Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
zio7

Πυρασφάλεια ΚΔΑΠ

Recommended Posts

Νομίζω ότι έχουν δωθεί διευκρινήσεις με την 63276/Φ.701.2/3-10-2017 για τους ιδιωτικούς Σταθμούς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει κάπου η παραπάνω απόφαση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με μια αναζήτηση στο google θα στο βγάλει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε υφιστάμενο βρεφονηπιακό σταθμό με κάτω των 6, χρειάζεται αναγκαστικά σύστημα με σπρινκλερ ή μπορεί να μην γινει? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω κάνει πολλές μελέτες για  νηπιαγωγεία, παιδικούς, βρεφονηπιακούς και ΚΔΑΠ

'Ολα ήθελαν Πυρανίχνευση και μόνο στις δικές μου περιπτώσεις (όχι sprinkler)

Κανένα δεν ήταν για μετά τη Δύση του ηλίου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά καταλαβαίνω, ΚΔΑΠ (ιδιωτικό) σε κτήριο με το ΠΔ71/89 όπου γίνεται αλλαγή χρήσης (ήταν κατάστημα) , πηγαίνει με το ΠΔ41/2018 , Αρθρο 5: Υγεία και κοινωνική πρόνοια. Καμιά γνώμη? 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 λεπτά πριν, zafsko said:

Τελικά καταλαβαίνω, ΚΔΑΠ (ιδιωτικό) σε κτήριο με το ΠΔ71/89 όπου γίνεται αλλαγή χρήσης (ήταν κατάστημα) , πηγαίνει με το ΠΔ41/2018 , Αρθρο 5: Υγεία και κοινωνική πρόνοια. Καμιά γνώμη? 

Ευχαριστώ.

Απαντάω στον εαυτό μου. ΚΔΑΠ = άνω των 5 ετών και άρα Αρθρο 4: Εκπαίδευση. Πάντως κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΚΔΑΠ έχει χρήση Υγεία και κοινωνική πρόνοια οπότε λογικά πάει με το άρθρο 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες αυτό. Δεν είναι ξεκάθαρο?

Άρθρο 4: Εκπαίδευση
4.1. Γενικά.
Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα κτίρια ή τμήματα κτιρίων για διδασκαλία, όπως
κτίρια όλων των βαθμίδων δημόσιας και ιδιωτικής εκπαίδευσης με μαθητές ηλικίας άνω των
5 ετών (νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια, κολλέγια, ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ κλπ), τα
φροντιστήρια, τα ωδεία, οι σχολές επαγγελματικής κατάρτισης, τα εργαστήρια τέχνης
(ζωγραφικής, γλυπτικής, κλπ), κέντρα δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά άνω των 5
ετών
κλπ, με την επιφύλαξη των οριζομένων στο άρθρο 3 του παρόντος Κεφαλαίου

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τώρα τρέχω μία πυρασφάλεια σε ΚΔΑΠ από αλλαγή χρήσης και όντως πάει με άρθρο 4 μιας και αφορά παιδιά άνω των 5 ετών.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.