Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Η επέκταση της στέγης βασικά σε τι ύψος είναι, αν είναι 10+ μ ψηλά πως είσαι τόσο σίγουρος ότι μπαίνει 1μ στο προκήπιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@akis73Διαπιστώθηκε από την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης που πραγματοποίησα. Το οικόπεδο είναι γωνιακό, από την μία πρασιά εισέρχεται κατά 1,0 μ, ενώ από την άλλη από 0,70 μ έως 1,0 μ.

 

IMG_3270 - Αντιγραφή.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι τρέχει από την φώτο. Αν από την κόκκινη γραμμή και δεξιά ειναι εκτός ΡΓ και το ίδιο από το σοβατεπί και κάτω τότε θα πρέπει να καθαιρέσεις και την μαρκίζα; Η υπαγωγή έχει γίνει πριν τις 30/9/20 μήπως;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, akis73 said:

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι τρέχει από την φώτο. Αν από την κόκκινη γραμμή και δεξιά ειναι εκτός ΡΓ και το ίδιο από το σοβατεπί και κάτω τότε θα πρέπει να καθαιρέσεις και την μαρκίζα; Η υπαγωγή έχει γίνει πριν τις 30/9/20 μήπως;

Η κόκκινη είναι η ΟΓ. Δεξιά της βρισκόμαστε εντός πρασιάς. Όχι, υπαγωγή πρόκειται να γίνει τώρα.

Edited by NonLinear_Mind
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να γράψω ΟΓ και έγραψα ΡΓ...τέσπα ΟΚ. Αν δεν βιάζεσαι να μεταβιβάσεις τότε ίσως να περίμενες πως θα διαμορφωθεί η κατηγορία 5 με την ΗΤ από το 2022 και αναλόγως να έπραττες;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Καλησπέρα σας

Πρόκειται να εκδοθεί έγκριση εργασιών κατεδάφισης σε ισόγεια κατοικία σύμφωνα με το άρθρο 29 παρ.4γ  του Ν.4495/17. Το κτίσμα έχει υπαχθεί στον Ν.4495/17 και ρυθμίσθηκε ως Κατηγορία 1. Για να εκδοθεί έγκριση εργασιών θα έπρεπε στην υπαγωγή να έχει επιλεγεί "προς νομιμοποίηση/έγκριση κατεδάφισης"?. Στο σχετικό σημείο του αρθρου 29 αναφέρει:  " Να έχει ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ...παρόντος και να έχει περαιωθεί η διαδικασία ή να είναι σε στάδιο οριστικής υπαγωγής.."  Δεν αναφέρεται ο τύπος αυθαιρεσίας.

Ευχαριστώ

Edited by nikolaras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο ανωτέρω ερώτημα μου. Έχω την άποψη ότι σύμφωνα με το άρθρο 29 του Ν.4495, όπως έχει διαμορφωθεί, αρκεί το κτίσμα να έχει ρυθμισθεί με τον Ν.4495, να βρίσκεται σε στάδιο οριστικής υπαγωγής  ή περαίωσης (χωρίς επιλογή "προς Νομιμοποίηση/έγκριση κατεδάφισης), ώστε να υπάρχει δικαίωμα κατεδάφισης του με έγκριση εκτέλεσης εργασιών. Είναι σωστή η άποψη μου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,και στις επι μέρους επιλογές θα επιλέξεις "Κατεδαφίσεις σε.....κλπ κλπ και σε οριστική υπαγωγή ή περαίωση των νόμων κλπ κλπ 4495 συμφωνα με την παρ.γ (ξέχασαν το 4 από το 4.γ.) του άρθρου 29.

Υ.γ.προσοχή-εξαιρούνται σε κάθε περίπτωση τα προϋφ.55 που θέλουν άδεια κατεδάφισης

Edited by ChristinaK
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

" εκτός απόστασης 500 μ από την ακτή, διότι εντός αυτής της απόστασης απαγορεύεται( Ν. 1337/83)  η περίφραξη (εξαιρούνται κάποιες ειδικές χρήσεις υπό προϋποθέσεις και περιορισμούς)..."

Που γίνεται αναφορά αυτών των εξαιρέσεων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.