Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση του Ν.4178/2013 έως 3-11-2017


yian

Recommended Posts

Εχω 2 δηλωσεις, στις οποιες εχει παραιτηθει ο μηχανικος.

Μονο το δικο μου ονομα βλεπω.

σε 2 περιπτώσεις που ανέλαβα φαίνεται κανονικά ο μηχανικός ο προηγούμενος και δε ξέρω αν πρέπει να τον διαγράψω ή όχι αφού έτσι και αλλιώς η ευθύνη είναι δική μου πλέον.

Και οι 2 έγιναν μέσα απο το σύστημα του ΤΕΕ αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε 2 περιπτώσεις που ανέλαβα φαίνεται κανονικά ο μηχανικός ο προηγούμενος και δε ξέρω αν πρέπει να τον διαγράψω ή όχι αφού έτσι και αλλιώς η ευθύνη είναι δική μου πλέον.

Και οι 2 έγιναν μέσα απο το σύστημα του ΤΕΕ αυτόματα

κι εγώ σε ανάλογη περίπτωση έτσι το βλέπω. δηλ. και τον προηγούμενο μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

Το τσεκαρε παλι και βλεπω μονο εμενα.

Απλα να σημειωσω οτι η μεταφορα δεν ειχε γινει με το ηλεκτρονικό αιτημα, αλλα με αποστολη του αιτηματος στο ΤΕΕ με mail.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο ηλ. αιτημα πρεπει να ανοιξει μια νεα δηλωση αυτος που αναλαμβανει και να κανει το αιτημα αυτος που παραιτειται, κατι τετοιο..

 

Εμενα μου μετεφεραν κατευθειαν τη δηλωση, στις δηλωσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ανοιξεις νέα δήλωση. Πας σε οποιαδήποτε παλιά δήλωση και πατας "αποδοχή αλλαγής υπευθύνου μηχανικού δήλωσης" και μετά απο λίγες ώρες σου στέλνουν τη δήλωση

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για να διεκπεραιωθεί το αίτημα από τη διαχείριση του συστήματος θα πρέπει ο νέος διαχειριστής μηχανικός να αποδεχθεί ηλεκτρονικά την αλλαγή αυτή (βήμα 2).

 

Αναλυτικά η διαδικασία αντικατάστασης διαχειριστή μηχανικού μέσω ηλεκτρονικού αιτήματος έχει ως εξής:

1. Ο υπάρχων διαχειριστής εισέρχεται στη συγκεκριμένη δήλωση στο σύστημα Ν. 4014 ή Ν. 4178 και υποβάλει το αίτημα «Αλλαγή υπευθύνου μηχανικού δήλωσης».

Ενδεικτικό κείμενο στο πεδίο "Αιτιολόγηση/ΥΔ μηχ/κού":«Δηλώνω υπεύθυνα ότι αποδέχομαι την αντικατάστασή μου στην παρούσα δήλωση Ν.4178/2013 για το ακίνητο ... ιδιοκτησίας ..».

2. Ο νέος διαχειριστής εισέρχεται σε οποιαδήποτε δική του δήλωση στο σύστημα Ν. 4014 ή Ν. 4178 και από την καρτέλα «Αιτήματα», πατάει το πλήκτρο «Αποδοχή Αλλαγής Υπευθύνου Μηχανικού Δήλωσης». Στο παράθυρο που εμφανίζεται συμπληρώνει τα απαιτούμενα στοιχεία (Α/Α υπό μεταφορά δήλωσης, συμπλήρωση του πεδίου «Αιτιολόγηση-ΥΔ μηχ/κού κλπ) και δηλώνει υποχρεωτικά ότι διαθέτει Υπεύθυνη Δήλωση του φερόμενου ιδιοκτήτη με την οποία του αναθέτει την συνέχιση της διαδικασίας υπαγωγής και υποβάλει την αποδοχή. Η αποδοχή καταγράφεται στο αίτημα του πρώτου μηχανικού, εφόσον αυτό υπάρχει ήδη σε εκκρεμότητα.

Ενδεικτικό κείμενο στο πεδίο "Αιτιολόγηση/ΥΔ μηχ/κού": «Δηλώνω υπεύθυνα ότι αποδέχομαι τη συνέχιση της διαδικασίας υπαγωγής που μου έχει ανατεθεί, για το ακίνητο…ιδιοκτησίας …»

3. Το ΤΕΕ αποδέχεται το αίτημα και η δήλωση μεταφέρεται  - ως έχει - στο λογαριασμό του νέου μηχανικού. Εάν η δήλωση δεν έχει μεταφερθεί στο Ν. 4178/13, ο νέος μηχανικός στη συνέχεια υποβάλει το σχετικό αίτημα μεταφοράς.

Επισημαίνεται ότι η αντικατάσταση διαχειριστή μηχανικού δήλωσης γίνεται με την απαραίτητη προϋπόθεση της έγγραφης συγκατάθεσης του ιδιοκτήτη, την οποία ο νέος διαχειριστής οφείλει να υποβάλει στα «αρχεία» της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ανοιξεις νέα δήλωση. Πας σε οποιαδήποτε παλιά δήλωση και πατας "αποδοχή αλλαγής υπευθύνου μηχανικού δήλωσης" και μετά απο λίγες ώρες σου στέλνουν τη δήλωση

 

Δεν εχει σημασια αν ειναι παλια ή νεα.

Πρεπει να το κανεις σε καποια "κενη" δηλωση.

Εμενα παντως δεν φαινεται ο αλλος μηχανικος και δεν ανοιξα νεα ή παλια δηλωση για να γινει η μεταφορα.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ πέρα από το τι είναι σωστό και λάθος, δίκαιο και άδικο, επαγγελματικό και αντιεπαγγελματικό, μπορείς να μου πεις που γράφει κάπου νόμος, εγκύκλιος, ΥΑ ή οτιδήποτε άλλο ότι σε μεταφορά δήλωσης πρέπει να γίνει επικαιροποίηση  ? Φαντάζομαι εννοείς επανέλεγχο της δήλωσης, νέα σχέδια με νέα πινακακάκια, νέα τεχνική έκθεση κτλ ? Γιατί εγώ νομίζω ότι τυπικά ο μηχανικός είναι απολύτως καλυμμένος αν δεν υποβάλει κανένα νέο δικαιολογητικό και αφήσει τη δήλωση ως έχει.

 

Είναι αυτονόητο! Είναι και ηθικά και επαγγελματικά και νομικά ορθό. Δηλαδή, ο νέος μηχανικός είναι πλέον ο διαχειριστής της συγκεκριμένης δήλωσης. Δηλαδή, για ό,τι υπάρχει - φαίνεται - δηλώνεται κ.λπ. μέσω αυτής φέρει και την αποκλειστική ευθύνη!!! Ο παλιός μηχανικός παραιτήθηκε, δηλαδή, αποποιήθηκε των όποιων ευθυνών του! Υπάρχει μόνο ο νέος....

 

Επικαιροποίηση σημαίνει, πως ναι, όλα πρέπει να γίνουν από την αρχή, σαν ν' αναλάμβανε τη δήλωση για πρώτη φορά. Και βεβαίως ακυρώνοντας (αν δεν το έχει ήδη κάνει ο προηγούμενος μηχανικός, που συνιστάται ως ενέργεια παραιτηθέντος) όλα όσα έχουν ήδη ανέβει στο σύστημα....

 

Υ.Γ.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ΦΩΝΑΖΩ τα τελευταία χρόνια, να ζητάτε αμοιβή μεταπήδησης μιας δήλωσης π.χ. 50% της συμφωνηθείσας αμοιβής, διότι αν ο "μάγκας" πελάτης σας δεν συμφωνήσει και το παίξει "έξυπνο πεπόνι", εσείς θα παραιτηθείτε κι αυτός θα πάει αλλού και το φτηνότερο που θα βρει για να κάνει (ολοκληρώσει) τη δουλειά του θα είναι 2,5 φορές περισσότερο απ' ότι του ζητήσατε.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.