Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων μηχανικών Τ.Ε.


Recommended Posts

Στο ΤΕΒΕ θα ζητήσεις Διακοπή λόγω επιλογής Ασφάλισης στο ΙΚΑ. κάθε χρόνο θα είσαι υποχρεωμένος να παρουσιάζεις απο το ΙΚΑ αναλυτική κατάσταση ενσήμων και μια βεβαίωση απο την εταιρεια οτι σε απασχολεί ακόμη. Απο την στιγμή που δεν θα εχεις ΙΚΑ αυτόματα θα πρέπει να πληρώσεις ασφάλιση στο ΤΕΒΕ. Ολα αυτά εαν είσαι Νέος Ασφαλισμένος ( Μετά το 1993 πρώτο ενσημο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι γεια σας,

να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι.

Είμαι ΜΜ ΤΕ και είμαι στη διαδικασία έκδοσης άδειας οικοδομής για εξοχικό που θα είναι στο όνομα της γυναίκας μου.

Ξέρετε αν μπορώ να υπογράψω τα Η/Μ που απαιτούνται για την άδεια ώστε να μη χρεωθώ την αντίστοιχη αμοιβή που ορίζει το ΤΕΕ σε κάποιον άλλο συνάδελφο? Αν ναι, απαιτείται κάποια ιδιαίτερη ενέργεια από μέρους μου πριν την υπογραφή των μελετών...είμαι γραμμένος μόνο στο εμποροβιομηχανικό επιμελητήριο από τον καιρό που πήρα το πτυχίο μου γιατί κάποιος μου είπε τότε ότι θα χρειαστεί...γενικά δούλευα βιομηχανία και τώρα εκπαίδευση οπότε είμαι άσχετος με το όλο θέμα.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ΒΜ

Link to comment
Share on other sites

1) Απαιτείται η εγγραφή σου στην ΕΕΤΕΜ και όχι στο εμποροβιομηχανικό(!!!)

2) Υπογράφεις μόνο τις μελέτες θέρμανσης-θερμομόνωσης-ύδρευσης-αποχέτευσης

Link to comment
Share on other sites

Περιορισμός υπάρχει μόνο ως προς την θέρμανση αλλά εφ'όσον πρόκειται για εξοχικό μάλλον δεν θα χρειαστεί και τις 100.000 kcal που δικαιούται (κάπου τόσο είναι αν δεν κάνω λάθος). Αυτός ο περιορισμός βέβαια είναι πολύ σχετικός αλλά τέλος πάντων τα έχουμε πει και σε άλλα θέματα, δεν είναι ανάγκη να τα πούμε και εδώ. Για τις υπόλοιπες μελέτες που ανέφερα δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Link to comment
Share on other sites

Θέρμανση δεν χρειάζεται (γενικά απαιτούνται Η/Μ μελέτες (θέρμανση-Ηλεκτρολογικά μόνο οταν η επιφάνεια είναι πάνω απο 300τμ και ο όγκος πάνω απο 1300κμ).

Και νομίζω οτι πέραν τριετίας έχουμε δικαίωμα μέχρι 160.000Kcal/h (!!!!!).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλισπέρα παιδια

 

ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να ρωτησω το εξεις:

τελειωσα μηχανολογος μηχανικος τε και τωρα δουλευω σε μια εταιρια

ανελκυστηρων ως συντηρητης. Μπορει καποιος να μου πει τι δικαιωματα εχω? πρεπει να γραφτω στην ΕΕΤΕΜ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.