Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

καλημέρα σας, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει στα παρακάτω;

 

1. Στην καρτέλα των δικαιολογητικών δεν ανέβασα την δήλωση υπαγωγής παρά μόνο την οικοδομική άδεια. Μπορώ να την 

ανεβάσω τώρα στην καρτέλα των δικαιολογητικών.? 
 
2.  Σε μια αίτηση, στα δικαιολογητικά, το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων είναι σωστό, αλλά ηλεκτρονικά αντί για Γ1(ii) πάτησα κατα λάθος Γ1(i) (η ποσότητα και το κόστος είναι σωστά) σε ποια φάση και πως μπορώ να το διορθώσω?
 
3. Σε αίτηση με χρηματοδότηση με ίδια κεφάλαια θα πρέπει ο ωφελούμενος να εξοφλήσει πρώτα τις προκαταβολές και μετά να προωθήσει την αίτηση για εκταμίευση σωστά? (παράρτημα Χ:Παραστατικά εξόφλησης/ προκαταβολής ιδίων κεφαλαίων)
 
σας ευχαριστώ
 
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 ώρες πριν, Georgia S said:

Ακριβώς τα ιδια. Στο τηλεφωνο καλούσα και ολόκληρη ημέρα και δεν απαντούσαν. Αλλά ακόμα και αν τους βρείτε, μην νομίζετε οτι η απάντηση που θα λάβετε θα είναι και η σωστή. Καλύτερα επιμείνετε σε mail

ευχαριστώ για την απάντηση,

έχω στείλει email από 15/10 και δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, zouzou said:

καλημέρα σας, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει στα παρακάτω;

 

1. Στην καρτέλα των δικαιολογητικών δεν ανέβασα την δήλωση υπαγωγής παρά μόνο την οικοδομική άδεια. Μπορώ να την 

ανεβάσω τώρα στην καρτέλα των δικαιολογητικών.? 
 
2.  Σε μια αίτηση, στα δικαιολογητικά, το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων είναι σωστό, αλλά ηλεκτρονικά αντί για Γ1(ii) πάτησα κατα λάθος Γ1(i) (η ποσότητα και το κόστος είναι σωστά) σε ποια φάση και πως μπορώ να το διορθώσω?
 
3. Σε αίτηση με χρηματοδότηση με ίδια κεφάλαια θα πρέπει ο ωφελούμενος να εξοφλήσει πρώτα τις προκαταβολές και μετά να προωθήσει την αίτηση για εκταμίευση σωστά? (παράρτημα Χ:Παραστατικά εξόφλησης/ προκαταβολής ιδίων κεφαλαίων)
 
σας ευχαριστώ
 

Σχετικά με το 1 ερώτημα:

Το ίδιο συνέβη και σε εμάς. Σε συζήτηση με συναδέλφους εδώ, οι απαντήσεις διίστανται. Κάποιοι λένε ότι είναι έγγραφο σημαντικό και έπρεπε να μπει εξ αρχής και επομένως σε πιθανό έλεγχο υπάρχει ο κίνδυνος της απένταξης. Αλλοι πιστεύουν οτι μπορεί να μπει σε επόμενο στάδιο. Εγώ σε μήνυμα που έστειλα έλαβα την παρακάτω απάντηση:

Παραθέτει το κεφ 6.2 και στο τέλος την σημείωση που έχω με τα κόκκινα γραμματα. Επομένως δεν σου αφήνει το περιθώριο να το προσθέσεις αργότερα;  Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

EKO II <[email protected]>

Δευ, 1 Οκτ, 3:05 μ.μ. (Πριν από 1 ημέρα)
 
 
cleardot.gif
cleardot.gif
 προς εγώ

6.2 Κατάταξη – Υπαγωγή Έργων Ωφελουμένων – Υπογραφή Δανειακών Συμβάσεων - Προθεσμίες - Υπαναχώρηση Σε τακτά χρονικά διαστήματα, που καθορίζονται από το Δικαιούχο, ο τελευταίος καταρτίζει πίνακα κατάταξης αιτήσεων προς υπαγωγή και πίνακα απόρριψης αιτήσεων ανά Περιφέρεια και Επιχειρησιακό Πρόγραμμα, οι οποίοι υποβάλλονται στην Επενδυτική Επιτροπή για έγκριση. Οι πίνακες κατάταξης αιτήσεων δύναται να υποβάλλονται στην Επενδυτική Επιτροπή μετά από αίτημα του προέδρου της. Ο πίνακας κατάταξης περιλαμβάνει αιτήσεις που έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα του προγράμματος, έχουν ελεγχθεί με επιτυχία, έχουν λάβει προέγκριση δανείου από Χρηματοπιστωτικό Οργανισμό (για τις περιπτώσεις που έχει υποβληθεί σχετικό αίτημα), δεν έχουν κανενός είδους εκκρεμότητα και δεν έχουν εντωμεταξύ ακυρωθεί. Βάσει του ανωτέρω πίνακα κατάταξης, εκδίδεται απόφαση του Δικαιούχου για την υπαγωγή των αιτήσεων των Ωφελουμένων στο Πρόγραμμα (Απόφαση Υπαγωγής).

ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΓΕΣ/ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ  ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Στάλθηκε από την Αλληλογραφία για Windows 10

Από: EKO II
Αποστολή: Δευτέρα, 1 Οκτωβρίου 2018 3:01 μμ
Προς: EKO II
Θέμα: Επικοινωνία

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, zouzou said:

ευχαριστώ για την απάντηση,

έχω στείλει email από 15/10 και δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση...

Και με τα email δεν ξέρω τι συμβαίνει. Σε ένα που έστειλα 19/9 δεν πήρα ποτέ καμιά απάντηση, σε άλλο που έστειλα 1/10 μου απάντησαν την ίδια μέρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, zouzou said:

καλημέρα σας, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει στα παρακάτω;

 

1. Στην καρτέλα των δικαιολογητικών δεν ανέβασα την δήλωση υπαγωγής παρά μόνο την οικοδομική άδεια. Μπορώ να την 

ανεβάσω τώρα στην καρτέλα των δικαιολογητικών.? 
 
2.  Σε μια αίτηση, στα δικαιολογητικά, το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων είναι σωστό, αλλά ηλεκτρονικά αντί για Γ1(ii) πάτησα κατα λάθος Γ1(i) (η ποσότητα και το κόστος είναι σωστά) σε ποια φάση και πως μπορώ να το διορθώσω?
 
3. Σε αίτηση με χρηματοδότηση με ίδια κεφάλαια θα πρέπει ο ωφελούμενος να εξοφλήσει πρώτα τις προκαταβολές και μετά να προωθήσει την αίτηση για εκταμίευση σωστά? (παράρτημα Χ:Παραστατικά εξόφλησης/ προκαταβολής ιδίων κεφαλαίων)
 
σας ευχαριστώ
 

 

 

Για το 1 όπως λένε και τα παιδιά δεν έχει διευκρινιστεί κάτι.. Αυτό που είναι ξεκάθαρο για εμένα, είτε ανέβει η δήλωση πριν είτε στο τέλος, είναι ότι το πρόστιμο πρέπει να είχε πληρωθεί πριν την ημερομηνία της οριστικής υποβολής της αίτησης. Νομίζω ότι αυτό είναι το μόνο που δεν έχουν αφήσει χωρίς διευκρίνιση. Το αν θα ανέβει το χαρτί μετά ίσως και να θεωρείται κατά την άποψή μου δικαιολογητικό διευκρινιστικού χαρακτήρα και να ζητηθεί στο τέλος, ή να το ανεβάσουμε μόνοι μας. Αν όμως η ημερομηνία πληρωμής του προστίμου είναι μεταγενέστερη της υποβολής για εμένα σαφώς υπάρχει κίνδυνος απένταξης. 

2. Λογικά από τη στιγμή που μπορείς να αλλάξεις εντελώς κατηγορία(από λέβητα πχ τελικά να πας σε ΑΘ) δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα για αυτό που λες..

3. Σωστά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν και έψαξα δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι σχετικό.

Το ερώτημά μου λοιπόν είναι: στην εφαρμογή του εξοικονομώ τα ποσά των παραβόλων και κατ' επέκταση τα παραστατικά πληρωμής υπέρ του ΤΕΕ για κάθε ΠΕΑ σε ποιο σημείο της διαδικασίας δηλώνονται (ως ποσά και ανεβαίνουν ως παραστατικά)  προκειμένου να τύχουν και αυτά ως έξοδα για τον ωφελούμενο ? 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Georgia S said:

Σχετικά με το 1 ερώτημα:

Το ίδιο συνέβη και σε εμάς. Σε συζήτηση με συναδέλφους εδώ, οι απαντήσεις διίστανται. Κάποιοι λένε ότι είναι έγγραφο σημαντικό και έπρεπε να μπει εξ αρχής και επομένως σε πιθανό έλεγχο υπάρχει ο κίνδυνος της απένταξης. Αλλοι πιστεύουν οτι μπορεί να μπει σε επόμενο στάδιο. Εγώ σε μήνυμα που έστειλα έλαβα την παρακάτω απάντηση:

Παραθέτει το κεφ 6.2 και στο τέλος την σημείωση που έχω με τα κόκκινα γραμματα. Επομένως δεν σου αφήνει το περιθώριο να το προσθέσεις αργότερα;  Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

EKO II <[email protected]>

Δευ, 1 Οκτ, 3:05 μ.μ. (Πριν από 1 ημέρα)
 
 
cleardot.gif
cleardot.gif
 προς εγώ

6.2 Κατάταξη – Υπαγωγή Έργων Ωφελουμένων – Υπογραφή Δανειακών Συμβάσεων - Προθεσμίες - Υπαναχώρηση Σε τακτά χρονικά διαστήματα, που καθορίζονται από το Δικαιούχο, ο τελευταίος καταρτίζει πίνακα κατάταξης αιτήσεων προς υπαγωγή και πίνακα απόρριψης αιτήσεων ανά Περιφέρεια και Επιχειρησιακό Πρόγραμμα, οι οποίοι υποβάλλονται στην Επενδυτική Επιτροπή για έγκριση. Οι πίνακες κατάταξης αιτήσεων δύναται να υποβάλλονται στην Επενδυτική Επιτροπή μετά από αίτημα του προέδρου της. Ο πίνακας κατάταξης περιλαμβάνει αιτήσεις που έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα του προγράμματος, έχουν ελεγχθεί με επιτυχία, έχουν λάβει προέγκριση δανείου από Χρηματοπιστωτικό Οργανισμό (για τις περιπτώσεις που έχει υποβληθεί σχετικό αίτημα), δεν έχουν κανενός είδους εκκρεμότητα και δεν έχουν εντωμεταξύ ακυρωθεί. Βάσει του ανωτέρω πίνακα κατάταξης, εκδίδεται απόφαση του Δικαιούχου για την υπαγωγή των αιτήσεων των Ωφελουμένων στο Πρόγραμμα (Απόφαση Υπαγωγής).

ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΓΕΣ/ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ  ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Στάλθηκε από την Αλληλογραφία για Windows 10

Από: EKO II
Αποστολή: Δευτέρα, 1 Οκτωβρίου 2018 3:01 μμ
Προς: EKO II
Θέμα: Επικοινωνία

καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση

Στην παράγραφο 6.1 λέει το εξής

"Στο πλαίσιο των ανωτέρω ελέγχων είναι δυνατό να ζητηθούν διευκρινήσεις επί των προσκομιζομένων δικαιολογητικών καθώς και πρόσθετα δικαιολογητικά διευκρινιστικού/ συμπληρωματικού χαρακτήρα, όπου απαιτείται για τον έλεγχο των κριτηρίων υπαγωγής. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δυνατή η προσκόμιση δικαιολογητικού του Παραρτήματος Ι για την κάλυψη των όρων και προϋποθέσεων υπαγωγής στο Πρόγραμμα, που να φέρει ημερομηνία μεταγενέστερη της ημερομηνίας ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησης, πλην αυτών που έχουν διευκρινιστικό και μόνο χαρακτήρα."

Στην περίπτωσή μου, η υπαγωγή του ακινήτου η εξόφληση και η περαίωση, έγινε πριν την αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα, απλά παρέλειψα να ανεβάσω την δήλωση στο σύστημα.

Το οποίο βέβαια το έκανα σε δεύτερο χρόνο γιατί η καρτέλα των δικαιολογητικών μου το επιτρέπει απλά έχω μια αμφιβολία αν θα γίνει αποδεκτό.

blob.png.92207142603b0738224aeaecfa743f06.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που να έχει προβληματιστεί στο πως και αν γίνεται καταχώρηση σε αυτό που έγραψα ?

 

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 1:33 ΜΜ, PANOSCHAL said:

Η έκδοση αδείας μικρής κλίμακας γίνεται από την πολεοδομία;;;

Οχι ...απο το καφενειο της γειτονιας...Εισαι και διπλωματουχος παναθεμα με!! Το τι κουφες αποριες διαβαζω δν λεγεται...Η αμαθεια καποιον εδω μεσα ειναι χειροτερη και απο μενα τον δημοσιο υπαλληλο ΔΕ τις πολεοδομιας που μονο σφραγιδες βαζει..Απορω πως πηρατε πτυχιο..Απορω πως τα φερνεται βολτα στον εξω κοσμο..

Edited by billaros2
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε  για το 2ο ΠΕΑ διαφορετικό Ενεργειακο Επιθεωρητή από εκείνον του 1ου ΠΕΑ;

Αν ναι, μπορούμε ακόμα και αν χρειαστεί να γίνουν τροποποιήσεις στις ποσότητες στην πρόταση παρεμβάσεων; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.