Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδρύεται Πολυτεχνική Σχολή στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου


tectonator

Recommended Posts

Φίλε Βασίλη

Σε καμία περίπτωση δεν αποκαλώ την σχολή σου μούφα και σε καμία περίπτωση δεν πετάω στα σκουπίδια τις σπουδές σου και μπράβο σου που επέλεξες την σχολή που σου αρέσει.Απλά από τα παραδείγματα που μας είπες μου φαίνεται πως απλά πλέον δεν θα βλέπουμε πολιτικούς μηχανικούς με master στα οικονομικά να δουλεύουν στις τράπεζες:P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασίλη το ότι ξέρεις τις διαφορές μπετό με χάλυβα δε σε κάνει μηχανικό. Όσο για το ότι η σχολή σας κατηγορήθηκε... θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω γιατί δε νομίζω πως κανένας συνάδελφος σας κατηγόρησε. Είναι γεγονός πως η ειδικότητά σας "ξενίζει" γιατί management διδάσκεται σε αρκετές σχολές μηχανικών, όπως επίσης υπάρχουν και αρκετά μεταπτυχιακά (υπάρχει στο ανοιχτό πανεπιστήμιο). Γνωρίζοντας από την αδερφή μου, που τελείωσε οικονομική σχολή, δε βρήκε κάποια δυσκολία να καταλάβει τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματός μου. Νομίζω πως το συμφέρον σας είναι να κάνετε εγγραφή στο οικονομικό επιμελητήριο (ευρύτερο πεδίο εργασίας) και όχι στο τεχνικό επιμελητήριο (περιορισμένο πεδίο εργασίας). Αν θέλετε να μπείτε στο ΤΕΕ δε φαντάζομαι πως θα "ενοχληθεί" οποιοσδήποτε συνάδελφος.

 

Καλή τύχη στην επαγγελματική σας σταδιοδρομία από μένα και ελπίζω να τα λέμε στο φόρουμ για οικονομικά θέματα :D

Link to comment
Share on other sites

Η σχολή καθεαυτή μπορεί να είναι καθόλα άξια και να βγάζει απόφοιτους άρτια καταρτισμένους για το σκοπό αυτό. Η Ελλάδα δυστυχώς δεν την "πάει" κ θέλει να τη χωρέσει σε καλούπια άλλων εποχών.

 

ΣΣ Το μούφα που ανέφερα παραπάνω φυσικά κ δεν πήγαινε στη σχολή αλλά στην κατάντια απόφοιτοι ΜΠΔ που δεν έχουν κάνει καν Μετάδοση θερμότητας να θεωρούνται πλέον Μηχ. Μηχανικοί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι απόφοιτος από το ΤΜΟΔ για το οποίο έχει γίνει τόση φασαρία τόση ώρα. Με έκπληξη μου διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και δε μπορώ να καταλάβω τους φόβους - δυσαρέσκεια - επιφυλακτικότητά σας σε κάποιο νέο τμήμα - ειδικότητα. Όλες αυτές οι απόψεις είναι υποκειμενικές και δεν αντιπροσωπεύουν την αίσθηση και άποψη όλων των δυνητικών συναδέλφων μας στην ΕΕ (εφόσον πλέον εκεί υπαγόμαστε και όχι στην "Ελλαδίτσα" όπως θέλετε να αποκαλείτε). Χωρίς να θέλω να δείξω θιγμένος (γιατί απλά δεν είμαι) και χωρίς να θέλω να δημιουργήσω προσωπικές αντιπαραθέσεις, τονίζω απλά ορισμένα πράγματα.

 

Αρχικά, νομίζω ότι όλοι που έχετε εκφράσει τη δυσαρέσκειά σας για τη σχολή αυτή αγνοείτε (ή τουλάχιστον παραβλέπετε) την ευρύτερη σημασία που έχει λάβει σήμερα η έννοια "engineering". Best practices από Πανεπιστήμια σε όλο το κόσμο (ΗΠΑ - ΜΙΤ, Berkeley, ΕΥΡΩΠΗ & ΑΣΙΑ) χρησιμοποιούν ακριβώς αυτό τον όρο σε πολλά τμήματά και εργαστήριά τους. Θεωρώντας δεδομένο ότι οι περισσότεροι που εκφέρετε άποψη έχετε επαγγελματική εμπειρία, θέλω να σας υπενθυμίσω πως ο engineer δε γνωρίζει μόνο να σχεδιάζει/κατασκευάζει κατασκευές και ΗΜ εγκαταστάσεις, αλλά και να μελετά την εφικτότητα υλοποίησης, την υλοποίηση με το χαμηλότερο δυνατό κόστος, να αναλύει τους ενδεχόμενους κινδύνους και να αποδομεί σε διακριτά βήματα τα προβλήματα που ενδέχεται να προκύψουν και να προσπαθεί με υπό-μελέτες να τα επιλύσει. Ο τρόπος συγκροτημένης αντιμετώπισης και υλοποίησης ενός έργου είναι αυτό που χαρακτηρίζει σε γενικότητα ένα μηχανικό.

 

Δεν είναι τυχαίο που συμβουλευτική εταιρεία στην οποία εργάζομαι τα τελευταία 3-4 χρόνια (από όταν αποφοίτησα) απασχολεί στο πλήθος της μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων (ΜΠΔ, ΧημικούςΜ, Μηχ/γους Μηχ., ΜΟΔ, κλπ), ούτε το φαινόμενο που παρατηρούμε όλοι μηχανικών να φοιτούν σε μεταπτυχιακά τμήματα οικονομικών ή MBA.To παραπάνω σημαίνει τί: Ότι έχει διαπιστωθεί όχι μόνο από τις επιχειρήσεις αλλά και από τους ίδιους τους εργαζομένους ότι σε ένα έργο απαιτείται πέρα από τη γνώση τεχνικών θεμάτων και γνώση σε θέματα οικονομίας και διοίκησης.

 

Αυτό ακριβώς έρχεται να συμπληρώσει ένας ΜΟΔ, ο οποίος έχοντας καλό background σε θέματα μηχανικής, μαθηματικών/στατιστικής, επιχειρησιακής έρευνας, οικονομικών, διοίκησης, κλπ., είναι σε θέση να αναγνωρίσει προβλήματα σε πολλούς τομείς υλοποίησης ενός έργου. Όπως πολύ σωστά τόνισε σε προηγούμενο post ο συνάδελφος Vasilis, "δεν είμαστε σε θέση να αντικαταστήσουμε κανέναν από τους κλασσικούς μηχανικούς", αλλά "έχουμε μάθει να καταλαβαίνουμε και να επεξεργαζόμαστε αυτά που κάνετε εσείς".

 

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός, θα κλείσω τονίζοντας το γεγονός ότι γνωρίζετε όλοι πολύ καλά πως δε γίνεσαι τέλειος επαγγελματίας μόνο και μόνο από τις προπτυχιακές ή/και μεταπτυχιακές σπουδές σου. Συνεπώς, ένας ΜΟΔ, αποσκοπεί στο ότι έχοντας αρκετά καλό υπόβαθρό στα παραπάνω, καλό τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης των επιχειρησιακών θεμάτων και τη δυνατότητα να κατανοεί βασικές έννοιες μηχανικού, μπορεί πλέον με την επαγγελματική του εμπειρία να εξειδικευτεί και να ανταποκριθεί σε ανάλογες απαιτήσεις.

 

Αν μη τι άλλο, θεωρώ πως θα πρέπει να δοθεί ο απαραίτητος χρόνος στον ΜΟΔ να αποδείξει αν τελικά αξίζει ή όχι, γεγονός που θα αποδειχθεί άμεσα από την αγορά και πιθανότατα και από τους ίδιους τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων.

 

Καλή συνέχεια και καλή σταδιοδρομία σε όλους!

 

Υ.Γ.: Επίσης η άποψή μου είναι προσωπική!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά οι τοποθετήσεις των 2 αποφοίτων ΤΜΟΔ με κάλυψαν. Το ζήτημα για εμένα είναι αλλού. Έγινε από την πολιτεία η ανάλογη μείωση εισακτέτων σε τμήματα των Πολυτεχνικών σχολών εφ όσον η δημιουργία αυτού του τμήματος αντικαθιστά την σταδιοδρομία Πολυτεχνείο - MBA? To TEE έχει εκφέρει άποψη πάνω σε αυτό? Και το πιο πονηρό (και παρακαλώ συγχωρέστε με), μπορεί κάποιος φοιτητής Μηχανικός Χρηματοοικονομικής να μεταγραφεί εν μέσω των σπουδών του σε ένα τμήμα Πολιτικών Μηχανικών πχ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν πρόκειται για νέα τμήματα. Αυτές οι σχολές υπάρχουν χρόνια, απλά τώρα ονομάστηκαν πολυτεχνικές, κάνω λάθος? Και δε νομίζω να έγινε καμία μείωση εδώ και χρόνια στον αριθμό των εισακτέων στα τμήματα των Πολυτεχνικών σχολών, ίσα ίσα...

Link to comment
Share on other sites

Και δηλ. ποια η διαφορά του ΜΟΔ με το ΤΕΜΦΕ του ΕΜΠ; και αυτοί κάνουν μηχανική μηχ/για, οικονομικά, διαχείρηση κλπ.

Επίσης μια σχολή που ακόμα λείπει είναι μηχανικός-νομικός. Ειδικά σε μεγάλες εταιρίες που επιλύουν θέματα claims, adjudication, που επίσης χρειάζεται σε κάθε αγοραπωλησία κατοικίας μιας και πρέπει να ξέρει ο δικηγόρος ή συμβολαιογράφος τι είναι ΣΔ ΤΖΕ υπόγειο, γκαράζ, αποθήκη κατά ΓΟΚ κλπ.

Ίσως και σχολή μηχανικών-δημοσιογράφων για τους δημοσιογράφους που κάνουν προβλέψεις και προγνώσεις σεισμών και κάνουν μετά ρεπορτάζ για το πόσο επικίνδυνα είναι τα σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ακούσω ένα παράδειγμα για το που μπορεί να εργαστεί ένα μηχανικός οικονομίας και διοίκησης όπου ΔΕΝ μπορεί ή δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις να το κάνει κάποιος άλλος πτυχιούχος οικονομικών ή και μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι απόφοιτος από το ΤΜΟΔ για το οποίο έχει γίνει τόση φασαρία τόση ώρα. Με έκπληξη μου διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και δε μπορώ να καταλάβω τους φόβους - δυσαρέσκεια - επιφυλακτικότητά σας σε κάποιο νέο τμήμα - ειδικότητα. Όλες αυτές οι απόψεις είναι υποκειμενικές και δεν αντιπροσωπεύουν την αίσθηση και άποψη όλων των δυνητικών συναδέλφων μας στην ΕΕ (εφόσον πλέον εκεί υπαγόμαστε και όχι στην "Ελλαδίτσα" όπως θέλετε να αποκαλείτε). Χωρίς να θέλω να δείξω θιγμένος (γιατί απλά δεν είμαι) και χωρίς να θέλω να δημιουργήσω προσωπικές αντιπαραθέσεις, τονίζω απλά ορισμένα πράγματα.

 

Αρχικά, νομίζω ότι όλοι που έχετε εκφράσει τη δυσαρέσκειά σας για τη σχολή αυτή αγνοείτε (ή τουλάχιστον παραβλέπετε) την ευρύτερη σημασία που έχει λάβει σήμερα η έννοια "engineering". Best practices από Πανεπιστήμια σε όλο το κόσμο (ΗΠΑ - ΜΙΤ, Berkeley, ΕΥΡΩΠΗ & ΑΣΙΑ) χρησιμοποιούν ακριβώς αυτό τον όρο σε πολλά τμήματά και εργαστήριά τους. Θεωρώντας δεδομένο ότι οι περισσότεροι που εκφέρετε άποψη έχετε επαγγελματική εμπειρία, θέλω να σας υπενθυμίσω πως ο engineer δε γνωρίζει μόνο να σχεδιάζει/κατασκευάζει κατασκευές και ΗΜ εγκαταστάσεις, αλλά και να μελετά την εφικτότητα υλοποίησης, την υλοποίηση με το χαμηλότερο δυνατό κόστος, να αναλύει τους ενδεχόμενους κινδύνους και να αποδομεί σε διακριτά βήματα τα προβλήματα που ενδέχεται να προκύψουν και να προσπαθεί με υπό-μελέτες να τα επιλύσει. Ο τρόπος συγκροτημένης αντιμετώπισης και υλοποίησης ενός έργου είναι αυτό που χαρακτηρίζει σε γενικότητα ένα μηχανικό.

 

Δεν είναι τυχαίο που συμβουλευτική εταιρεία στην οποία εργάζομαι τα τελευταία 3-4 χρόνια (από όταν αποφοίτησα) απασχολεί στο πλήθος της μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων (ΜΠΔ, ΧημικούςΜ, Μηχ/γους Μηχ., ΜΟΔ, κλπ), ούτε το φαινόμενο που παρατηρούμε όλοι μηχανικών να φοιτούν σε μεταπτυχιακά τμήματα οικονομικών ή MBA.To παραπάνω σημαίνει τί: Ότι έχει διαπιστωθεί όχι μόνο από τις επιχειρήσεις αλλά και από τους ίδιους τους εργαζομένους ότι σε ένα έργο απαιτείται πέρα από τη γνώση τεχνικών θεμάτων και γνώση σε θέματα οικονομίας και διοίκησης.

 

Αυτό ακριβώς έρχεται να συμπληρώσει ένας ΜΟΔ, ο οποίος έχοντας καλό background σε θέματα μηχανικής, μαθηματικών/στατιστικής, επιχειρησιακής έρευνας, οικονομικών, διοίκησης, κλπ., είναι σε θέση να αναγνωρίσει προβλήματα σε πολλούς τομείς υλοποίησης ενός έργου. Όπως πολύ σωστά τόνισε σε προηγούμενο post ο συνάδελφος Vasilis, "δεν είμαστε σε θέση να αντικαταστήσουμε κανέναν από τους κλασσικούς μηχανικούς", αλλά "έχουμε μάθει να καταλαβαίνουμε και να επεξεργαζόμαστε αυτά που κάνετε εσείς".

 

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός, θα κλείσω τονίζοντας το γεγονός ότι γνωρίζετε όλοι πολύ καλά πως δε γίνεσαι τέλειος επαγγελματίας μόνο και μόνο από τις προπτυχιακές ή/και μεταπτυχιακές σπουδές σου. Συνεπώς, ένας ΜΟΔ, αποσκοπεί στο ότι έχοντας αρκετά καλό υπόβαθρό στα παραπάνω, καλό τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης των επιχειρησιακών θεμάτων και τη δυνατότητα να κατανοεί βασικές έννοιες μηχανικού, μπορεί πλέον με την επαγγελματική του εμπειρία να εξειδικευτεί και να ανταποκριθεί σε ανάλογες απαιτήσεις.

 

Αν μη τι άλλο, θεωρώ πως θα πρέπει να δοθεί ο απαραίτητος χρόνος στον ΜΟΔ να αποδείξει αν τελικά αξίζει ή όχι, γεγονός που θα αποδειχθεί άμεσα από την αγορά και πιθανότατα και από τους ίδιους τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων.

 

Καλή συνέχεια και καλή σταδιοδρομία σε όλους!

 

Υ.Γ.: Επίσης η άποψή μου είναι προσωπική!

 

Blari-fme, χωρίς να θέλω να σε κουράσω, μήπως θα μπορούσες να μου αναφέρεις συγκεκριμένα τις εργασίες που καλείσαι να κάνεις, μέσα σε μια συνηθισμένη σου μέρα, στην εταιρία που εργάζεσαι?

Και αυτό στο ζητώ γιατί το κειμενάκι σου μου δημιούργησε μια σειρά αποριών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.