Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία καταστήματος με υπόγειο


Recommended Posts

Εχω σε 3οροφη οικοδομη καταστημα μόνο στο ισόγειο και απο πανω μεζονετα.Η μεζονέτα εξυπηρετείται από κλιμακοστάσιο ανεξαρτητο του καταστήματος στο ισόγειο(δηλ χωριζονται με τοίχο παχους 20cm).

Το ισόγειο κατάστημα εχει υπόγειο βοηθητικό χώρο με πρόσβαση από εσωτερική ( από το κατάστημα) κυκλική σκάλα (μη πυροπροστατευμένη) χωρίς τοίχο και χωρίς πόρτα. H σκάλα αυτή θα είναι ξύλινη ή μεταλλική πλατους 0.70μ. Στο ΠΔ71/88 αρθρο 9 παρ. 5:

 

"5. ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΔΕΥΣΕΙΣ

ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ.

Σε καταστήματα που δεν έχουν περισσότερους από έναν όροφο πάνω από το ισόγειο, ούτε περισσότερο από ένα υπόγειο, και κανένας όροφός τους δεν έχει εμβαδό μεγαλύτερο από 250 τ. μέτρα, εφόσον δεν περιλαμβάνουν επικίνδυνους χώρους, ισχύουν για τις οδεύσεις διαφυγής τα ακόλουθα:

 

5.2. Για την προηγούμενη περίπτωση, αλλά με μέγιστο εμβαδόν ορόφου 100 τ. μέτρα, επιτρέπεται μία μόνο έξοδος κινδύνου δια μέσου και απροστάτευτης σκάλας, εφόσον η απόσταση του πιο απομακρυσμένου σημείου του ορόφου από τη σκάλα ή την τελική έξοδο, δεν ξεπερνά τα 12 μέτρα, και η απόσταση της σκάλας από την τελική έξοδο στο ισόγειο δεν ξεπερνά τα 3 μέτρα (σχ. Ε.4). "

 

Αυτή παράγραφος η 5.2 βλεπω οτι με υποχρωνει να βαλω την εξοδο της σκάλας από το υπόγειο στο ισόγειο σε απόσταση<3μ από την εξοδο του καταστήματος??!! Μήπως δεν ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

έχω δει μελέτη (που έχει περάσει πολεοδομία (και κατόπιν πυροσβεστική για το πιστοποιητικό του μαγαζιού)) και επικαλείται την συγκεκριμένη παράγραφο και έντεχνα έχει ξεχάσει να γράψει για τα τρία μέτρα (αφού δεν ικανοποιούνται) και όλοι ήταν ευτυχισμένοι, αλλά δεν νομίζω πως είναι κοινή πρακτική απλά θα ξέφυγε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ισχύει αυτο για τα 3 μέτρα...

 

η αρχική μελέτη ενεργήτικης είχε πάει στην πυροσβεστική, γιατί αν δεν είχες μονιμα ενεργητικά μέτρα (ανιχνευτές...) τώτε ο πολεοδόμος την υπέγραφε χωρίς να την στείλει πυροσβεστική...και εφόσων στην πολεοδομία την παθητική δεν την κοιτάνε προκύπτουν αυτά τα προβλήματα μετά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

5.2. Για την προηγούμενη περίπτωση, αλλά με μέγιστο εμβαδόν ορόφου 100 τ. μέτρα, επιτρέπεται μία μόνο έξοδος κινδύνου δια μέσου και απροστάτευτης σκάλας, εφόσον η απόσταση του πιο απομακρυσμένου σημείου του ορόφου από τη σκάλα ή την τελική έξοδο, δεν ξεπερνά τα 12 μέτρα, και η απόσταση της σκάλας από την τελική έξοδο στο ισόγειο δεν ξεπερνά τα 3 μέτρα (σχ. Ε.4). "

 

Αυτή παράγραφος η 5.2 βλεπω οτι με υποχρωνει να βαλω την εξοδο της σκάλας από το υπόγειο στο ισόγειο σε απόσταση<3μ από την εξοδο του καταστήματος??!! Μήπως δεν ισχύει?

 

Έλεος. ποια σκάλα σε κατάστημα αυτής της κατηγορίας απέχει μόλις 3 μέτρα από την έξοδο ? μήπως καμιά ? Κάνω και εγώ αυτή την ερώτηση : η απαίτηση για τα 3μ ισχύει ακόμα ? εφαρμόζεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έλεος. ποια σκάλα σε κατάστημα αυτής της κατηγορίας απέχει μόλις 3 μέτρα από την έξοδο ? μήπως καμιά ? Κάνω και εγώ αυτή την ερώτηση : η απαίτηση για τα 3μ ισχύει ακόμα ? εφαρμόζεται ?

 

Εδώ που είμαι εφαρμόζεται, οπότε κάνε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Εδώ που είμαι εφαρμόζεται, οπότε κάνε υπομονή.

Καλησπέρα, έχω ένα ερώτημα. Έχω ένα κτήριο νέο, το υπόγειο είναι 507 τ.μ. αποθήκες καταστημάτων, στο ισόγειο το οποίο έχει επιφάνεια συνολική 507 τ.μ. (αλλά η συνολική επιφάνεια των καταστημάτων είναι < 500 τ.μ.), ο όροφος είναι επίσης 507 τ.μ. έχει ένα κατάστημα και 7 γραφεία. Η ερώτηση είναι αν απαιτείται χειροκίνητο σύστημα συναγερμού. Η νομοθεσία εννοεί >500 τ.μ. συνολικό εμβαδόν ορόφου ή καταστημάτων; Το Π.Δ. 71/88 άρθρο 9. Και αν τελικά βάλω σύστημα αυτό μπαίνει σε όλο το κτίριο ή μόνο στο ισόγειο που είναι τα πολλά καταστήματα (έχει και ένα στον όροφο). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.  

Link to comment
Share on other sites

έχω δει μελέτη (που έχει περάσει πολεοδομία (και κατόπιν πυροσβεστική για το πιστοποιητικό του μαγαζιού)) και επικαλείται την συγκεκριμένη παράγραφο και έντεχνα έχει ξεχάσει να γράψει για τα τρία μέτρα (αφού δεν ικανοποιούνται) και όλοι ήταν ευτυχισμένοι, αλλά δεν νομίζω πως είναι κοινή πρακτική απλά θα ξέφυγε.

Καλησπέρα, έχω ένα ερώτημα. Έχω ένα κτήριο νέο, το υπόγειο είναι 507 τ.μ. αποθήκες καταστημάτων, στο ισόγειο το οποίο έχει επιφάνεια συνολική 507 τ.μ. (αλλά η συνολική επιφάνεια των καταστημάτων είναι < 500 τ.μ.), ο όροφος είναι επίσης 507 τ.μ. έχει ένα κατάστημα και 7 γραφεία. Η ερώτηση είναι αν απαιτείται χειροκίνητο σύστημα συναγερμού. Η νομοθεσία εννοεί >500 τ.μ. συνολικό εμβαδόν ορόφου ή καταστημάτων; Το Π.Δ. 71/88 άρθρο 9. Και αν τελικά βάλω σύστημα αυτό μπαίνει σε όλο το κτίριο ή μόνο στο ισόγειο που είναι τα πολλά καταστήματα (έχει και ένα στον όροφο). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.