Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Όρων Δόμησης - Απαιτούμενων Εγκρίσεων- Ηλεκτρονικά


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Για την βεβαίωση όρων δόμησης βλέπω ότι χρειάζεται δήλωση ανάθεσης - ανάληψης. Η δήλωση αυτή θα αφορά την έκδοση βεβαίωσης όρων δόμησης ή την έκδοση της οικοδομικής άδειας που σκοπεύουμε να βγάλουμε;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GeorgePi said:

Η δήλωση αυτή θα αφορά την έκδοση βεβαίωσης όρων δόμησης ή την έκδοση της οικοδομικής άδειας

Το πρώτο.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ένας πελάτης χθες χωρίς πιστοποιητικό ιδιοκτησίας ο οποίος θέλει να προλάβει την προθεσμία. Αν κάνω αίτηση για Βεβαίωση όρων δόμησης χωρίς αυτό πιστεύετε ότι θα μου το ζητήσουν αργότερα ως συμπληρωματικό ή ότι θα απορρίψουν την αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο τι πιστεύουμε,ενδεχομένως  να στο ζητήσουν ως παρατήρηση,ενδεχομένως να σε απορρίψουν.Εσύ να κάνεις την προσπάθεια σου,αν είναι η έσχατη λύση για τον πελάτη σου (η γνώμη μου)

Edited by ChristinaK
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χριστίνα! Έτσι και έκανα. Ελπίζω να ζητήσουν ως παρατήρηση και να μου προκύψει από εκεί ένα όμορφο πρότζεκτ 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά

Στη διάρκεια ισχύος της "Βεβαίωσης όρων δόμησης" πρέπει να έχω εκδώσει την Ο.Α. ή απλά να έχω υποβάλλει την  αίτηση;  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τη λήψη της Βεβαίωσης όρων δόμησης πως καταθέτω αίτηση στην πολεοδομική υπηρεσία του Δήμου ώστε να να πάρω την έγγραφη βεβαίωση? (να φαίνεται η ακριβή θέση του ακινήτου?). Ποια η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα.

Θέλω να αιτηθώ βεβαίωση όρων δόμησης για άδεια κατηγορίας 1. Βρίσκομαι σε εκτός σχεδίου περιοχή και θέλω να κατασκευάσεω κτίριο 2500τ.μ. Στις επιμέρους περιπτώσεις μπορώ να επιλέξω όσα με καλύπτουν π.χ. ειδικά κτίρια, ανέγερση, περιτοίχιση οικοπέδου, υπόγεια δεξαμενή κλπ; Επίσης όσον αφορά τις εγκρίσεις τις επιλέγω εγώ; Αν στην πορεία δω ότι χρειάζομαι ΣΑ λόγω διαμορφώσεων θα μπορέσω να το προσθέσω στην άδεια; Τέλος,όπως διαβάζω για την εν λόγω βεβαίωση απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα και όχι διάγραμμα δόμησης, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 20/6/2022 at 9:36 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

αυτή η βεβαίωση από τον μελετητή μηχανικό (στην οποία βεβαιώνει με Υ.Δ ότι δεν άλλαξαν οι όροι δόμησης της περιοχής) απαιτείται στο στάδιο έκδοσης της Ο.Α και όχι στο στάδιο της έκδοσης της προαπαιτούμενης  ¨βεβαίωσης όρων δόμησης της περιοχής" που εκδίδεται αποκλειστικά από την ΥΔΟΜ 

δηλαδή να το πω και αλλιώς

ο μελετητής μηχανικός, πρώτα παίρνει τη βεβαίωση όρων δόμησης της περιοχής, μετά συντάσσει τη μελέτη σύμφωνα με αυτή και κατά στο στάδιο έκδοσης της Ο.Α υποχρεούται να βεβαιώσει υπεύθυνα ότι δεν άλλαξαν οι όροι δόμησης που αναφέρονται στη πρωθύστερα εκδοθείσα   βεβαίωση όρων δόμησης της ΥΔΟΜ

Ποιο από τα 2 ισχύει;

On 13/3/2019 at 3:43 ΜΜ, Occultist said:

Μην σε μπερδεύει ο τίτλος - δεν σου επιστρέφουν Όρους Δόμησης με νούμερα ή Χρήσεις, στην Έγκριση.

Υποτίθεται ότι ελέγχουν (στον όποιο βαθμό) αν είναι σωστή η βάση υπολογισμού για το ΔΔ και σου επιστρέφουν μια επικύρωση της Αίτησής σου.

Η Έγκριση που παίρνεις είναι για την συγκεκριμένη Άδεια που αιτείσαι - δεν είναι Όροι Δόμησης, ούτε έχει γενική ισχύ...

Για Ανάθεση/Ανάληψη, θέλει τα κλασσικά έντυπα που συμπληρώναμε στην Πολεοδομία για την έντυπη διαδικασία. Την Ανάληψη μπορείς να την σφραγίσεις και είναι οκ. Την Ανάληψη, πρέπει να την υπογράψει ο κάθε ιδιοκτήτης σε ΚΕΠ. Αυτά σκαναρεις και ανεβάζεις και για την "Έγκριση Όρων Δόμησης & απαιτούμενων δικαιολογητικών" (μαζί με την πλήρη συμπλήρωση των υπόλοιπων στοιχείων που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.