Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
sok_ratis

ΠΟΛ 1134/2017 και αγορά αγαθών όπως laptop & tablet

Recommended Posts

Μα δεν είναι άκυρο όλο αυτό αφού η εν λόγω διάταξη δεν αφορά τηλεοράσεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συνδυασμό με την προηγούμενή μου απάντηση, και απαντώντας στο νέο σου ερώτημα.
Δεν είναι "άκυρο όλο αυτό", διότι δεν μπορεί να είναι εκ των προτέρων γνωστό (στην συγκεκριμένη διαδικασία) αν εσύ θα σταματήσεις μόνο στην τηλεόραση τις αγορές και ότι δεν θα συνεχίσεις (στην ίδια τιμολόγηση) να αγοράσεις και κάποιο π.χ. κινητό (οπότε και θα πρέπει να επιλέξεις ότι υπάγεσαι στο άρθρο 39α ... και θα πρέπει να πας από το κατάστημα προκειμένου να εκδοθεί ορθά το τιμολόγιο).

edit: Επιπρόσθετα πρέπει να επιβεβαιωθεί η ιδιότητά σου και το δικαίωμα έκπτωσης που έχεις, δηλαδή ότι είσαι ενταγμένος στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. Επίσης ο πωλητής έχει υποχρέωση να ζητά από τον αγοραστή κάθε πρόσφορο αποδεικτικό στοιχείο (π.χ. η εκτύπωση των «στοιχείων μητρώου της επιχείρησης» ώστε να αποφευχθεί η κατάχρηση της διαδικασίας από πρόσωπα που δεν είναι υποκείμενα με δικαίωμα έκπτωσης (π.χ. ιδιώτης).

Edited by georgegaleos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ'αρχήν που μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις.

Η στιγμή που το ζητάει είναι όταν το "καλάθι" μου είναι ολοκληρωμένο και 1 βήμα πριν την πληρωμή. Επομένως θα έπρεπε να "γνωρίζει το σύστημα" ότι η τηλεόραση δεν είναι έξοδο που μπορεί να εμπίπτει στην εν λόγω ΠΟΛ..

Στο δεύτερο μισό της απάντησής σου συμφωνώ 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 30/4/2018 at 10:46 ΜΜ, georgegaleos said:

... προφανώς εννοείς αγορά του άρθρου 39α.

10.jpg

 

καλησπέρα, στο παραπάνω παράδειγμα που είχα ρωτήσει πριν από κάποιους μήνες είχαμε έσοδα 3.000 ευρώ + ΦΠΑ και μια αγορά του άρθρου 39α καθαρής αξίας 1.000 ευρώ (δεν πληρώθηκε ΦΠΑ). Ο τρόπος που αποτυπώθηκε η συναλλαγή στην περιοδική του ΦΠΑ φαίνεται παραπάνω (με τη βοήθεια του φίλου μας georgegaleos)!

Τώρα που ήρθε η ώρα για τη δήλωση εισοδήματος πώς θα το αντιμετωπίσουμε:

1. 'Εσοδα 3.000 ή 4.000 ευρώ?

2. Έξοδα 1.000 ή 0?

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

@Roy_Hobbs καλησπέρα ... να το διασκεδάσουμε λίγο  ..😊

μάλλον τότε .... "το γλίτωσες το διάβασμα" ... ή να πούμε καλύτερα ότι δεν το θυμΟσουν .. χωρίς να μου θυμΏσεις 😊... διότι στο ίδιο παραπάνω νήμα υπήρχε και η απάντηση ... αναλυτικότατη και με περισσότερη πληροφορία από αυτή που ενδιαφέρεσαι.

Ως έσοδο στο Ε3 δηλώνεται διακριτά από τον πωλητή. Εμείς ως αγοραστές που το έχουμε ως έξοδο το αντιμετωπίζουμε όπως το αντιμετωπίζαμε (ως πάγιο), άρα στο Ε3 ενδιαφέρουν οι αποσβέσεις του (Πιν.Ζ2), και η αξία ως πληροφοριακό στοιχείο (Πιν.Ζ3). 
Δεν υπάρχει ως έσοδο. Η απεικόνιση αυτή (τρόπος εγγραφής) στην περιοδική για το ΦΠΑ, γίνεται για τους σκοπούς ΦΠΑ ... τις ανάγκες της περιοδικής δήλωσης ... για να εμφανισθεί η πράξη, με τη διαδικασία της «χρεωπίστωσης» και όχι για την φορολογία εισοδήματος (εξάλλου δεν το εμφανίζεις στα έσοδα στα βιβλία). Στην ουσία κάνουμε απεικόνιση της συναλλαγής για τις ανάγκες της φορολογίας του ΦΠΑ προκειμένου να αποδώσουμε τον κατά νόμο ΦΠΑ ... χωρίς να πληρώσουμε χρήμα για τον ΦΠΑ !!!!

Δες το "ίδιο νήμα" που ανέφερα αρχικά, σχετικό ερώτημα και αμέσως μετά την αντιμετώπιση.

Οπότε στο ερώτημά σου και η απάντηση

16 hours ago, Roy_Hobbs said:

1. 'Εσοδα 3.000 ή 4.000 ευρώ?

2. Έξοδα 1.000 ή 0?

 

Καλό απόγευμα ...

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 15/7/2019 at 2:37 ΜΜ, georgegaleos said:

@Roy_Hobbs καλησπέρα ... να το διασκεδάσουμε λίγο  ..😊

μάλλον τότε .... "το γλίτωσες το διάβασμα" ... ή να πούμε καλύτερα ότι δεν το θυμΟσουν .. χωρίς να μου θυμΏσεις 😊... διότι στο ίδιο παραπάνω νήμα υπήρχε και η απάντηση ... αναλυτικότατη και με περισσότερη πληροφορία από αυτή που ενδιαφέρεσαι.

Ως έσοδο στο Ε3 δηλώνεται διακριτά από τον πωλητή. Εμείς ως αγοραστές που το έχουμε ως έξοδο το αντιμετωπίζουμε όπως το αντιμετωπίζαμε (ως πάγιο), άρα στο Ε3 ενδιαφέρουν οι αποσβέσεις του (Πιν.Ζ2), και η αξία ως πληροφοριακό στοιχείο (Πιν.Ζ3). 
Δεν υπάρχει ως έσοδο. Η απεικόνιση αυτή (τρόπος εγγραφής) στην περιοδική για το ΦΠΑ, γίνεται για τους σκοπούς ΦΠΑ ... τις ανάγκες της περιοδικής δήλωσης ... για να εμφανισθεί η πράξη, με τη διαδικασία της «χρεωπίστωσης» και όχι για την φορολογία εισοδήματος (εξάλλου δεν το εμφανίζεις στα έσοδα στα βιβλία). Στην ουσία κάνουμε απεικόνιση της συναλλαγής για τις ανάγκες της φορολογίας του ΦΠΑ προκειμένου να αποδώσουμε τον κατά νόμο ΦΠΑ ... χωρίς να πληρώσουμε χρήμα για τον ΦΠΑ !!!!

Δες το "ίδιο νήμα" που ανέφερα αρχικά, σχετικό ερώτημα και αμέσως μετά την αντιμετώπιση.

Οπότε στο ερώτημά σου και η απάντηση

 

Καλό απόγευμα ...

Την αξια αγοράς την βάζεις στην περιοδική δήλωση φπα τόσα στα έξοδα (με τον φπα που αναλογεί) όσο και στα έσοδα (με τον φπα που αναλογεί) . Κοινώς  μεγάλη φασαρία για το τίποτα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέα Διαδικτυακή Υπηρεσία για το Άρθρο 39α, Παρ.5 του Κώδικα ΦΠΑ, με έναρξη δοκιμαστικής λειτουργίας από χθες, ώστε να εξοικειωθούν οι συναλλασσόμενοι και από την 1-12-2019, θα τεθεί σε κανονική λειτουργία.

"... α) εάν είστε «Αγοραστής» να εγγραφείτε και να συμπληρώσετε τα στοιχεία τα δικά σας και των εκπροσώπων σας για να πραγματοποιήσετε συναλλαγές σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39α, παρ. 5 του Κώδικα ΦΠΑ, δηλαδή να αγοράσετε κινητά, κονσόλες παιχνιδιών, laptop και tablet χωρίς να καταβάλετε ΦΠΑ στον «Πωλητή». ..."

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Νέα Διαδικτυακή Υπηρεσία για το Άρθρο 39α, Παρ.5 του Κώδικα ΦΠΑ, με έναρξη δοκιμαστικής λειτουργίας από χθες, ώστε να εξοικειωθούν οι συναλλασσόμενοι και από την 1-12-2019, θα τεθεί σε κανονική λειτουργία.

"... α) εάν είστε «Αγοραστής» να εγγραφείτε και να συμπληρώσετε τα στοιχεία τα δικά σας και των εκπροσώπων σας για να πραγματοποιήσετε συναλλαγές σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39α, παρ. 5 του Κώδικα ΦΠΑ, δηλαδή να αγοράσετε κινητά, κονσόλες παιχνιδιών, laptop και tablet χωρίς να καταβάλετε ΦΠΑ στον «Πωλητή». ..."

η εφαρμογή του παραλογισμου στην χώρα  μας. Ηλεκτρονική πλατφόρμα ..ακόμη και για το πότε θα πηγαίνουμε στην τουαλέτα ....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι είναι τούτο πάλι;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέραν αυτού που έγραψε ο Σωτήρης ... όπου αναμένεται σύντομα  (?!)...  η πλατφόρμα πρακτικά θα επιβεβαιώνει ότι όντως εσύ είσαι που πήγες τουαλέτα 😀....
δες την χρησιμότητα (?) της πλατφόρμας εδώ.

Edited by georgegaleos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.