Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Εφόσον η κατασκευή του παταριού έγινε πριν τις 28-7-11 και τηρείται το 2,40 τότε είναι χώροι κύριας χρήσης.Αφου σε ΚΥΕ θα μετατραπεί τώρα, θα τακτοποιήσεις το πατάρι με 4178 και θα κάνεις αλλαγή χρήσης με κανονική άδεια αν απαιτούνται μελέτες  ή με μικρής κλίμακας αν γίνουν μικρές επεμβάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όσο αναφορά τα προαπαιτούμενα έγγραφα που ζητά ο δήμος για την αδειοδότηση, γνωρίζει κανείς αν ζητείται και βεβαίωση μη αυθαιρεσίας του καταστήματος?

 

και επίσης η αύξηση των διαστάσεων της οπής του κλιμακοστασίου που οδηγεί προς το υπόγειο μπορεί να θεωρηθεί αυθαιρεσία σε ενδεχόμενο έλεγχο της πολεοδομίας?

 

καλό βράδυ....

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚΤΖΙΣ

η βεβαίωση δίνεται πλέον σε κάθε περίπτωση (είτε με αυθαιρεσίες είτε όχι) από το μηχανικό

μπαίνει απευθείας στο σχέδιο και είναι του τύπου

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

    O υπογεγραμμένος μηχανικός βεβαιώνω

ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου

κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό

και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό,του Κανονισμού

 Πυροπροστασίας καθώς και των εκάστοτε

ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την

 αιτούμενη χρήση και περιγράφονται αναλυτικά

στα νομιμοποιητικά στοιχεία αυτού ήτοι:

την υπ’ αριθμ  40/19.. Ο.Α και 

την υπ’ αριθμ 2624.../11..14-15 δήλωση Ν 4178/13.-

 

Όσο για τη σκάλα υπογείου προσωπικά δεν θα τη θεωρούσα παράβαση με την έννοια υπέρβασης δόμησης

(και είναι άλλο θέμα αν πιθανώς στατικά να  επηρεάζει τον στατ...-αυτό πρέπει να το δεις εσύ!)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ και ερωτώ και εγώ με τη σειρά μιας και αναζητώ κάποιες απαντήσεις κατά τον προέλεγχο ενός ισόγειου καταστήματος ώστε να λάβει αδειοδότηση για καφενείο-οβελιστήριο.

Ο χώρος μου έχει εμβαδόν 65 τ.μ.και έχει ήδη διαμορφωμένη τουαλέτα εμβαδού 4 τ.μ.

 

1. Ως προς την απαίτηση ύπαρξης ενός ή δύο wc λαμβάνω υπόψη τον αριθμό των εξυπηρετούμενων ατόμων, δηλαδή το (εμβαδόν αίθουσας / 1,20), σωστά?

 

2. Το  εμβαδόν αίθουσας  υπολογίζεται αφαιρώντας από το συνολικό εμβαδόν τους χώρους παρασκευαστηρίου - πλύσης σκευών - ψησταριάς και του υφιστάμενου wc ή όχι?

 

3. Ισχύει πως εάν έχω μέχρι 40 εξυπηρετούμενα άτομα, χρειάζεται ένα wc και όχι δύο ?

Σε αυτή τη περίπτωση μπορώ να ορίσω με νοητή διαγράμμιση την αίθουσα και να τη δείξω ως τμήμα της συνολικής επιφάνειας του καταστήματος περιορίζοντας το εμβαδόν της ή όχι ?

 

Ευχαριστώ τις όποιες απαντήσεις!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. ναι. Αφαιρεις τουαλετα-προθαλαμο-αποδυτηρια-κουζινα-παρασκευαστηριο κτλ, και υπολογιζεις το ΚΑΘΑΡΟ εμβαδο.

3. ναι. Η νεα νομοθεσια ειναι πιο ελαστικη και πιο χαλαρη σε σχεση με πριν, αλλα ουσιαστικα σε γενικες γραμμες για θεματα εμβαδων και υπολογισμων δυναμικοτητων πας περιπου με τα παλια.

Στο μπλογκ epoptes του κ Παπαδακη μιου φαινεται εχει παρει το ματι μου μια εγκυκλιο προος ολα τα υγειονομικα, σχετικα με την ομοιομορφη εφαρμογη του νεου νομου οσον αφορα τις απαιτησεις σε τουαλετες. Μεχρι 40 θεσεις εισαι 1 τουαλετα παντως. 100%

 

Την τελευταια προταση σου δεν την καταλαβα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις έως τώρα απαντήσεις σου,

σχετικά με το τελευταίο μου ερώτημα εννοώ πως εάν το εμβαδόν αίθουσας είναι στη πράξη 50 τ.μ.,  μπορώ να ορίσω ή να διαγραμμίσω ένα χώρο 30 τ.μ. που θα χρησιμοποιείται ως αίθουσα και τα υπόλοιπα 20 τ.μ. που απομένουν να είναι "κενός" ή ανεκμετάλλευτος χώρος ή όπως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί δίχως να προσμετρούνται ?

 

Σκοπός μου είναι να μην υπερβώ τα 40 εξυπηρετούμενα άτομα ώστε να αρκεστώ στη μια τουαλέτα που υπάρχει ήδη, άρα να έχω μέγιστο εμβαδόν αίθουσας = 40x1,20 = 48 τ.μ.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μεγαλώσεις το χώρο του παρασκευαστηρίου και πλύσης σκευών, ώστε να μειωθεί ο εκμεταλλέυσιμος χωρος :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

yian

σε μια περίπτωση δική μου κάπου το 2011

που ο θεωρ πληθυσμός μου έβγαινε 45-46 άτομα

το υγειονομικό δέχθηκε να δείξω 40 καθιστικά 

ώστε να μη χρειαστεί β' wc 

 

(για κάνε μια ερώτηση!)

 

άλλως δεν είναι άσχημο να "σκλαβώσεις" και ένα

ένα χώρο για λίγο πράσινο (όχι υποχρεωτικά ενιαίο!)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Μιας και τελικά είμαι οριακά (41 άτομα) θεωρώ ευκολότερο να δώσω 1-2 τμ στο παρασκευαστήριο και να κόψω από τον ωφέλιμο χώρο της αίθουσας ώστε να κουμπώσουν όλα σωστά.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση, εδώ είμαστε :)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δειξεις ενα επιπλο, μια βιτρινα ή κατι αλλο μεγαλο και σταθερο μεσα στην αιθουσα, και οταν μετρας στο autocad με την area να μην το συμπεριλαβεις, οποτε θα βγεις στο εμβαδο που θες. Μην ξεχνας οτι δεν μπορουν να σου πουν πως και τι εβγαλες τοσο το εμβαδον... δικη σου υποθεση το ποσο το μετρας

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.