Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Έχω ένα ισόγειο κτίσμα που θέλουν να κατεδαφίσουν με οικ. άδεια του 56', έχουν διαφοροποιηθεί οι εξωτερικές διαστάσεις του καταστήματος και έχει και μία προσθήκη. Από πολεοδομία μου είπαν ότι πάω με προέγκριση και άδεια κατεδάφισης αφού πρώτα το ρυθμίσω στα αυθαίρετα. Είναι σωστό να το πάω έτσι ή με το αρθ 29 παρ.4γ αφού θα κάνω ρύθμιση και θα πληρωθεί το παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστό είναι 

δηλαδή η παρ 4γ ή το άρθρο 106 αφορά μόνο εξολοκλήρου  αυθαίρετα κτίσματα ή αυθ αλλαγές χρήσεων  που  δηλώθηκαν-εντάχθηκαν σε νόμους αυθαιρέτων  κτλ

ενώ εσύ έχεις νόμιμο+αυθαίρετο -οπότε ρυθμίζεις και πας με μια Ο.Α, καθώς δεν σου συμφέρει και δεν είναι ορθή η επιβολή,  Ο.Α για το το νόμιμο και Έγκρισης εκτέλεσης εργασιών για το αυθαίρετο??

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στο άρθρο 106 του 4495/2017 αναφέρει έγκριση εργασιών κατεδάφισης, φαντάζομαι είναι ταυτόσημο με την έγκριση εκτέλεσης εργασιών που αναφέρεται στο άρθρο29, παρ.4 του ίδιου νόμου.

Επίσης διαβάζοντας προηγούμενες απαντήσεις παραπάνω στο συγκεκριμένο ποστ, είδα ότι συνάδελφος υποστηρίζει ότι για να μπορέσει η δήλωση να πάει σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής θα πρέπει πρώτα να εκδοθεί και η έγκριση εκτέλεσης εργασιών η οποία πρέπει να ανέβει στο σύστημα του 4495 για να σε αφήσει να προχωρήσεις.
Διαβάζοντας όμως το άρθρο 106, παράγραφο 3, αναφέρει ότι μπορεί να γίνει μεταβίβαση πριν την έκδοση της σχετικής άδειας, που αυτό προϋποθέτει να έχει πάει η δήλωση σε οριστική υπαγωγή για να βγει η βεβαίωση. Γνωρίζει κανένας συνάδελφος που έχει κάνει την διαδικασία τι ισχύει?
 

Τέλος, μήπως γνωρίζεται αν για την ολοκλήρωση της έκδοσης έγκρισης εργασιών θα πρέπει να μπλεχτεί η ΥΔΟΜ, χρειαζόμαστε κάποιο χαρτί από αυτούς, όπως στην νομιμοποίηση, ή βγαίνει αυτόματα όπως οι ΕΕΔΜΚ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 4:31 ΜΜ, Saleptsis said:

Τέλος, μήπως γνωρίζεται αν για την ολοκλήρωση της έκδοσης έγκρισης εργασιών θα πρέπει να μπλεχτεί η ΥΔΟΜ, χρειαζόμαστε κάποιο χαρτί από αυτούς, όπως στην νομιμοποίηση, ή βγαίνει αυτόματα όπως οι ΕΕΔΜΚ?

Η έγκριση εκτέλεσης εργασιών εκδίδεται αυτόματα όπως η ΕΕΔμΚ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2022 at 9:22 PM, ΚΑΝΑ said:

σωστό είναι 

δηλαδή η παρ 4γ ή το άρθρο 106 αφορά μόνο εξολοκλήρου  αυθαίρετα κτίσματα ή αυθ αλλαγές χρήσεων  που  δηλώθηκαν-εντάχθηκαν σε νόμους αυθαιρέτων  κτλ

ενώ εσύ έχεις νόμιμο+αυθαίρετο -οπότε ρυθμίζεις και πας με μια Ο.Α, καθώς δεν σου συμφέρει και δεν είναι ορθή η επιβολή,  Ο.Α για το το νόμιμο και Έγκρισης εκτέλεσης εργασιών για το αυθαίρετο??

Καλησπέρα, το "εξολοκλήρου" προκύπτει από κάποια ερμηνευτική, ή κάτι άλλο σχετικό; Δεν μου φαίνεται λογικό ένα εξολοκλήρου αυθαίρετο να πληρώνει ένα μόνο παράβολο, ενώ με την ταυτόχρονη ύπαρξη ο.α. να προκύπτει πρόστιμο που μπορεί να είναι πολλαπλάσιο του παραβόλου δεδομένου ότι στην περίπτωση τακτοποίησης δεν επιλέγεται το "προς έκδοση κατεδάφισης"...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/1/2022 at 9:22 PM, ΚΑΝΑ said:

σωστό είναι 

δηλαδή η παρ 4γ ή το άρθρο 106 αφορά μόνο εξολοκλήρου  αυθαίρετα κτίσματα ή αυθ αλλαγές χρήσεων  που  δηλώθηκαν-εντάχθηκαν σε νόμους αυθαιρέτων  κτλ

ενώ εσύ έχεις νόμιμο+αυθαίρετο -οπότε ρυθμίζεις και πας με μια Ο.Α, καθώς δεν σου συμφέρει και δεν είναι ορθή η επιβολή,  Ο.Α για το το νόμιμο και Έγκρισης εκτέλεσης εργασιών για το αυθαίρετο??

Καλημέρα

Σε παρόμοια υπόθεση όπου θα γίνει τακτοποίηση και θα βγει προέγκριση για άδεια κατεδάφισης απότι είδα απαιτείται ελεγκτής δόμησης για να βεβαιώσει την κατεδάφιση. Τον καλούμε πρίν την κατεδάφιση, μετά η συνδυασμός και των 2?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους. 

Έχω εντάξει αυθαίρετο κτίσμα στο Ν.4495 προς κατεδάφιση με έγκριση εκτέλεσης εργασιών. Έχουν περάσει ήδη οι 5 μήνες, από τη διορία του 6μήνου που μου δίνεται από το νόμο, και δεν το έχουμε ρίξει ακόμα καθώς μέσα στον εν λόγω ακίνητο ζει μία οικογένεια αθίγγανων, οι οποίοι έχουν 2-3 χρόνια να πληρώσουν ενοίκιο.

Δυστυχώς αργά καταλάβαμε ότι η δικηγόρος που είχε υποτίθεται ασχοληθεί για να τους βγάλουμε έξω, δεν ασχολήθηκε καθόλου και ξαφνικά 1 μήνα πριν λήξει η διορία είμαστε με μεγάλο πρόβλημα. Εγώ μέσα στους 6 μήνες πρέπει να έχω κατεδαφίσει το αυθαίρετο ή πρέπει να έχω βγάλει την έγκριση εργασιών κατεδάφισης; Το ρωτάω καθώς μία δικηγόρος με ενημέρωσε ότι σε 1 μήνα μπορεί να ολοκληρωθεί η έξωση και λέω μήπως γλιτώσω λίγες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα tettris. Εγώ έχω ξεκινήσει την ένταξη στο Ν.4495, εγώ το δήλωσα προς κατεδάφιση (σε συνεννόηση μαζί του), και μου έχει κάνει και εξουσιοδότηση να προβώ στην κατεδάφιση. Κατά τα άλλα προφανώς και το πρόβλημα είναι δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι βαρύτητα έχει η εξουσιοδότηση, ως προς το πότε θα αποφασίσει ο ιδιοκτήτης να κατεδαφίσει, για να μεταφερθεί πλέον η ευθύνη εκτέλεσης του έργου σε εσένα. Αυτό το στοιχείο του πότε θα γίνει το έργο (ή/και θα βγάλεις την έγκριση) θα προέκυπτε καλύτερα από μία σύμβαση ανάθεσης/ανάληψης μεταξύ σας με τους σχετικούς όρους ως προς τον χρόνο εκτέλεσης.

Τελικά εσένα σε νοιάζει αν έχεις την ευθύνη της προθεσμίας ή κάτι άλλο ώστε να περατωθεί η δουλειά σας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.