Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

5 ώρες πριν, zafsko said:

Και όχι αυτό?

Το επάγγελμα του λογοθεραπευτή μπορεί να ασκηθεί από το σπίτι μέχρι σε ειδική μονάδα ψυχικών παθήσεων. 

On 12/2/2024 at 4:18 ΜΜ, sikyonios said:

Δεν χρειάζεται ειδική άδεια από κάποιον φορέα πάντως. 

Αν ανήκε λοιπόν το εν λόγω λογοθεραπευτήριο στις μονάδες υγείας και πρόνοιας ο Ιατρικός Σύλλογος θα απαιτούσε πιστοποιητικό. Άρα δεν υπαγόμαστε στην κατηγορία "υγεία και πρόνοια". Επειδή όμως μερικές φορές οι ιδιοκτήτες πολλά πράγματα τα εννοούν λάθος, δεν είναι κακό να ερωτηθεί η Πυροσβεστική Υπηρεσία. Θα έλεγα ότι είναι το πρώτο βήμα. Σωστή λοιπόν η μία παρατήρηση.

Αν όμως, ξαναλέω "αν", υπαχθεί τελικά στην κατηγορία με χρήση "γραφεία" τότε η μόνη προϋπόθεση υποχρεωτικού πιστοποιητικού μπαίνει από την Π.Δ. 13/2021. Εκεί η "κατηγορία C" έχει να κάνει με τις προδιαγραφές του κτιρίου και μόνο. Αν λοιπόν το κτίριο έχει γενική χρήση γραφείων και εντάσσεται στην κατηγορία C (διάβασε τη 13/2021) θα έχει ήδη ΜΥΠΔ και πυρανίχνευση τουλάχιστον...Ε, τότε ο συνάδελφος θα κάνει σίγουρα μια βόλτα μέχρι την Πυροσβεστική. 

 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τίποτε από όσα λες. 

Γραφεία (μόνο σε αυτό αναφέρομαι) χαμηλότερα <23μ, άρα όχι κατηγορία C , δεν πας βόλτα στην πυροσβεστική..ή Αρχειοθετείς (κατηγορία Β) ή απλώς μελέτη στην επιχείρηση (κατηγορία Α)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον. :-(

Όταν το ισόγειο με το πατάρι του είναι μόνα τους σε ένα οικόπεδο (σίγουρα το ύψος θα είναι <23m), ΔΕΝ θέλει πιστοποιητικό.

Όταν όμως το ισόγειο με το πατάρι του ανήκει σε ΚΤΙΡΙΟ γραφείων>23m, ή λειτουργεί ως εμπλεκόμενη χρήση π.χ σε πολυκατοικία >28m πάμε να ρωτήσουμε στην Πυροσβεστική μήπως η επιχείρησή μας που θα λειτουργήσει στο ισόγειο πρέπει να έχει και αυτή πιστοποιητικό αυτοτελώς. Διότι...

17 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Υπάρχει παράδειγμα. Σε πολυώροφο κτίριο της Αθήνας.

Ελπίζω να το κατάλαβες τώρα. :wink:

Υ.Γ. Διόρθωσα και αυτό 13/2019 και το έκανα 13/2021

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Ok , απλώς εγώ απαντούσα , αυτόνομα στο δικό σου post , χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα post που αναφερόσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει :). Μερικοί προσπαθούμε (ίσως ανεπιτυχώς μερικές φορές) να συμπυκνώνουμε αυτά που θέλουμε να πούμε γιατί, κακά τα ψέματα, τα μακροσκελή post δεν διαβάζονται.

Καλύτερα να δημιουργηθεί μια απορία και να την παλέψεις, παρά να δώσεις ένα άχρηστο "σεντόνι" που δεν θα το διαβάσει κανείς.   

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή το ΦΕΚ το αφήνει κάπως στον αέρα για τις οριζόντιες αποστάσεις κουφωμάτων μεταξύ πυροδιαμερισμάτων, έχει δοθεί κάποια διευκρίνιση;

Αναφέρομαι στο σχήμα 26 του 41/2018.

Εγώ θεωρώ πως είμαι ΟΚ.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-31, 11.08.42.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2023 at 1:28 PM, stag94 said:

Καλησπέρα σας,

σε μία 6όροφη πολυκατοικία, δείχνω τα διαμερίσματα με πυραντίσταση 90min, λόγω του παρακάτω πίνακα (στάθμη δαπέδου απόληξης κλιμακοστασίου σε βατό δώμα >15m).

image.thumb.png.902ce9c0768060176126420683122b52.png

 

Ωστόσο το πυράντοχο κλιμακοστάσιο θα πρέπει να είναι 120min, λόγω της παρακάτω παραγράφου.

image.thumb.png.82ab5112ac5d57ced8a3d5dfe15d5fe9.png

Η ερώτηση είναι η εξής: οι εξώπορτες των διαμερισμάτων προς το κλιμακοστάσιο γενικά πρέπει να είναι πυράντοχες;

Και αν ναι, βάσει της παρακάτω παραγράφου θα πρέπει να είναι (βάσει πυραντίστασης κλιμ/σίου:) 120-30=90min ή (βάσει πυραντίστασης κατοικιών:) 90-30=60min

image.thumb.png.e7550ef4be8bd8245fdb5fccb4ff79fa.png

Στις ειδικές διατάξεις για τις κατοικίες λέει ότι οι πυράντοχες πόρτες αν απαιτούνται, μπορούν να υπολείπονται 30min ως προς τον Δ.Π. του κτιρίου.

image.thumb.png.4d215f12164e3d9f28d95e9debd1696e.png

 

Καλησπέρα σε όλους,

επισυνάπτω το παραπάνω μήνυμα συναδέλφου γιατί έχω παρόμοια περίπτωση: Πολυκατοικία με Υπόγειο-Pilotis-A-B-Γ-Δ και απόληξη κλιμακοστασίου.

  • Ως προς το ύψος για τον Πίνακα 7 είμαι στην κατηγορία <=15μ. άρα πυραντίσταση 60mins.
  • Ως προς το κλιμακοστάσιο, η απαίτηση για την πυραντίσταση αλλάζει, όταν η πυροπροστατευμένη όδευση εξυπηρετεί έως 4 ορόφους και πάνω από 4 ορόφους. Με βάση την περιγραφή των ορόφων που έχω κάνει, η όδευσή μου εξυπηρετεί τους 4 ορόφους χρήσης κατοικίας (άρα 60mins), ή εξυπηρετεί και Υπόγειο - ισόγειο (άρα 120mins);

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι εννοεί και το ισόγειο. Διότι το ζητούμενο είναι μήκος της όδευσης διαφυγής το οποίο καθορίζει και τον χρόνο παραμονής του θεωρητικού πληθυσμού σε αυτήν. 

Το υπόγειο δεν επηρεάζει τον Δ.Π. του κλιμακοστασίου γιατί ο θεωρητικός πληθυσμός δεν περνάει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.