Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι μήπως γνωρίζετε η βεβαίωση που εκδίδεται από το άρθρο 30 για πόσο διάστημα ισχύει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

O νόμος δεν αναφέρει διάρκεια ισχύος. Μη ξεχνάμε ότι η βεβαίωση αυτή δεν ταυτίζεται με βεβαίωση νομιμότητας. Αφορά ρητά την μη απαίτηση εγκρίσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, για την έκδοση της βεβαίωσης, χρειάζεται να καταχωρηθεί και στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και πληρωμή ΦΕΜ; 

Καμιά άποψη επί του θέματος;

 

Edited by civiljim12
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, civiljim12 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, για την έκδοση της βεβαίωσης, χρειάζεται να καταχωρηθεί και στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και πληρωμή ΦΕΜ; 

Καμιά άποψη επί του θέματος;

 

Ε δε νομίζω. Εδώ δεν χρειάζεται στην ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Pavlos33 said:

O νόμος δεν αναφέρει διάρκεια ισχύος. Μη ξεχνάμε ότι η βεβαίωση αυτή δεν ταυτίζεται με βεβαίωση νομιμότητας. Αφορά ρητά την μη απαίτηση εγκρίσεων. 

Αυτό συνεπάγεται ότι επιτρέπονται οι εργασίες του Άρθρου 30, εφόσον υπάρχει διακοπή εργασιών σε μια οικοδομή;

Link to comment
Share on other sites

Για ανάλυσέ το περισσότερο αυτό που λες. Τι υπάρχει στο ακίνητο, ποια άδεια έχει εκδοθεί και για ποιο λόγο έγινε διακοπή εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, xavrias said:

Ε δε νομίζω. Εδώ δεν χρειάζεται στην ΕΕΔΜΚ.

Για να εκδοθεί όχι, αλλά με τα φορολογικά δεν είναι ξεκάθαρο σε ποιες εργασίες απαιτείται ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2022 at 5:55 ΜΜ, Pavlos33 said:

Για ανάλυσέ το περισσότερο αυτό που λες. Τι υπάρχει στο ακίνητο, ποια άδεια έχει εκδοθεί και για ποιο λόγο έγινε διακοπή εργασιών.

Οικοδομική άδεια του 87, με διακοπή εργασιών λόγω υπέρβασης των εργασιών της 48ωρης που είχε δοθεί σε άλλη οριζόντια της κάθετης, ενώ κατά τη διάρκεια της αυτοψίας βρέθηκαν μικροαυθαιρεσίες σε όλες τις υπόλοιπες οριζόντιες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ερώτημα μόνο η Πολεοδομία μπορεί να το απαντήσει. Ευθέως από το άρθρο 30 δεν προκύπτει απαγόρευση. Ανέκαθεν για τις ΥΔΟΜ, η γενική αρχή ήταν ότι σε μη νόμιμο ακίνητο δεν εκδίδεται καμία άδεια. Βεβαίως, εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση  άδειας, οπότε δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα. Ίσως όμως να το απαγορευτικό να κρύβεται στη διατύπωση "δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο".   Στην περίπτωση που έστω το κτίριο ήταν καθόλα νόμιμο, δηλώνεις ότι δεν απαιτούνται εγκρίσεις ή υπάρχει περίπτωση να απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, καταλαβαίνω τελικά ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρεται η υποχρέωση νομιμότητας του κτιρίου (ή τέλος πάντων ο έλεγχος νομιμότητας από εμάς) όταν θέλουμε να εκδώσουμε βεβαίωση του αρ. 30

Θέλω για Εξοικονομώ του 2020 και φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Ομως, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΚΑ που δημιουργείται πώς το αντιμετωπίζετε;  Συγκεκριμένα...

1. Οι εργασίες στη περίπτωσή μου έχουν ήδη ολοκληρωθεί.
2. Για αλουμίνια και τέντες δεν έχω θέμα
3. Για θερμοστεγάνωση δώματος όμως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα... έτσι δεν είναι; Πώς το διαχειρίζεται κανείς αυτό;

Δηλαδή εκ των υστέρων βεβαίωση αφού δεν υπάρχει ΑΠΔ ούτε κάποια δήλωση μέχρι τώρα... τί θα μου συστήνατε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.