Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

On 5/11/2022 at 9:46 ΜΜ, kostasinjeyan said:

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.

Με τέτοια εξωτερική γιατί 45°C νερά;

Δεν έχεις αντιστάθμιση;

Λόγω ίδιου προβληματισμού, έχω καταλήξει σε αυτοματισμό όπου αν δεν υπάρχει ζήτηση, δηλ. ανοιχτό fan σε fancoil, για πάνω από 10 λεπτά να κλείνει η αντλία. Στην πράξh το χειμώνα βέβαια δεν συμβαίνει συχνά αυτό.

Επίσης το μην πηγαίνει κάτω από 1Kw μου ακούγεται πολύ περίεργο. Έχω δει την LG μου να δουλεύει και στα 400-500w.

Ναι όντως είχα χαλάσει την καμπύλη αντιστάθμισης για να δω πόσο γρήγορα φέρνει βόλτα το σπίτι αρχές Μαίου που είχαμε μπει και ήταν παγωμένο ακόμα. Τώρα την έφτιαξα στους 35 - 45 και με τα κρύα θα κάνω σιγά σιγά το σχετικό optimization.

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται να μην πέφτει πιο κάτω. Έστω ότι 100 με 200 watt είναι ο κυκλοφορητής, θα μπορούσε να πέφτει στα 500-600. Θα κάνω νέες δοκιμές. Μια πρώτη δοκιμή που έκανα με αυτή την καμπύλη και παρεμφερείς εξωτερικές θερμοκρασίες, και μεγαλύτερη ζήτηση μέσα (ανέβασα τα fc κατά 1o μπας και ακούσουν λίγο) είδα και μείωση κατανάλωσης κατά 300watt στο μέγιστο  του κύκλου, από 1600 δηλ. σε 1300, με νερά στους 46ο στην μια και 41 στην άλλη περίπτωση max. Αλλά δεν έπεσε και πάλι κάτω από 900-1000 watt, τα κράταγε εκεί για 40', έκοβε (OFF) για 15' και μετά ξεκινούσε πάλι τον κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 869
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, CompScience said:

Δλδ η hitachi Στον δικό της θερμοστάτης έχει διαφορικό 0.5; 

Το εχω δεί είναι πολύ το +1 γιατί βρίσκει πιο κρύα τα νερά. Απλώς ηθελα να δώ τι κανει ο θερμοστατης της hitachi γιατί δεν το έβρισκα σε maual κατι τετόιο.

Επίσης γνωρίζετε αν κανει και εσωτερική αντισταθμιση με το θερμοτάστη;

Νομίζω αφαιρεί 4 βαθμούς από το νερό προσαγωγής.

 

Ευχαριστώ.

 

Για το διαφορικό σε γενικές γραμμές το καλύτερο είναι να γίνει μια σωστή ρύθμιση της καμπύλης αντιστάθμισης και να παίζει μπάλα το σύστημα από εκεί, και ο θερμοστάτης να υπάρχει μόνο σαν "ασφαλείας" ή χειριστήριο...
Όμως με 2 αυτονομίες όντως είναι λίγο περίεργα τα πράγματα, γιατί οι 2 χώροι μπορεί να "ακούνε" διαφορετικά!
Οπότε κι εγώ θα έτεινα σε όσο το μικρότερο διαφορικό για να έχει καλή απόκριση το σύστημα.

Εγώ ήθελα να βάλω θερμοστάτη στον όροφο, μόνο και μόνο για 2ο χειριστήριο (το κανονικό το έχω στο ισόγειο), αλλά έβαλα το wi fi module και αποφάσισα να δουλεύω την αντλία μόνο με την αντιστάθμιση, έτσι κι αλλιώς έχουν θερμοστάτες επάνω τα fan coil οπότε έχω στην ουσία "αυτονομία" ανά χώρο...
Η εσωτερική αντιστάθμιση όμως, είναι καλή φάση, και θα επανεξετάσω αν αξίζει τελικά τα 150-200€ που έχει ο Madoka της Daikin...Επίσης δίνει μια καλύτερη ας το πούμε "εργονομία" για τον μη εξοικειωμένο χρήστη, καθώς αλλιώς είναι να βλέπεις στο χειριστήριο ότι ζητάς πχ 21 βαθμούς, αλλιώς να βλέπει 0 απόκλιση από την αντιστάθμιση (που ο μη εξοικειωμένος δεν έχει ιδέα τι σημαίνει και τι θα κάνει το 0, +1...+5, -1...-5 που σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις)...

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, mechpanos said:

Για το διαφορικό σε γενικές γραμμές το καλύτερο είναι να γίνει μια σωστή ρύθμιση της καμπύλης αντιστάθμισης και να παίζει μπάλα το σύστημα από εκεί, και ο θερμοστάτης να υπάρχει μόνο σαν "ασφαλείας" ή χειριστήριο...
Όμως με 2 αυτονομίες όντως είναι λίγο περίεργα τα πράγματα, γιατί οι 2 χώροι μπορεί να "ακούνε" διαφορετικά!
Οπότε κι εγώ θα έτεινα σε όσο το μικρότερο διαφορικό για να έχει καλή απόκριση το σύστημα.

Εγώ ήθελα να βάλω θερμοστάτη στον όροφο, μόνο και μόνο για 2ο χειριστήριο (το κανονικό το έχω στο ισόγειο), αλλά έβαλα το wi fi module και αποφάσισα να δουλεύω την αντλία μόνο με την αντιστάθμιση, έτσι κι αλλιώς έχουν θερμοστάτες επάνω τα fan coil οπότε έχω στην ουσία "αυτονομία" ανά χώρο...
Η εσωτερική αντιστάθμιση όμως, είναι καλή φάση, και θα επανεξετάσω αν αξίζει τελικά τα 150-200€ που έχει ο Madoka της Daikin...Επίσης δίνει μια καλύτερη ας το πούμε "εργονομία" για τον μη εξοικειωμένο χρήστη, καθώς αλλιώς είναι να βλέπεις στο χειριστήριο ότι ζητάς πχ 21 βαθμούς, αλλιώς να βλέπει 0 απόκλιση από την αντιστάθμιση (που ο μη εξοικειωμένος δεν έχει ιδέα τι σημαίνει και τι θα κάνει το 0, +1...+5, -1...-5 που σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις)...

Το madoka αξίζει όλα τα λεφτά εχουμε δει με φίλο που έβαλε Daikin τρελή εξοικονόμηση με την εσωτερική αντιστάθμιση. Υπάρχει βεβαια ένα πεπλο μυστηρίου στην Hitachi Για αυτά τα πράγματα. 

Δεν ξερω ποιος ειναι ο βέλτιστος τρόπος συνδεσης αντλίας με 2 αυτονομίες, ψάχνω για μια λύση μη κοστοβορά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CompScience said:

Δεν ξερω ποιος ειναι ο βέλτιστος τρόπος συνδεσης αντλίας με 2 αυτονομίες, ψάχνω για μια λύση μη κοστοβορά.

Προτείνω σύνδεση της ΑΘ σε πρωτεύον κύκλωμα με διαχωριστή και των 2 αυτονομιών σε δευτερεύον.

Εκκίνηση της ΑΘ όποτε μπαίνει σε λειτουργία κάποια αυτονομία και παραγωγή θερμοκρασίας νερού σύμφωνα με καμπύλη αντιστάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, antloukidis said:

Προτείνω σύνδεση της ΑΘ σε πρωτεύον κύκλωμα με διαχωριστή και των 2 αυτονομιών σε δευτερεύον.

Εκκίνηση της ΑΘ όποτε μπαίνει σε λειτουργία κάποια αυτονομία και παραγωγή θερμοκρασίας νερού σύμφωνα με καμπύλη αντιστάθμισης.

Σωστός. Τον ρόλο του διαχωριστή θα μπορούσε να παίξει ένα μικρό bufferάκι, το οποίο εξασφαλίζει πάντοτε την ελάχιστη απαιτούμενη ποσότητα νερού και η συνδεσμολογία πρωτεύον δευτερεύον εξασφαλίζει ότι αν κλείσουν και οι δυο ηλεκτροβάνες της αυτονομίας, ο κυκλοφορητής της αντλίας θα μπορεί να γυρίσει τα νερά μέχρι να σβήσει κι αυτός με την σειρά του από τον αυτοματισμό της αντλίας.
Το λίγο πιο δύσκολο είναι αν θέλει μια από τις 2 αυτονομίες ΖΝΧ μέσω της αντλίας. Και ακραίο σενάριο, καλοκαίρι εξαντλείται το ΖΝΧ που θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει από τον ηλιακό, και ενώ η αντλία είναι σε λειτουργία ψύξης, μια από τις αυτονομίες να ζητήσει ΖΝΧ! !!! Το τελευταίο σενάριο νομίζω ότι στην πράξη δεν θα απαντηθεί ποτέ βέβαια, και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα συνέφερε να δουλέψουν αντιστάσεις για όσο χρειαστεί, παρά να διακοπεί η λειτουργία ψύξης της αντλίας!
 

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2022 at 10:02 AM, antloukidis said:

Μήπως το πρόβλημα με το ΖΝΧ υπάρχει από την αρχική λειτουργία, και απλά το προσέξατε τώρα?

Υποψιάζομαι ότι συμβαίνει λόγω μικρής παροχής νερού, όταν ζεσταίνει μόνο ΖΝΧ.

99% να είναι έτσι όπως το λες. επομένως είναι "πρόβλημα" όπως το είπες ή απλά η αρχή λειτουργίας;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα 2 ΖΝΧ θα πρέπει να πάνε σε χωριστές αυτονομίες.

Όταν ζητάει κάποια από αυτές η ΑΘ θα παίρνει εντολή να βγάλει μέγιστη θερμοκρασία 60 οC μη λαμβάνοντας υπόψη την αντιστάθμιση.

Το καλοκαίρι μπορούμε να έχουμε ΖΝΧ σε ώρες που δεν χρειάζεται ψύξη ( εννοείται αν η ΑΘ μπορεί να παράγει 60 ο νερό όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι ψηλή).

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2022 at 1:42 PM, mechpanos said:

Κι εγώ το ίδιο υποψιάζομαι. Επίσης στο buffer θεωρώ ότι στέλνεις κατευθείαν το νερό του κυκλώματος θέρμανσης το οποίο γυρνάει η αντλία, ενώ στο ΖΝΧ γίνεται μετάδοση μέσω σερπατίνας (εναλλάκτη), η οποία μπορεί να είναι μικρή. Ίσως να χρειάζεται ένα μικρό bufferάκι προσθήκη στην γραμμή του ηλιακού, αν γίνεται bypass το μεγάλο buffer που τυχόν έχεις για να μην σου μπερδεύει τα νερά, γιατί στο ΖΝΧ μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία εξερχόμενου νερού πιο πάνω από το επιθυμητό στο κύκλωμα θέρμανσης, ή να καταργηθεί το bypass...

το bufferάκι στην γραμμή του ηλιακού θα βοηθήσει π.χ. στο να μην κάνει η αντλία όλα αυτά τα start/stop; ή εφόσον είναι θέμα μικρής σερπατίνας, το αφήνουμε ως έχει και δεν μας ενοχλεί κάπου (λειτουργικά, θέμα κατανάλωσης κλπ);

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 6:39 PM, mechpanos said:

Μόνο που εγώ δεν έχω buffer. .. ίσα τα νερά του κυκλώματος ήταν!!!

έστω! συντηρούσε το 45άρι νερό, απλά στο κύκλωμα. περισσότερο τοποθετήθηκα και για το θέμα ζήτησης από θερμοστάτη ή συνεχούς λειτουργίας, αν υπάρχουν απόψεις θα ήθελα να ξέρω, καθώς το έχω ως πιθανή "αναβάθμιση" το θέμα αυτό

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, kpios894 said:

99% να είναι έτσι όπως το λες. επομένως είναι "πρόβλημα" όπως το είπες ή απλά η αρχή λειτουργίας;

Είναι πρόβλημα λόγω της αρχής λειτουργίας της ΑΘ και λύνεται με δημιουργία δευτερεύοντος κυκλώματος για ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.