Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

5 ώρες πριν, anpap said:

Kαλησπέρα,

τελικά λέω να το πάω μετά από επικοινωνία με την πολεοδομία με έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης για την αποθήκη η οποία είναι τακτοποιημένη στο Ν.4495/17 και μετά να εκδώσω μια μικρής κλίμακας εγκατάστασης προσωρινών κατασκευών για το σπιτάκι κήπου.

Καλησπέρα, για κατεδάφιση με εκτέλεση εργασιών χρειάζεται χαρτί από την Υδομ, τι ακριβώς χαρτί θα σου δώσουν; Επειδή είπες ότι το συζήτησες μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

On 28/7/2023 at 7:03 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, για κατεδάφιση με εκτέλεση εργασιών χρειάζεται χαρτί από την Υδομ, τι ακριβώς χαρτί θα σου δώσουν; Επειδή είπες ότι το συζήτησες μαζί τους.

Η συζήτηση πλέον στην ΥΔΟΜ έχει γίνει μέσω τηλεφώνου σε ελάχιστο χρόνο γιατί συνεχώς βιάζονται και μου ανέφεραν τα παραπάνω που είχα γράψει και να την πάω την αποθήκη με άρθρο 106 παρ.4 και να πληρώσει το παράβολο.

Για να ενταχθεί 'όμως στο άρθρο 106 παρ.4 καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να έχουν εκδοθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης άρα δε γίνεται για τακτοποιημένο ήδη χώρο. Σωστά ή δεν είναι απαραίτητο?

Όσον αφορά το χαρτί από την ΥΔΟΜ που λες akis μπορείς να μου πεις που το αναφέρει γιατί δεν έχω βρει κάτι?

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διάβασε την παρ.1 του άρθρου 106 σε συνδυασμό με την Εγκ.2, θα μπορούσες να αιτηθείς ότι θα κατεδαφίσεις το εν λόγω κτίσμα προς αποκατάσταση του περιβάλλοντος. Μετά θα κάνουν αυτοψία και ακολούθως θα σου προσκομιστεί πόρισμα το οποίο θα λέει να εκδώσεις έγκριση εργασιών, αυτό το χαρτί θα επισυνάψεις ως δικαιολογητικό στο σύστημα e-αδειες του ΤΕΕ. Υπάρχει όμως ένα θέμα γιατί το εν λόγω κτίσμα έχει ήδη υπαχθεί σε ρύθμιση και επίσης από ότι λες έχει προηγηθεί και μεταβίβαση. Στη θέση σου θα πήγαινα από την Υδομ να το συζητήσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως με το 106 δεν μπορεί να προχωρήσεις αφού πρόκειται για αυθαίρετες κατασκευές που υπάγονται προς κατεδάφιση.

Εσύ έχεις οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση άρα νόμιμο κτίσμα το οποίο κανονικά θα πρέπει.... να βγάλεις άδεια κατεδάφισης; !!

Μήπως περιγράφεται στην δήλωση υπαγωγής ως πρόχειρο κτίσμα να το χαρακτηρίσεις ως ετοιμόρροπο ώστε να κατεδάφισης με έγκριση εκτέλεσης εργασιών αρθ.29/4α χωρίς να μπλέξεις το 106;

Μήπως να έκανες απλά μία έσω/εξωτερική επένδυση με το 29/2ιγ να κρατήσει και την παλαιότητα;  

ή μια εξωτερική θερμομόνωση με πορομπετόν; ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση αλλά νομίζω ότι το παρακάτω είναι σχετικό και ίσως χρήσιμο αν όχι για την περίπτωση σου, αλλά τουλάχιστον για κάποιες  παρόμοιες άλλων συν/φων

image.thumb.png.b0c6a8e47b806a26827a6b7c92a7514d.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους αλλά το πρόβλημα παραμένει  σχετικά με το άρθρο 106 γιατί μιλάμε για τακτοποιημένο χώρο κατηγορίας 3 περ γιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας δεκαπέντε (15) τ.μ. και μέσου ύψους έως δυόμισι (2,50) μέτρα, ο οποίος έχει πουληθεί όπως επισημάνει ο akis. Θα το ξανασυζητήσω με ΥΔΟΜ .

Ν.4495/17 Άρθρο  29 "  4. Έγκριση εκτέλεσης εργασιών απαιτείται για τις ακόλουθες εργασίες, ύστερα από υποβολή τεχνικής έκθεσης και των δικαιολογητικών από τα οποία προκύπτει το δικαίωμα υπαγωγής στην παρούσα και δήλωσης αρμόδιου μηχανικού ότι αναλαμβάνει την επίβλεψη, σύμφωνα με τους όρους που ορίζει με πράξη το Τμήμα Ελέγχου Δόμησης -Τοπικό Παρατηρητήριο:

α) κατεδάφιση κατασκευών ή κτιρίων, που χαρακτηρίζονται επικινδύνως ετοιμόρροπα, σύμφωνα με τις διατάξεις για επικίνδυνες οικοδομές,

β) εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας, που καθορίζονται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, σε κτίριο ή κατασκευές που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνες,

γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες ή έχουν υπαχθεί στο άρθρο 106 του παρόντος ή στην παρ. 1α του άρθρου 23 του ν. 4178/2013 (Α΄ 174), ή αυθαιρέτων κατασκευών, για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία σύμφωνα με τους ν. 3775/2009 (Α΄ 122) και 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς και των κατασκευών που έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4178/2013 και του παρόντος και για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία ή είναι σε στάδιο οριστικής υπαγωγής και έχει ολοκληρωθεί η υποβολή στο πληροφοριακό σύστημα των απαραίτητων δικαιολογητικών, όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο 99 και ειδικότερες διατάξεις του παρόντος, εφόσον δεν αφορούν σε κτίσματα που υφίστανται προ του έτους 1955."

Δεν εννοεί ότι έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης παίρνουν και οι τακτοποιημένοι χώροι?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Θα συμφωνήσω...

Βγάζεις έγκριση εκτέλεσης εργασιών με την 29/4γ, χωρίς όμως το 106.

- ενημέρωσε μετά την συζήτηση που θα κάνεις στο ΤΕΚ-

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επαληθεύθηκα και από την τοπική ΥΔΟΜ πάω με άρθρο 29 παρ 4 και περ γ και δε θα παω με 106 που μου χε πει η υπάλληλος γιατί ουτοσιαλλως δε γίνεται σε τακτοποιημένο χώρο αλλά ούτε μου δίνουν αυτοί κάποιο χαρτί.

Στη θέση του εγγράφου που λέει δικαιολογητικα από υπηρεσία βάζω την περαίωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/8/2023 at 11:17 ΠΜ, anpap said:

Λοιπόν επαληθεύθηκα και από την τοπική ΥΔΟΜ πάω με άρθρο 29 παρ 4 και περ γ και δε θα παω με 106 που μου χε πει η υπάλληλος γιατί ουτοσιαλλως δε γίνεται σε τακτοποιημένο χώρο αλλά ούτε μου δίνουν αυτοί κάποιο χαρτί.

Στη θέση του εγγράφου που λέει δικαιολογητικα από υπηρεσία βάζω την περαίωση.

Καλημέρα και από εμένα.

 Θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο, μια αποθήκη που είχε τακτοποιηθεί να κατεδαφιστεί. Αυτό γίνεται μεσω των e adeies? έτσι βγαίνει? χρειάζεται και απόβλητα? σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγκριση εκτέλεσης εργασιών βγαίνει από το eadeies και φυσικά θέλεις ΣΔΑ, δήμο και τροχαία για τον καδο αλλά και ΙΚΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.