Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 102 - Ν. 4495/17] Μείωση προστίμου λόγω ενεργειακής αναβάθμισης-Διαδικασία


Recommended Posts

1 ώρα πριν, manos_ir said:

κανείς απάντηση  επί του παρόντος θέματος....
ή κανείς δεν το έχει κάνει (αδύνατο) ή όποιος το έκανε , νομίζει οτι ξέρει τα μυστικά του κράτους.
τέτοια συναδελφικότητα ...
πάω και εγώ στα τυφλά... και ότι συμβεί...
 

Κοίτα τελικά κατέληξε ο πελάτης μου ότι δεν τον συμφέρει να κάνει αναβάθμιση καθότι θα επιδοτούταν το 30% επειδή έχει πάνω από 500 τμ. Αυτό συμφέρει να πάρεις τουλάχιστον το 50% πίσω ή να κάνεις ούτως ή άλλως τις εργασίες όλες που θα δηλώσεις....

 

Link to comment
Share on other sites

αν ισχύει το κλιμακωτό που αναφέρθηκε παραπάνω τότε συμφέρει ,
επίσης έμαθα , οτι το σύστημα οτι του περάσεις παίρνει , δεν έχει κάποια ευφυΐα ...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2020 at 3:25 ΜΜ, Elena Stefanaki said:

Τι εννοείς κλιμακωτό...?

On 4/11/2019 at 9:01 ΠΜ, gio said:

7.Αν για την υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών και χρήσεων ολοκληρωθούν εργασίες
ενεργειακής αναβάθμισης με βάση μελέτη αρμόδιου μηχανικού, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο
μειώνεται κατά το κόστος αυτών και έως:
α)
50% για υπερβάσεις έως 250τ.μ. σε οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες με χρήση
κατοικίας και έως 500τ.μ. σε οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες με άλλες χρήσεις πλην
κατοικίας,
β)
30% για υπερβάσεις άνω των ανωτέρω αναφερομένων.

 

Επομενως σωστα σου ειπαν. δες το νομο.

Εσυ τι τετραγωνικα ειχες και ποια διαδικασια εκανες (ΠΧ ΠΕΑ-Α - ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΕΑ-Β... )

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Ο ενεργειακός στόχος για τον οποίο γίνεται αναφορά στην διαδικασία μείωσης προστίμου του ν.4495 λόγω εξόδων ενεργειακής αναβάθμισης είναι αυτός που ορίζει το τρέχον πρόγραμμα "Εξοικονομώ - Αυτονομώ" ή απλώς εννοεί ότι οι παρεμβάσεις θα πρέπει να ικανοποιούν τις ελάχιστες απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 
παρατηρώ ότι έχουν μαζευτεί πολλές απορίες αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Έχω καταθέσει το ερώτημα και στο ΤΕΕ οπότε θα το αναρτήσω εδώ αν έχω κάποια απάντηση. 
 

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 3976Β  14/11/2017 που καθορίζει τις διαδικασίες υποβολής δικαιολογητικών και τις προϋποθέσεις μειώσεων για την περίπτωση μου ο ιδιοκτήτης δικαιούται:
  • 30% μείωση λόγω ενεργειακής αναβάθμισης, 
  • 10% μείωση λόγω ταυτόχρονης υποβολής στατικής μελέτης και 
  • 30% λόγω μελέτης στατικής ενίσχυσης
  • 10% ή 20% έκπτωση ανάλογα με τον τρόπο εξόφλησης του προστίμου.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι σύμφωνα με το άρθρο 107 Παρ.5 του Ν.4495/2017 απαιτείται κάποια έγκριση εργασιών για την εκτέλεση εργασιών στατικής ενίσχυσης. Πρόκειται για οικοδομική άδεια;  Αν ναι, για να βγει η άδεια θα χρειαστεί το τροποποιημένο συμβόλαιο και άρα θα πρέπει να προχωρήσει η δήλωση μου σε οριστική υπαγωγή. Για να συμβεί αυτό πρέπει να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου. ( "30% πρώτη δόση και έκπτωση 10%)
Επομένως δεν μπορεί να γίνει εφάπαξ πληρωμή του υπολειπόμενου-μετά τις μειώσεις-προστίμου με επιπλέον έκπτωση 20% ; 
Υπάρχει περίπτωση να μην απαιτείται άδεια για την στατική ενίσχυση φέροντος οργανισμού;
 
Αν υποθέσουμε ότι το πρόστιμο χωρίς το παράβολο είναι 10.000 ευρώ και προχωρήσουμε με τρόπο πληρωμής "30% πρώτη δόση και έκπτωση 10%". Τότε σύμφωνα με το ΦΕΚ ο ιδιοκτήτης δικαιούται μείωση έως 80% (30% στατική ενίσχυση, 30% ενεργειακή αναβάθμιση, 10% στατική επάρκεια και 10% εφάπαξ πληρωμή) και κάνοντας αίτηση μέσω του συστήματος των αυθαιρέτων με τα απαραίτητα παραστατικά (σε κατάσταση υπαγωγής;;;) το σύστημα θα έπρεπε να αφήσει υπόλοιπο προς πληρωμή 2000 ευρώ.  
Αν μάλιστα έχουν πληρωθεί 1000 ευρώ πρόστιμο σε προηγούμενο νόμο, τότε το υπολοιπόμενο πρόστιμο θα ήταν 1000 ευρώ. 
Το υπολοιπόμενο πρόστιμο μετά την αφαίρεση των εκπτώσεων εμφανίζεται μόνο σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής; 
 
Όμως αν όλα τα αποδεικτικά τα ανεβάζουμε όντως σε κατάσταση υπαγωγής και για να προχωρήσουμε σε οριστική πρέπει να πληρώσουμε το 30% του προστίμου (3000 ευρώ), τότε στην πραγματικότητα ο ιδιοκτήτης δεν θα μπορέσει να πάρει την έκπτωση του 80% που δικαιούται λόγω των εργασιών που έχει κάνει, ούτε να αφαιρεθεί το ποσό που έχει πληρωθεί σε προηγούμενο νόμο. 
 
Οπότε ποια είναι η σωστή διαδικασία που θα καλύπτει και τα έξοδα του ιδιοκτήτη και πολεοδομικά τις εργασίες στατικής ενίσχυσης ; 
 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.