Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Δημοσιεύτηκε στη Διαύγεια :Έγκριση συχνών ερωτήσεων - απαντήσεων για τη διασαφήνιση των όρων και προϋποθέσεων του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ».

Edited by sittron
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το να δοθεί παράταση τι ακριβώς θα πετύχουμε? 

Θα βγάλεις άλλα 2-3 ΠΕΑ συνάδελφε. Δεν τα θέλεις;

 

Δεν είναι στο δικό μας χέρι αν θα μπει ο ιδιώτης. ΠΕΑ βγάζουμε. Και αν εγκριθεί θα πληρωθούμε και το σύμβουλο. Αν όχι θα τον κάνουμε χωρίς αμοιβή τώρα που ανοίγει.

Δεν θέλουμε την παράταση για να μη βγάλουμε περισσότερα ΠΕΑ ή να μη γίνουν περισσότερες νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων; Και θέλουμε ας πούμε ότι βγάλαμε σε 1 βδομάδα μέσα στην πίεση και τέλος;

Έχουμε άπειρες περιπτώσεις με αυθαιρεσίες που θέλουν να μπουν στο εξοικονομώ ρυθμίζοντας αλλά δεν προλαβαίνουν , το παρατάνε και ούτε ρυθμίσεις θα κάνουν ούτε πεα θα βγάλουν, ούτε θα μάθουν ποτέ αν εγκρίνονταν, ούτε τα υπόλοιπα του προγράμματος θα πάρουμε ποτε.

 

Αυτοί είναι οι δικοί μας λόγοι όμως. Τους λοιπούς εγώ τους εντοπίζω στο #56.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιλέξιμα για το Πρόγραμμα είναι τα παραστατικά δαπανών επί πιστώσει, συμπεριλαμβανομένων των παραστατικών δαπανών αμοιβής συμβούλου έργου και εκπόνησης τεχνικών μελετών, καθώς και τα εξοφλημένα παραστατικά που αφορούν σε πληρωμή ενεργειακού επιθεωρητή, ασφαλιστικών εισφορών και καταβολή ιδίων κεφαλαίων, που εκδόθηκαν για τους σκοπούς του κάθε έργου μετά από την ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας της αίτησης του Ωφελούμενου (ημερομηνία έκδοσης του ΠΕΑ κατά την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση) 

 

Δηλαδή, τόσο καιρό που έχω ψήσει τους πελάτες ότι θα πληρώσουν εξ' αρχής και το κόστος συμβούλου έργου, μας λέει στην ουσία, πως αν γίνει αυτό, τότε δεν έχει δικαίωμα να πάρει πίσω τα χρήματα του; Άρα, τρέξε, μάζεψε χαρτιά, σκάναρε, ανέβασε την αίτηση κι αν δεν επιδοτηθεί, τσίμπα το άκυρο σου και μην πληρώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Magos αυτό ήταν ξεκάθαρο νομίζω απο τον οδηγό του προγράμματος. Γι αυτο τον λόγο πολλοί προτίμησαν τα ιδιωτικά συμφωνητικά..

Link to comment
Share on other sites

Magos αυτό ήταν ξεκάθαρο νομίζω απο τον οδηγό του προγράμματος. Γι αυτο τον λόγο πολλοί προτίμησαν τα ιδιωτικά συμφωνητικά..

 

Τι σου προσφέρει το ιδιωτικό συμφωνητικό στην περίπτωση που υπάρξει άρνηση πληρωμής; Θα διεκδικήσεις δικαστικά την αμοιβή των 200€;

 

Επίσης, εξακολουθώ να μπερδεύομαι. Ως ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας θεωρούν την ημερομηνία έκδοσης Α' ΠΕΑ. Σωστά; Αν δηλαδή κόψω ένα ΑΠΥ αφότου βγάλω το πιστοποιητικό ισχύει κανονικά, έτσι; Και προφανώς επάνω, πρέπει να αναγράφεται η ένδειξη "επί πιστώσει", και η αποπληρωμή του να γίνει σε μεταγενέστερη ημερομηνία. 

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή για το 1ο ΠΕΑ είναι επιλέξιμη κανονικά, όπως το καταλαβαίνω εγώ (αφού το παραστατικό θα έχει ημερομηνία μεταγενέστερη της έκδοσης του ΠΕΑ). 

Επίσης δεν είναι ανάγκη να είναι επί πιστώσει - πληρώνει τώρα το ΠΕΑ ο πελάτης και θα τα πάρει πίσω από το πρόγραμμα ("καθώς και τα εξοφλημένα παραστατικά").

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή για το 1ο ΠΕΑ είναι επιλέξιμη κανονικά, όπως το καταλαβαίνω εγώ (αφού το παραστατικό θα έχει ημερομηνία μεταγενέστερη της έκδοσης του ΠΕΑ). 

Επίσης δεν είναι ανάγκη να είναι επί πιστώσει - πληρώνει τώρα το ΠΕΑ ο πελάτης και θα τα πάρει πίσω από το πρόγραμμα ("καθώς και τα εξοφλημένα παραστατικά").

 

The Sharman μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Τι συμβαίνει όμως αν η πληρωμή έχει γίνει πριν την έκδοση ΠΕΑ; Θα μπορούσε πχ να γίνει το ΠΕΑ, να ζητήσεις να καταθέσει και να κόψεις το παραστατικό. Μπορείς όμως να ζητήσεις να προπληρωθείς, να στα καταθέσει και να γίνει μετά το πιστοποιητικό. Σε αυτή την περίπτωση, θα τα πάρει πίσω;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.