Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες σχετικές με Πολυκατοικίες


Recommended Posts

γιατι δεν υπαρχει λεβητοστασιο και τον λεβητα πετρελαιου τον εχει κατω απο ενα μπαλκόνι υψους ενα μετρο ισα που μπαινει ο λεβητας .. λεβητοστασιο υπαρχει στην οικοδομη αλλα ειναι υπογειο και πλημμυρίζει ... 

Link to comment
Share on other sites

27. Ερ.: Πόσες αιτήσεις μπορεί να υποβάλει ο κάθε ενδιαφερόμενος;

Απ.: Κάθε Ωφελούμενος μπορεί να υποβάλει μόνο μια αίτηση. Επιτρέπεται η υποβολή αιτήσεων για περισσότερες ιδιοκτησίες από το ίδιο πρόσωπο, εάν οι επιπλέον της μιας αίτησης αποτελούν μέρος αίτησης / αιτήσεων που αφορά σε πολυκατοικία. Για παράδειγμα, ένας ωφελούμενος μπορεί να υποβάλει μία αίτηση για μια μονοκατοικία και 4 αιτήσεις ως μέρος αιτήσεων που αφορούν σε 4 διαφορετικές πολυκατοικίες. Επίσης, για κάθε επιλέξιμη κατοικία πρέπει να υποβληθεί μία μόνο αίτηση. Η καταχώριση στο πληροφοριακό σύστημα περισσότερων της μίας αιτήσεων για την ίδια επιλέξιμη κατοικία από το ίδιο πρόσωπο ή άλλο συγκύριο οδηγεί, άνευ ετέρου, στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων και στην Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης 10 περίπτωση αίτησης που έχει συμπεριληφθεί σε απόφαση υπαγωγής, η τελευταία θα ανακληθεί. Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία

το λύσαμε και αυτό 

άρα αν ενας ιδιοκτήτης έχει δυο διαμερίσματα σε μια πολυκατοικία δεν μπορει και για τα δυο και ας χρησιμοποιούνται σαν πρώτη κατοικια απο κάποιον άλλο. ..

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν ενας εχει 2 διαμερισματα σε 2 διαφορετικες πολυκατοικιες μπορει να επιδοτηθει και για τα δυο, ενω αν εχει 2 διαμερισματα στην ιδια πολυκατοικια δεν μπορει?

 

δικαια πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να εννοεί αυτό....

όταν λεει δεν μπορουν να υποβληθούν περισσότερες της μιας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία εννοεί για ολόκληρη πολυκατοικία 2 αιτήσεις από διαφορετικούς ιδιοκτητες.

Τα 2 διαμερίσματα από τον ίδιο ιδιοκτήτη δε νομίζω να έχει σημασία αν είναι σε διαφορετικές ή στην ίδια πολυκατοικία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε έναν ιδιοκτήτη διπλοκατοικίας-πολυκατοικίας (στο ένα μένει, τα άλλα τα νοικιάζει), με την απόφαση της γενικής συνέλευσης, που είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό τι γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Αντι την απόφαση της γενικής συνέλευσης μπορεί να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση, στην οποία ν'αναφέρει πως ειναι ο μοναδικός ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας. Εγώ αυτό θα έκανα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να εννοεί αυτό....

όταν λεει δεν μπορουν να υποβληθούν περισσότερες της μιας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία εννοεί για ολόκληρη πολυκατοικία 2 αιτήσεις από διαφορετικούς ιδιοκτητες.

Τα 2 διαμερίσματα από τον ίδιο ιδιοκτήτη δε νομίζω να έχει σημασία αν είναι σε διαφορετικές ή στην ίδια πολυκατοικία.

δηλαδη εσυ λες οτι για πολυκατοικία με 2 διαμερισματα που ανηκουν στον ιδιο προσωπο στο ενα μενει αυτος και το αλλο μενει καποιος αλλος ως πρωτη κατοικια μπορει να κανει αιτηση ; και να κανει μια ως πολυκατοικία ; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα σε πολυκατοικία θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα.

Το διαμέρισμα είναι εντάξει με τα τετραγωνικά (σύμφωνα με την άδεια).

Αλλά υπάρχουν αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους (π.χ. αποθήκη στον ακάλυπτο, απόληξη κλιμακοστασίου, εξώστες εκτός αδείας στον κοινόχρηστο από άλλα διαμερίσματα).

 

Τότε τι γίνεται?

 

Link to comment
Share on other sites

alex_ath αν κανει αίτηση σαν μεμονωμένο διαμέρισμα το οποίο είναι οκ δεν μας ενδιαφέρουν οι κοινόχρηστες αυθαιρεσίες ή στα άλλα διαμερίσματα. μπορεί να ενταχθεί.

Link to comment
Share on other sites

george68 ναι νομίζω ότι μπορεί να κάνει ο ίδιος αίτηση για 2 διαμερίσματα σαν μέρη αίτησης πολυκατοικίας είτε της ίδιας είτε διαφορετικής.

Λεει ο οδηγος......εάν οι επιπλέον της μιας αίτησης αποτελούν μέρος αίτησης (1 αίτησης = μιας πολυκατοικίας) / αιτήσεων ( πολλών αιτήσεων=πολλών πολυκατοικιών) που αφορά σε πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.