Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εικόνες αυλακώσεων τοίχου


Recommended Posts

Χρησιμότατες πληροφορίες, ειδικά για τη συνεργασία των συνεργείων ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS

απερίγραπτα πάρα πολλά ευχαριστούμε.

Για εμένα τουλάχιστον ή περιγραφή σου ήρθε σε πολύ δυσκολη στιγμή και μου έλυσε διάφορες απορίες.

Ανυπομονούμε για τα παρακάτω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλές φωτογραφίες και προσεγμένη δουλειά!!!!!!Αλήθεια,πως τις έχουν κανει τις αυλακώσεις?Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως.....

Link to comment
Share on other sites

Με κόφτη. Το έχει κάνει και ένας πελάτης μου, μόνος του, από το μεράκι που έχει και επειδή έχει βαρεθεί τις κακοτεχνίες των μαστόρων.

Αλλά νομίζω υπάρχει και ειδικό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει μόνο στην ιδιοκτησία μου.

Αυλακιά για ρεύμα και νερό έκοψα με « τροχό » Φ115 με δίσκο για πλακάκια ,κάνει καλή δουλεία με λίγη σκόνη.

Υπάρχει και ειδικό εργαλείο που προσαρμόζεται στον « τροχό » και ρυθμίζει σταθερά και το βάθος κοπής , μετά με ένα ματσακονι καθαρίζεις το λούκι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, συγγνώμη για τις φωτογραφίες (είναι από κινητό να δείξω στη καλή μου :) )

 

Εγω έκοψα τους τοίχους με γωνιακό τροχό με κόφτη για τούβλα/ τσιμέντο Φ115. Εκοψα δύο γραμμές και μετα με μικρό σφυρή τα "καθάρησα". Κάνει πολύ σκόνη αλλά κάνει και τη δουλειά.

 

Είδα ένα επαγγελματικό εργαλείο αλλά το είδα σαν τροχός με ρυθμιστή, τώρα με το δίσκο Φ115 κόβω στο ιδανικό μου βάθος. (Ευτυχώς!!)

 

Αλλές φωτογραφίες έρχονται!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ωραίες οι εικόνες αλλά μην χάνουμε την ουσία . Πολύ ωραία τα κοψίματα με τον τροχό αλλά έχουν νόημα ? Μου θυμίσατε τον εαυτό μου πριν 10 χρόνια όταν ξεκίνησα το επάγγελμα. Όλα αυτά θα καλυφθούν με επίχρισμα και μετά θα χαθούν. Το θέμα έχει ένα ψυχολογικό χαρακτήρα περισσότερο :). Δεν λέω όμορφο είναι, αλλά και να μην είναι έτσι στην "τρίχα" κομμένα τα τούβλα δεν έχει πραγματικά καμιά απολύτως σημασία. Δεν λέω να κάνει κανείς τσαπατσουλιές προς Θεού, το αντίθετο, αλλά στα σκαψίματα η κοπή ακριβείας είναι λίγο περιττή. Και το λέω αυτό με γνώμονα ΜΟΝΟ την πίεση της δουλειάς.

 

Πάντως χαρά στο μεράκι σου συνάδελφε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.