Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

Μιας και μιλάμε για start/stop... Προχθές το βράδυ, μου λέει η σύζυγος "Πάνο κρυώνω το βράδυ βάλε θέρμανση"... Εν τω μεταξύ το σπίτι 21 βαθμούς λέμε τώρα... Ας βάλω λέω, έτσι για να δω τι θα γίνει...
Και βάζω τα fan coil στους 22, ξεκινάει η αντλία (πρώτο άναμμα για θέρμανση φέτος, και την είχα ανάψει άλλη μια φορά πέρυσι δοκιμαστικά, 2 φορές δηλαδή έχει δουλέψει θέρμανση)... Πάει τα νερά στους 45, τα fan coil μετά από λίγο έπιασαν θερμοκρασίες και έκοψαν τα fan...δεν έχω βάλει 2οδες, οπότε συνέχισε και περνούσε ζεστό νερό μέσα από το στοιχείο...Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι η αντλία σε αυτές τις θερμοκρασιακές συνθήκες, κάνει όντως κάποια start stop και μάλλον έχω την εξήγηση την οποία θα ήθελα να επιβεβαιώσω και με άλλους χρήστες και συναδέλφους...
Έχουμε λοιπόν εξωτερική γύρω στους 16-17, χαλαρές συνθήκες για την αντλία, μέσα τα fan να έχουν κόψει οπότε από ένα σημείο κι έπειτα το ΔΤ το πιάνει για πλάκα και, επειδή δεν μπορεί να πέσει άλλο κάτω από 1kw (μέγιστη απορροφά γύρω στο 4.7 βάσει manual αν θυμάμαι καλά), γυρνάει τα νερά για λίγο έτσι και μετά κόβει για κάνα τέταρτο, ώσπου πέφτει η θερμοκρασία των νερών και ξαναρχίζει.
Βέβαια αυτό που παρατήρησα είναι ότι έτσι δεν έχει νόημα να την δουλεύεω, με την έννοια ότι τα fc είχαν κόψει από νωρίς, η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν έπεσε ούτε ένα βαθμό ώστε να ξαναπάρουν μέχρι το πρωί, καταναλώθηκαν 8kwh ενέργειας που πραγματικά δεν ξέρω πού πήγαν, μάλλον ίσα για να γυρίζει ο κυκλοφορητής τα νερά :)

 

Στιγμιότυπο στις 2022-11-04 15-40-16.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 869
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, antloukidis said:

Για να συντηρεί τα νερά σε 40 - 45 οC.

τσιμπάω την λέξη "συντηρεί" και ρωτάω το εξής: αφήνουμε την αντλία να συντηρεί ένα νερό στον buffer όλο το βράδυ όπως έγινε στον @mechpanosπου τελικά δεν χρειάστηκε ή την βάζουμε να παίρνει μπρος όταν έστω και ένας θερμοστάτης ζητήσει; γιατί υπάρχουν 2 στρατόπεδα, που το ένα λέει άσε να έχεις "αποθηκευμενο" ζεστό νερό για όταν ζητηθεί (οπότε στο "ρελαντί" η αντλία κρατάει ένα νερό 40-45) και το άλλο που λέει μόλις ζητήσει ο θερμοστάτης, τότε ξεκίνα να φτιάχνεις νερό και "φόρτσαρε" γιατί ξαφνικά πρέπει να πάει το νερό από τους 10 βαθμούς π.χ. στους 45, ταυτόχρονα δούλεψέ το κιόλας κλπ

Στο overall δηλαδή να έχεις κάψει 8kwh για συντήρηση, αλλά το πρωί που τελικά ζήτησες νερό και δεν το είχες έτοιμο, πόσα έκαψες που σίγουρα η αντλία θα δούλεψε 30-40 λεπτά σερί για να φτιάξει νερό που ταυτόχρονα το κυκλοφορείς, οπότε συνεχίζει να δουλευει μέχρι να υπάρξει μια "ισορροπία";

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, kpios894 said:

τσιμπάω την λέξη "συντηρεί" και ρωτάω το εξής: αφήνουμε την αντλία να συντηρεί ένα νερό στον buffer όλο το βράδυ όπως έγινε στον @mechpanosπου τελικά δεν χρειάστηκε ή την βάζουμε να παίρνει μπρος όταν έστω και ένας θερμοστάτης ζητήσει; γιατί υπάρχουν 2 στρατόπεδα, που το ένα λέει άσε να έχεις "αποθηκευμενο" ζεστό νερό για όταν ζητηθεί (οπότε στο "ρελαντί" η αντλία κρατάει ένα νερό 40-45) και το άλλο που λέει μόλις ζητήσει ο θερμοστάτης, τότε ξεκίνα να φτιάχνεις νερό και "φόρτσαρε" γιατί ξαφνικά πρέπει να πάει το νερό από τους 10 βαθμούς π.χ. στους 45, ταυτόχρονα δούλεψέ το κιόλας κλπ

Στο overall δηλαδή να έχεις κάψει 8kwh για συντήρηση, αλλά το πρωί που τελικά ζήτησες νερό και δεν το είχες έτοιμο, πόσα έκαψες που σίγουρα η αντλία θα δούλεψε 30-40 λεπτά σερί για να φτιάξει νερό που ταυτόχρονα το κυκλοφορείς, οπότε συνεχίζει να δουλευει μέχρι να υπάρξει μια "ισορροπία";

Μόνο που εγώ δεν έχω buffer. .. ίσα τα νερά του κυκλώματος ήταν!!!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mechpanos said:

Μιας και μιλάμε για start/stop... Προχθές το βράδυ, μου λέει η σύζυγος "Πάνο κρυώνω το βράδυ βάλε θέρμανση"... Εν τω μεταξύ το σπίτι 21 βαθμούς λέμε τώρα... Ας βάλω λέω, έτσι για να δω τι θα γίνει...
Και βάζω τα fan coil στους 22, ξεκινάει η αντλία (πρώτο άναμμα για θέρμανση φέτος, και την είχα ανάψει άλλη μια φορά πέρυσι δοκιμαστικά, 2 φορές δηλαδή έχει δουλέψει θέρμανση)... Πάει τα νερά στους 45, τα fan coil μετά από λίγο έπιασαν θερμοκρασίες και έκοψαν τα fan...δεν έχω βάλει 2οδες, οπότε συνέχισε και περνούσε ζεστό νερό μέσα από το στοιχείο...Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι η αντλία σε αυτές τις θερμοκρασιακές συνθήκες, κάνει όντως κάποια start stop και μάλλον έχω την εξήγηση την οποία θα ήθελα να επιβεβαιώσω και με άλλους χρήστες και συναδέλφους...
Έχουμε λοιπόν εξωτερική γύρω στους 16-17, χαλαρές συνθήκες για την αντλία, μέσα τα fan να έχουν κόψει οπότε από ένα σημείο κι έπειτα το ΔΤ το πιάνει για πλάκα και, επειδή δεν μπορεί να πέσει άλλο κάτω από 1kw (μέγιστη απορροφά γύρω στο 4.7 βάσει manual αν θυμάμαι καλά), γυρνάει τα νερά για λίγο έτσι και μετά κόβει για κάνα τέταρτο, ώσπου πέφτει η θερμοκρασία των νερών και ξαναρχίζει.
Βέβαια αυτό που παρατήρησα είναι ότι έτσι δεν έχει νόημα να την δουλεύεω, με την έννοια ότι τα fc είχαν κόψει από νωρίς, η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν έπεσε ούτε ένα βαθμό ώστε να ξαναπάρουν μέχρι το πρωί, καταναλώθηκαν 8kwh ενέργειας που πραγματικά δεν ξέρω πού πήγαν, μάλλον ίσα για να γυρίζει ο κυκλοφορητής τα νερά :)

 

Στιγμιότυπο στις 2022-11-04 15-40-16.png

για να γυρνα τα νερα και να μενει ανοικτη η πλακετα καπου εχει mode να κλεινει το ειχε βτρει ενας φιλο; η hitachi to εχει στο deep switch 4.  

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 3:45 ΜΜ, mechpanos said:

Μιας και μιλάμε για start/stop... Προχθές το βράδυ, μου λέει η σύζυγος "Πάνο κρυώνω το βράδυ βάλε θέρμανση"... Εν τω μεταξύ το σπίτι 21 βαθμούς λέμε τώρα... Ας βάλω λέω, έτσι για να δω τι θα γίνει...
Και βάζω τα fan coil στους 22, ξεκινάει η αντλία (πρώτο άναμμα για θέρμανση φέτος, και την είχα ανάψει άλλη μια φορά πέρυσι δοκιμαστικά, 2 φορές δηλαδή έχει δουλέψει θέρμανση)... Πάει τα νερά στους 45, τα fan coil μετά από λίγο έπιασαν θερμοκρασίες και έκοψαν τα fan...δεν έχω βάλει 2οδες, οπότε συνέχισε και περνούσε ζεστό νερό μέσα από το στοιχείο...Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι η αντλία σε αυτές τις θερμοκρασιακές συνθήκες, κάνει όντως κάποια start stop και μάλλον έχω την εξήγηση την οποία θα ήθελα να επιβεβαιώσω και με άλλους χρήστες και συναδέλφους...
Έχουμε λοιπόν εξωτερική γύρω στους 16-17, χαλαρές συνθήκες για την αντλία, μέσα τα fan να έχουν κόψει οπότε από ένα σημείο κι έπειτα το ΔΤ το πιάνει για πλάκα και, επειδή δεν μπορεί να πέσει άλλο κάτω από 1kw (μέγιστη απορροφά γύρω στο 4.7 βάσει manual αν θυμάμαι καλά), γυρνάει τα νερά για λίγο έτσι και μετά κόβει για κάνα τέταρτο, ώσπου πέφτει η θερμοκρασία των νερών και ξαναρχίζει.
Βέβαια αυτό που παρατήρησα είναι ότι έτσι δεν έχει νόημα να την δουλεύεω, με την έννοια ότι τα fc είχαν κόψει από νωρίς, η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν έπεσε ούτε ένα βαθμό ώστε να ξαναπάρουν μέχρι το πρωί, καταναλώθηκαν 8kwh ενέργειας που πραγματικά δεν ξέρω πού πήγαν, μάλλον ίσα για να γυρίζει ο κυκλοφορητής τα νερά :)

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.

Με τέτοια εξωτερική γιατί 45°C νερά;

Δεν έχεις αντιστάθμιση;

Λόγω ίδιου προβληματισμού, έχω καταλήξει σε αυτοματισμό όπου αν δεν υπάρχει ζήτηση, δηλ. ανοιχτό fan σε fancoil, για πάνω από 10 λεπτά να κλείνει η αντλία. Στην πράξh το χειμώνα βέβαια δεν συμβαίνει συχνά αυτό.

Επίσης το μην πηγαίνει κάτω από 1Kw μου ακούγεται πολύ περίεργο. Έχω δει την LG μου να δουλεύει και στα 400-500w.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτηση.

Ας υποθέσουμε οτι μια αντλία είναι συνδεδεμένη και το καντραν της το χειριζομαστε μονο για να την λειτουργούμε και όχι ώς θερμοστατης. Χρησιμοποιούμε δλδ 2 θερμοστατες  χώρου (2 αυτονομίες για σπίτι ~200τμ) για να ανοίγουμε και κλείνουμε την αντλία.

Εχοντας δλδ τους 2 θερμοστάτες, τι διαφορικό θα βαζατε στον θερμοστάτη +0.5 +0.6 +1.

Υπόψην η αντλία ειναι συνδεδεμένη με σώματα καλοριφέρ.

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, georges81 said:

για μέα το 1 είναι είναι πολύ. το βλέπω απο τη hitachi μου θα προτιμούσα 0.5.

 

Δλδ η hitachi Στον δικό της θερμοστάτης έχει διαφορικό 0.5; 

Το εχω δεί είναι πολύ το +1 γιατί βρίσκει πιο κρύα τα νερά. Απλώς ηθελα να δώ τι κανει ο θερμοστατης της hitachi γιατί δεν το έβρισκα σε maual κατι τετόιο.

Επίσης γνωρίζετε αν κανει και εσωτερική αντισταθμιση με το θερμοτάστη;

Νομίζω αφαιρεί 4 βαθμούς από το νερό προσαγωγής.

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, CompScience said:

Δλδ η hitachi Στον δικό της θερμοστάτης έχει διαφορικό 0.5; 

Το εχω δεί είναι πολύ το +1 γιατί βρίσκει πιο κρύα τα νερά. Απλώς ηθελα να δώ τι κανει ο θερμοστατης της hitachi γιατί δεν το έβρισκα σε maual κατι τετόιο.

Επίσης γνωρίζετε αν κανει και εσωτερική αντισταθμιση με το θερμοτάστη;

Νομίζω αφαιρεί 4 βαθμούς από το νερό προσαγωγής.

 

Ευχαριστώ.

 

οχι εχει 1 βαθμο η 2 αν επιλεξεις. απο κει κ περα κανει κ εσωτερικη αντισταθμιση. το ποσο ανεβαζει το ρυθμιζει ο χρηστης εκει που ρυθμιζουμε τν καμπυλη, το νο. πανω αριστερα. Πρακτικα οταν θελω γρηγορη θερμανση πχ γιατι το εχω κλεισει καρφωνω θερμοστατη +2-3 βαθμους κ ανεβαζει τν καμπυλη +4,+7, όσο έχω ορίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.