Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεώσεις από ελάχιστη αμοιβή επίβλεψης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν άνοιξα το thread, περίπου τα παρακάτω έιχα στο μυαλό μου...

Έρχεται ο πελάτης και σου λέει "Θέλω μια πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη"

Κάνουμε λοιπόν τη μελέτη και δίνουμε μια σειρά σχεδίων (κατόψεις, τομές και όψεις σε κλίμακα 1:50).

Και μετά αρχίζουμε... περίφραξη (σχεδιασμός στηθαίου και κιγκλιδώματος), κάγκελα εξωστών, χρωματισμός όψεων και εσωτερικών χώρων, διαμόρφωση ακαλύπτου (για πραγματική μελέτη μιλάμε, όχι ορίζω δυο επίπεδα και τέλος), υπαίθρια ψησταριά, επιλογή και σχεδιασμός κουφωμάτων, διαμόρφωση τζακιού..

και αυτά είναι μόνο λίγα από όσα μου έρχονται στο μυαλό... Άλλα σου λέει εγώ σου είπα πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη! Ε! αυτά τα όρια ήθελα λίγο να δω που τα βλέπει ο καθένας από εσάς! Που τελειώνει η αρχιτεκτονική μελέτη η στοιχειώδεις και που αρχίζει το παραπέρα!

Link to comment
Share on other sites

Η αρχιτεκτονική μελέτη με την ελάχιστη αμοιβή, όπως και όση παίρνουμε, αρχίζει και τελειώνει σε αυτά που ζητάει η πολεοδομία.

Δηλαδή ότι προβλέπει η ΕΓΚ 98/89 που πρόσθεσα στα downloads

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα κάνω μια ερωτηση...αφελή....για να δω τι θα απαντησει ο περισσότερος κόσμος (οχι απαραιτητα συναδερφοι μονο).

Αυτο δεν το κάνω για εξυπνάδα αλλα για να δω τι αποψη επικρατεί.

 

Ερώτηση: Η Αμοιβή Επιβλεψης γιατι δίνεται; Δήλαδη για ποιον λόγο πληρωνεται;

Link to comment
Share on other sites

gio,

πολύ απλά, θα σου πω ότι η αμοιβή επίβλεψης δίνεται σε αυτόν (στο μηχανικό δηλαδή), που είναι υπεύθυνος (κατά δήλωση και υπογραφή του) για τη σωστή και άρτια εφαρμογή των εγκεκριμένων από την πολεοδομία μελετών. Ο κάθε μηχανικός θα κρίνει τον αριθμό των επισκέψεών του καθώς και το επίπεδο της επίβλεψης που θα τηρήσει έτσι ώστε να γίνει σωστή και χωρίς λάθη εφαρμογή των μελετών.

Link to comment
Share on other sites

gio,

... Ο κάθε μηχανικός θα κρίνει τον αριθμό των επισκέψεών του καθώς και το επίπεδο της επίβλεψης που θα τηρήσει έτσι ώστε να γίνει σωστή και χωρίς λάθη εφαρμογή των μελετών.

Θελω να γινω ο συνηγορος του διαβ...., τελος παντων, λοιπον εαν εγω κρίνω οτι ο αριθμός των επιβλέψεων μου ειναι δυο (2) τότε η αμοιβη επιβλεψης (οτι βγαζει η αδεια)που θα παρω πχ 6000, θα ειναι για αυτές ακριβως τις 2 επισκέψης. Δηλαδη εαν με ρωτησει ο πελάτης η αμοιβη επιβλεψης που μου ζητας να σου πληρωσω (6000) ειναι αυτο..τοτε θα με... στειλει απο κει που ηρθα... Εσυ το θεωρείς σωστό; (δεστο λιγο φιλοσοφικά-εαν ησουν στην θεση του πελάτη).

Link to comment
Share on other sites

Με 2 επισκέψεις δεν μπορείς να απιβλέψεις το έργο. Η αμοιβή δεν εξαρτάται από τις επισκέψεις. Ο τρόπος επίβλεψης είναι θέμα του μηχανικού. Στον πελάτη πρέπει να γίνει η εξήγηση αυτή από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μιά εύκολη αποτίμηση του αριθμού των επισκέψεων είναι :

1. Χάραξη εκσκαφής (Από 3 ώρες , έως 3 μέρες)

2. Παρακολούθηση εκσκαφής (Οσες μέρες γίνεται , αν έχεις ντουλάπια η ασταθή πρανή η νερά την έκατσες)

3.Χάραξη κτιρίου , υποστυλωμάτων και θεμελίωσης επί του σκάμματος

4. 3 φορές τουλάχιστον παρουσία σε κάθε πλάκα

5.Χάραξη τούβλων και έλεγχος κατασκευής τους

6.Ηλεκτρικά - Υδραυλικά - Τζάκια και λοιπές τρύπες στις πλάκες

7. Σοβατίσματα - σκαλωσιές

 

Μετά από αυτά μπορείς να αρχίσεις να αραιώνεις .

 

Υπολόγισε τα μεροκάματα που χρειάζεσαι , σκέψου ότι το μεροκάματο άγαμου ανειδίκευτου εργάτη χωρίς τριετία ανέρχεται σε 53 Ε και το ένσημο του σε 45 Ε , συνολικά δηλαδή σε 98 Ε και αναλογίσου πόσο αποτιμά το πτυχίο η το δίπλωμα σου το κράτος και οι συνδικαλιστικοί σου φορείς :rolleyes::evil:

Link to comment
Share on other sites

Κομμάτι των αμοιβών συνάδελφοι είναι και η ευθύνη που κουβαλάμε!! Δεν είμαστε ανιδίκευτοι εργάτες να πληρωνόμαστε με τις επισκέψεις στο έργο!!! Αν είναι δυνατόν να συζητάμε τέτοια πράγματα! ΕΥΘΥΝΗ και ΓΝΩΣΗ!!! Αυτά μας πληρώνουν!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν κατάλαβες τι είπα .

 

Είπα ότι όταν ο ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ παίρνει 98 Ε μεροκάματο , ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ , πόσο πρέπει να αμοίβεται γιά την επίβλεψη του .

 

Το έγραψα μάλιστα γιατί οι προηγούμενοι συνάδελφοι , ανέφεραν τα συνήθη ποσά της επίβλεψης , τα οποία αν απλά τα μοιράσουμε σε εργατοώρες ΧΩΡΙΣ να υπολογίσουμε τους σοβαρότατους παράγοντες της ευθύνης και της γνώσης , καταλαβαίνουμε σε πόσο χαμηλά επίπεδα βρίσκονται .

 

Εκεί βρίσκεται και η αιτία όλων των εσωτερικών προβληματων μας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.