ενημερώσεις το ΤΣΜΕΔΕ.

2) Υπαρχουν πλεονεκτηματα σε αυτη τη κινηση? (Πληρη Απασχοληση, Συνταξιμα χρονια κλπ).

Η απάντησή μου είναι "όταν το χρειαστείς, καν' το". Διαφορετικά χάνεις απλά χρόνο και χρήμα.

Η να κηνυγησω πληρη απασχοληση ΙΚΑ?

Προφανώς, η πλήρης απασχόληση είναι καλύτερη από την μερική. Αν θα είναι ΙΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ είναι άλλο θέμα.

Εδω θελω τις προσωπικες αποψεις σας.

Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι καλύτερο να έχεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος, ακόμα και αν αυτό συνεπάγεται κάποιο κόστος (συνδρομή ΤΕΕ, αυξημένες εισφορές μισθωτού). Είναι δικαίωμά σου, είναι θέμα κύρους, είναι και μερικές φορές αυτό που θα σε ξεχωρίσει από υπομηχανικούς, εμπειροτέχνες και διάφορους 'περίεργους'. Σου έχει τύχει ποτέ π.χ. να δεις κάποιον που πλασάρεται ως μηχανικός αλλά δεν υπάρχει στο μητρώο του ΤΕΕ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/mix_search ;

3) Αν μεινω ανεργος μπορω να πληρωνω εισφορες κανονικα απο τη τσεπη μου η θα πρεπει να εχω εισοδημα απο καπου.

Με βάση την πρόσφατη νομοθετική αποσύνδεση της ιδιότητας του μηχανικού από την ασφάλιση, εάν μείνεις άνεργος δεν είσαι υποχρεωμένος στην καταβολή εισφορών, αλλά έχεις δικαίωμα να επιλέξεις να πληρώνεις εισφορές.

4) Κάπου διάβασα οτι μπορεις να εξαγοράσεις τα χρονια απο τη ληψη του διπλωματος μεχρι την εγγραφη στο ΤΣΜΕΔΕ. Ισχυει κατι τετοιο σημερα?

Ναι, νομίζω περιλαμβάνεται στις περιπτώσεις που αναφέρει η περίπτωση β' της παρ. 1 άρ. 34 ν. 4387/2016.

Βέβαια η προσωπική μου άποψη επ' αυτού είναι ότι εξαγορά χρόνου δεν κάνεις ποτέ όταν είσαι νέος. Κράτα τα χρήματα, μπορεί να χρειαστούν. Και όταν πας για συνταξιοδότηση, τότε θα αποφασίσεις, με βάση το τι θα ισχύει τότε, εάν και πόσο χρόνο θα αναγνωρίσεις.

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν ειναι πολυ χαζες και βασικες οι ερωτησεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Πήρα πριν ένα χρόνο το πτυχίο μου σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.. Επειδή δούλευα σαν πωλητής, δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με την ηλεκτρολογία. Τώρα σκέφτομαι να πάω να βγάλω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ώστε να την έχω, για να μπορώ να παίρνω μέρος και στους διαγωνισμούς που κάνουν στο δημόσιο και ζητάνε ηλεκτρολόγους με άδεια Α ή Β τάξης. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν για να βγάλω την άδεια πρέπει να γραφτώ και στο ΤΕΕ, που απ ότι έχω καταλάβει, πληρώνεις κάποια συνδρομή.

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, ξεκινάω την πρώτη μου δουλειά, είμαι απόφοιτος πολυτεχνικής σχολής αξίζει να γραφτώ στο ΤΣΕΜΔΕ? Βλέπω ότι οι κρατήσεις είναι πολλές περισσότερες. Μήπως να γραφτώ απλά στο ΟΑΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2019 at 9:24 ΜΜ, georgios_m said:

Ανάλογα με το είδος αυτής της πρώτης δουλειάς που ξεκινάς θα εγγραφείς στο κατάλληλο ταμείο.

Θα ξεκινήσω σαν προγραμματιστής σε ένα ερευνητικό ίδρυμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.