Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε τριώροφο ακίνητο οροφοδιαμερισμάτων χωρίς σύσταση Ο.Ι. εντός σχεδίου πόλεως έχουμε τα εξής

Α. Φωταγωγός 

1) Ισόγειο 100 μ2, ά όροφος 100 μ2 και β' οροφος 90,00 μ2 βάσει διαγράμματος κάλυψης. Στα αρχιτεκτονικά σχέδια ο ά όροφος είναι 90 μ2 κατοικία και 10 μ2 φωταγωγός που έχει μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη. Στην πραγματικότητα στον ά όροφο ο φωταγωγός έχει ενωθεί με την κουζίνα.

Θα το καταχωρούσατε το κλείσιμο φωταγωγού ως Υ.Δ. (Υ.Κ. δεν είναι) ή ως διαφορ. διαρρύθμιση - λοιπή παράβαση. Δεν έχει γίνει σύσταση Ο.Ι.

2) Αποθήκη στο δώμα.

Δίπλα από την απόληξη κλιμακοστασίου έχει κατασκευαστεί αποθήκη 10,00 μ2. ύψους 2,10 μ. Μπορεί να μπει ΚΑΤ3 ή έστω Υ.Δ. 50% βοηθ. χώρου

3) Για την απαίτηση Στατικής επάρκειας 25,00 μ2 μετρούν και οι αποθήκες ΚΑΤ3?

4) Στον Β' όροφο ενώ τα σχέδια δείχνουν οροφοδιαμέρισμα έχουν γίνει 2 γκαρσονιέρες. Καταχωρείται ως λοιπή παράβαση(λόγω έλλειψης Ο.Ι.) ή διαμερισμάτωση 250€ 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Lennon
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Lennon said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε τριώροφο ακίνητο οροφοδιαμερισμάτων χωρίς σύσταση Ο.Ι. εντός σχεδίου πόλεως έχουμε τα εξής

Α. Φωταγωγός 

1) Ισόγειο 100 μ2, ά όροφος 100 μ2 και β' οροφος 90,00 μ2 βάσει διαγράμματος κάλυψης. Στα αρχιτεκτονικά σχέδια ο ά όροφος είναι 90 μ2 κατοικία και 10 μ2 φωταγωγός που έχει μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη. Στην πραγματικότητα στον ά όροφο ο φωταγωγός έχει ενωθεί με την κουζίνα.

Θα το καταχωρούσατε το κλείσιμο φωταγωγού ως Υ.Δ. (Υ.Κ. δεν είναι) ή ως διαφορ. διαρρύθμιση - λοιπή παράβαση. Δεν έχει γίνει σύσταση Ο.Ι.

2) Αποθήκη στο δώμα.

Δίπλα από την απόληξη κλιμακοστασίου έχει κατασκευαστεί αποθήκη 10,00 μ2. ύψους 2,10 μ. Μπορεί να μπει ΚΑΤ3 ή έστω Υ.Δ. 50% βοηθ. χώρου

3) Για την απαίτηση Στατικής επάρκειας 25,00 μ2 μετρούν και οι αποθήκες ΚΑΤ3?

4) Στον Β' όροφο ενώ τα σχέδια δείχνουν οροφοδιαμέρισμα έχουν γίνει 2 γκαρσονιέρες. Καταχωρείται ως λοιπή παράβαση(λόγω έλλειψης Ο.Ι.) ή διαμερισμάτωση 250€ 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα συνάδελφε. Αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με φωταγωγό στα σχέδια που μετρούσε σε κάλυψη δόμηση και στην πράξη είχε προστεθεί στο μπάνιο, αλλαγή διαμερισμάτωσης που αφορούσε διαφορετικές διστάσεις κλιμακοστασίου σε σχέση με το οροφοδιαμέρισμα. Επίσης και εγώ είχα αποθήκες στον ακάλυπτο, αλλαγή διαστάσεων στους εξώστες, μικροδιαφορές στα ανοίγματα (μετατόπιση θέσης και διαστάσεων σε κάποια κλπ). Δεν έχει γίνει σύσταση ΟΙ. Όοοοολα αυτά τα πήγα με αναλυτικό, μία λοιπή παράβαση. Είχα υποβάλει 2 διαφορετικά ερωτήματα στο helpdesk του ΤΕΕ και μου είπαν, και τις 2 φορές που μίλησα με διαφορετικό υπάλληλο, να το πάω έτσι, δηλαδή με αναλυτικό και αυτό είναι και το σωστό. Απλά μου είπαν να μιλήσω με τον συμβολαιογράφο του ιδιοκτήτη και να συνεννοηθώ μαζί του γιατί πολλές φορές αυτά τα τετραγωνικά που πηγαίνουν από το ένα διαμέρισμα στο άλλο, ή στο κλιμακοστάσιο τους μπερδεύουν, και ίσως τους βολεύει να τα δηλώσω αλλαγή διαμερισμάτωσης. Αυτό το βρήκα πολύ υπερβολικό και στη δική μου περίπτωση επειδή θα έπρεπε να δηλώσω αλλαγή διαμερισμάτωσης σε 2 ορόφους θα έπρεπε να πληρώσει ο πελάτης μου 2 φορές το 250αρι.. Συν τα 250 ευρώ από τις λοιπές παραβάσεις.. θα ήταν κρίμα να πληρώσει τόσα απλά για να καταλάβει τι γίνεται ο συμβολαιογράφος... Οπότε τα τακτοποίησα όλα μία λοιπή παράβαση και θα συνεννοηθώ μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία κατάστημα με πατάρι, στα οποία έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Θα βάλω μια διαμερισμάτωση συνολικά? Ή μήπως πρέπει να το εξετάσω ανά όροφο και να βάλω 2 διαμερισματώσεις? Ευχαριστώ!

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, sirter said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία κατάστημα με πατάρι, στα οποία έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Θα βάλω μια διαμερισμάτωση συνολικά? Ή μήπως πρέπει να το εξετάσω ανά όροφο και να βάλω 2 διαμερισματώσεις? Ευχαριστώ!

Η αλλαγή χρήσης πως συνδέεται με την διαμερισμάτωση?

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2021 at 11:57 ΠΜ, Faethon11 said:

Η αλλαγή χρήσης πως συνδέεται με την διαμερισμάτωση?

Έχεις δίκιο, δεν συνδέεται. Παρέλειψα να αναφέρω ότι χτίστηκε τοίχος στο ισόγειο και δημιουργήθηκαν δύο χώροι. Ο ένας παρέμεινε κατάστημα και ο υπόλοιπος κατοικία μαζί με το πατάρι. Σκέφτομαι να βάλω μια παράβαση για την αλλαγή χρήσης και μια διαμερισμάτωση.

Edited by sirter
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε περίπτωση διαμερισμάτωσης που ο διπλανός ιδιοκτήτης έχει πάρει τμ από την οριζόντια ιδιοκτησία που ελέγχω θα πρέπει να αναζητήσεις εάν έχει γίνει κάποια τροποποίηση της σύστασης (διότι η πραγματικότητα διαφέρει από τα σχέδια αδείας); Eάν δεν υπάρχει θα πρέπει να γίνει ολική τροποποίηση σε συμβολαιογράφο; Xρειάζεται συνέναιση και των δύο ιδιοκτητών;Εάν δεν στην δίνει ο διπλανός τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

εάν, σε αριθμους,  εννοεις οτι  στην αδεια και στην συσταση ηταν 60/60 τμ.

αλλα τα μετρας σε 55/65, υπαρχει προβλημα.

Διευκρινισε τι εχεις και

τα λεμε

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε διαμέρισμα που κατά το σχέδιο της Πολεοδομίας αποτελεί έναν  αυτοτελή χώρο, έγιναν δύο συμβόλαια αγοράς με διαχωρισμό του διαμερίσματος σε δύο μικρότερα χωρίς να ενημερωθεί ο φάκελος. Θεωρητικά έχω διαφορετική διαμερισμάτωση και το ερώτημά μου είναι αν θα κάνω μια υπαγωγή στον 4495/17 για το σύνολο του διαμερίσματος στο όνομα όλων των ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.