Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Κοίτα αφού έχει μια οριζόντια στη σύσταση και μια στην άδεια, άσχετα με τις υπερβάσεις, είναι λίγο 'φύλαγε τα ρούχα σου' η αντιμετώπιση να βάλεις διαμερισμάτωση.
Στην λογική, στην άδεια έχω ένα διαμέρισμα, βλέπω δύο άρα άλλαξε η διαμερισμάτωση που είχε προβλεφθεί.

Link to comment
Share on other sites

μας λειπουν αρκετα στοιχεια...τα ρωτησα εξ αρχης

α] τι εδειχνε η  αδεια για τον οροφο αυτο?

β]πώς εγινε η συσταση?

γ] πως ειναι στην πραγματικοτητα σημερα?

[αν εχει μια στην αδεια και μια στην συσταση

αλλα βλεπει σημερα "δυο" ανεξαρτητες ΟΙ, τοτε εχει αυθαιρετο διαχωρισμο.

 

η ερωτηση ηταν

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πρώτη φορά μέχρι στιγμής μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Σε οριζόντια ιδιοκτησία (Ολόκληρος ισόγειος όροφος) όπου κανονικά θεωρείται ένα διαμέρισμα αυτοτελές και έχει διαχώριστεί  σε δύο διαμερίσματα χωρίς να έχει γίνει κάποια νέα σύσταση Ο.Ι. ,αποτελεί αυθαιρεσία άρθρου 100 παρ.5 Διαμερισμάτωσης??

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω περίπτωση διαμερίσματος με μικρές διαφορές από την άδεια, ουσιαστικά το σχέδιο του συμβολαίου είναι σωστό όπως το μέτρησα σήμερα, αλλά σε σχέση με της άδειας έχει μικρές αποκλίσεις και προς τους κοινοχρ. χώρους και προς τις άλλες ιδιοκτησίες. Δεν έχω διαφοροποίηση ΗΜ.

Σας στέλνω και φωτό (με μπλέ το συμβόλαιο και η πραγματικότητα και με κόκκινο η άδεια). Θέλει να κάνω διαμερισμάτωση αυτό ή κατ. 3 για μικρές αποκλίσεις? ή να δώσω βεβαίωση? πιο πολύ με προβληματίζει αυτό το σπάσιμο που κάνει το διαμέρισμα αριστερά. Η δικιά μου είναι η Ο.Ι. 1.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

1111.thumb.JPG.0cbc5fd0349accd14189c101c081cc3f.JPG

Edited by Engi
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Engi said:

Καλησπέρα σας, έχω περίπτωση διαμερίσματος με μικρές διαφορές από την άδεια, ουσιαστικά το σχέδιο του συμβολαίου είναι σωστό όπως το μέτρησα σήμερα, αλλά σε σχέση με της άδειας έχει μικρές αποκλίσεις και προς τους κοινοχρ. χώρους και προς τις άλλες ιδιοκτησίες. Δεν έχω διαφοροποίηση ΗΜ.

Σας στέλνω και φωτό (με μπλέ το συμβόλαιο και η πραγματικότητα και με κόκκινο η άδεια). Θέλει να κάνω διαμερισμάτωση αυτό ή κατ. 3 για μικρές αποκλίσεις? ή να δώσω βεβαίωση? πιο πολύ με προβληματίζει αυτό το σπάσιμο που κάνει το διαμέρισμα αριστερά. Η δικιά μου είναι η Ο.Ι. 1.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

1111.thumb.JPG.0cbc5fd0349accd14189c101c081cc3f.JPG

Απαιτείται τακτοποίηση πρώτα με συναίνεση συνιδιοκτητών λόγω μεταβολής Ο.Ι. και κοινοχρήστου χώρου κλιμακοστασίου και μετά διόρθωση οριζόντιας ιδιοκτησίας .

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

[υπο την προυπόθεση οτι η μπλε γραμμή ειναι  αποτυπωμένη  στα συμβολαια]

- Ως προς τα διπλανά διαμερισματα  έχετε ΔΔ

- Χανεις απο το κλιμακοστασιο και τον φωταγωγο, που επεκταθηκαν σε βαρος σου..

Θα μπορουσες να στηριχθείς στην εγκ, 2 που λεει οτι "υπαρχει διαμερισματωση και στην περιπτωση αυτη"

Αλλως,  θα πας με το 98 παρ. 8 εδ. 2. Τ

Το πρακτικό μερος θα σου το πεί ο συμβ/φος...[εαν εχουν και αυτοί καταλήξει κάπου]

 

Παράνοια.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

παράνοια τελείως, μιλάμε για διαφορές 10-30 εκατοστών δηλαδή εντάξει, θα με περάσουν οι άνθρωποι και για τρελό. Και αν πάω να μετρήσω όλο τον όροφο σίγουρα το περίγραμμα θα έχει κ άλλες διαφορές με την άδεια του 1970

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη τώρα σκέφτηκα ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να μετρήσω και όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα του οροφου? και αν δεν θέλουν οι υπόλοιποι να μπω μέσα να μετρήσω? τι γίνεται? δεν μπορώ να διορθώσω το δικό μου διαμέρισμα και να κάνω συμβόλαιο?    ή θα κάνω το δικό μου και θα δώσω "μισή" κάτοψη ορόφου έφοσον κατα το αρθ. 98 μπορεί απο μόνος του ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει σε υπαγωγή? 

Link to comment
Share on other sites

η ΔΔ στοιχιζει 250 "ο οροφος"

αν συμφωνησουν και οι άλλοι, μοιραζεσθε τα εξοδα.

αλλοιως, παει καθε ενας μονος του και πληρωνει καθε ενας "250"...

Το προβλημα της επέκτασης των κοινοχρηστων στο διαμερισμα πρεπει να λυθει

 

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τη βοήθεια, 

εάν καταθέσω εγώ κάτοψη με όλο τον όροφο, ουσιαστικά δεν επωφελούνται και οι άλλοι? λογικά δεν θα πρέπει να κάνουν ξανά διαμερισμάτωση και αυτοί, εκτός αν εγώ περιγράψω ή σχεδιάσω μόνο το δικό μου διαμέρισμα και τις διαφοροποιήσεις του επι του ορόφου, χωρίς να ελέγξω τα δικά τους διαμερίσματα εάν δεν θέλουν και κάνει ο ιδιοκτήτης μου μόνος του υπαγωγή χωρίς συναίνεση. 

Λογικά κατά το αρθ. 98 γίνεται να υπάγω και να σχεδιάσω μόνο το δικό μου διαμέρισμα στην κάτοψη του ορόφου, χωρίς τη συναίνεση των υπολοίπων, αφού φυσικά έχω και το θετικό ότι η κάτοψη της σύστασης είναι σωστή (τουλάχιστον όσον αφορά το δικό μου). Δηλαδή ο χώρος κατά το σχέδιο του συμβολαίου/σύσταση ανήκει στον ιδιοκτήτη μου, απλά η κάτοψη της άδειας έχει μικροδιαφορές. 

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειπα?

ή συμφωνειτε ολοι μαζι

ή πας μονος σου για το δικο σου και οι αλλοι οταν χρειαστει επισης μονοι τους...

Για τα κοινοχρηστα ειναι το προβλημα

Μιλα με τον συμβ/φο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.