Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 6/9/2018 at 5:56 ΜΜ, lloyd said:

Αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται σε όλες σχεδόν τις εργασίες καθώς από το σύστημα δεν υπάρχει η επιλογή καταχώρησης "υλικά και εργασία":

Λοιπόν έχουμε νέα, ανάρτησαν στο site ανακοίνωση σήμερα, που μεταξύ άλλων αναφέρει:

Διευκρινίσεις για θέματα δαπανών και παραστατικών

  • Είναι αποδεκτό το παραστατικό στο οποίο υπάρχει τιμολόγηση υλικών και εργασίας σε ένα ενιαίο ποσό. Σε αυτή την περίπτωση το ποσό του παραστατικού μπορεί είτε να καταχωρείται στο πληροφοριακό σύστημα , στην καρτέλα «Καταχώρηση δαπανών», επιλέγοντας την ένδειξη «Υλικά», όπου θα συμπληρώνεται η ποσότητα του υλικού αλλά στο ποσό θα περιλαμβάνεται και η εργασία, είτε να καταχωρείται 2 φορές το ίδιο παραστατικό, με επιμερισμό σε Υλικά και Εργασία, με σκοπό η άθροιση των επιμέρους ποσών να συμφωνεί με το τελικό ενιαίο ποσό..
  • Στις περιπτώσεις που δεν είναι δυνατή η καταγραφή στο παραστατικό, της μονάδας μέτρησης που αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη παρέμβαση, για παράδειγμα των τετραγωνικών μέτρων κουφωμάτων αλλά μόνο το είδος τους και τα τεμάχια, το παραστατικό θα είναι αποδεκτό μόνο εάν συνοδεύεται από Υπεύθυνη Δήλωση ν. 1599/1986 του Προμηθευτή (θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής), στην οποία θα αναγράφονται τα τετραγωνικά μέτρα των κουφωμάτων που αντιστοιχούν στο παραστατικό. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ισχύουν τα αναγραφόμενα στην παράγραφο 7.1 του Οδηγού Εφαρμογής του προγράμματος.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα,  εχω συγγενη μου που εχει υπαχθεί στο πρόγραμμα και έχει δηλώσει αιτηση για ΄δανειο. Επειδή εχει κάποια προβλήματα δεν ξέρει αν θα προχωρησει τελικά στην υλοποίηση του προγραμματος. Αν υπογραψει την δανειακή σύμβαση και τελικά δεν προχωρησει στην υλοποίηση του προγραμματος (προφανως δεν  θα εκταμιεύσει κανενα ποσό του δανείου) θα έχει κάποιο ζήτημα ? μην φορτωθει με δάνειο ο άνθρωπος και δεν κάνει τπτ...τα διάβασα όλα και σεν είδα κάτι σχετικό ,ρωτησα στην εθνική και μου είπαν πως απο την στιγμή που δεν θα εκταμιευτεί ποσό δεν θα έχει κάποιο ζήτημα αλλά σαν να μην ήταν και 100% σίγουροι. Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο?  

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, anvar said:

καλησπερα,  εχω συγγενη μου που εχει υπαχθεί στο πρόγραμμα και έχει δηλώσει αιτηση για ΄δανειο. Επειδή εχει κάποια προβλήματα δεν ξέρει αν θα προχωρησει τελικά στην υλοποίηση του προγραμματος. Αν υπογραψει την δανειακή σύμβαση και τελικά δεν προχωρησει στην υλοποίηση του προγραμματος (προφανως δεν  θα εκταμιεύσει κανενα ποσό του δανείου) θα έχει κάποιο ζήτημα ? μην φορτωθει με δάνειο ο άνθρωπος και δεν κάνει τπτ...τα διάβασα όλα και σεν είδα κάτι σχετικό ,ρωτησα στην εθνική και μου είπαν πως απο την στιγμή που δεν θα εκταμιευτεί ποσό δεν θα έχει κάποιο ζήτημα αλλά σαν να μην ήταν και 100% σίγουροι. Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο?  

 

Απλά το αφήνεις να λήξει χωρίς να κάνεις τίποτα.. Φυσικά δεν καταχωρείς προμηθευτές και προκαταβολές..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

έχω αίτηση ως σύμβουλος έργου για δάνειο προς την Εθνική τράπεζα , και εδώ και καιρό είμαι σε κατάσταση ελέγχου προς υπαγωγή..

Δεν ξέρω γιατί έχουν αργήσει τόσο, κανένας δεν ξέρει τπτ και έχω πελάτη που έχει αγχωθεί γιατί των περισσοτέρων έχει εγκριθεί...

Γνωρίζει κανένας τπτ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

έχω διαβάσει αρκετά αλλά συγχωρήστε με αν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση που θα κάνω και δεν την έχω εντοπίσει..

Προχώρησα σε στάδιο εκταμίευσης προκαταβολών την δήλωση χωρίς όμως να έχω καταχωρήσει όλους τους προμηθευτές

-ούτε προκαταβολές (μηδεν είναι)-

Δλδ το πήγα κατα λάθος σε επόμενο στάδιο και κλείδωσε..

Μπορώ να "γυρίσω" πίσω την δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θέλω κι εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1. Για αίτηση με δάνειο στη Eurobank, γνωρίζει κανείς πόσες μέρες μετά τη δήλωση των προμηθευτών και των προκαταβολών εκταμιεύεται το ποσό?

2. Για δάνειο με αυτοχρηματοδότηση:

       2.α Μπορεί ο ωφελούμενος να βάλει από την αρχή όποιο ποσό θέλει π.χ. για τα κουφώματα και αργότερα να ξαναβάλει άλλο ποσό μέχρι να  συμπληρώσει την ίδια του συμμετοχή. (π.χ. αν τα κουφώματα κάνουν 10.000€ και με επιδότηση από το πρόγραμμα 60%, ο ωφελούμενος πρέπει να βάλει 4.000€. Μπορεί να βάλει τώρα τα 2.000€ κι αργότερα τα υπόλοιπα 2.000€?)

        2.β. Πώς φαίνεται τι ποσό έχει καταθέσει ο ωφελούμενος στο πρόγραμμα? Ανεβάζει και την απόδειξη από την καταβολή των χρημάτων?

Edited by vogelena
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, apokal said:

Καλημέρα!

έχω διαβάσει αρκετά αλλά συγχωρήστε με αν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση που θα κάνω και δεν την έχω εντοπίσει..

Προχώρησα σε στάδιο εκταμίευσης προκαταβολών την δήλωση χωρίς όμως να έχω καταχωρήσει όλους τους προμηθευτές

-ούτε προκαταβολές (μηδεν είναι)-

Δλδ το πήγα κατα λάθος σε επόμενο στάδιο και κλείδωσε..

Μπορώ να "γυρίσω" πίσω την δήλωση;

Καλημέρα! Δεν μου έχει τύχει αλλά σου βγάζει κάπου το κουμπί "αλλαγή προμηθευτών"; Γιατί εκεί μπορείς να γυρίσεις πίσω και να αλλάξεις/προσθέσεις/ αφαιρέσεις προμηθευτές κ.λπ.  και να δηλώσεις προκαταβολές.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες

Η αίτησή σας βρίσκεται σε αναμονή εκταμίευσης των προκαταβολών που έχετε δηλώσει.

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες

 

Αυτά μου γραφει.

Υποψιάζομαι ότι πρέπει να παρέλθει το 7ημερο 

να "κατατεθούν" οι μηδενικές προκαταβολές και μετά να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα τροποποίησης των προμηθευτών.

τότε όμως θα χει περάσει η 2α Οκτωβρίου... λογικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.