Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Όρων Δόμησης - Απαιτούμενων Εγκρίσεων- Ηλεκτρονικά


Recommended Posts

Πόσο δεσμευτική είναι η βεβαίωση όρων δόμησης ως προς την μετέπειτα έκδοση άδειας δόμησης.

Αν για παράδειγμα στην αίτηση για την βεβαίωση αναφέρεις νέους χώρους 100τμ μπορείς στην άδεια δόμησης να το κάνεις 90 ή 120 (πάντα σε περίπτωση που είναι νόμιμο και εντός Ορίων)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα, για τη νέα ρύθμιση που μπορούν τα κατά παρέκλιση οικόπεδα να κατοχυρώσουν την αρτιότητα τους με υποβολή αίτησης για βεβαίωση όρων δόμησης, μετράει η ημέρα υποβολλής της αίτησης με ενημέρωσαν και από την πολεοδομία. Έχω ένα θέμα με τον ιδιοκτήτη του ακινήτου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή και τα παιδιά, είναι στην διαδικασία αποδοχής αλλά δεν θα έχει γίνει μέχρι 9/12 τι θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

στην πολεοδομία 'καίγονται' και δεν μου απαντάνε..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη νέα προθεσμία της 9ης Δεκεμβρίου 2022 για τα εκτός σχεδίου, υποθέτω ότι εννοείται ότι η βεβαίωση όρων δόμησης θα πρέπει να είναι όπως και ακριβώς προβλέπεται για κάθε άδεια που την απαιτεί και δεν αλλάζει κάτι που την κάνει κάτι το ειδικότερο για αυτή την περίπτωση.

Συμφωνούν όλοι;

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ότι αρκεί να υποβληθεί η αίτηση, όχι να έχει εκδοθεί η πράξη και ότι μπορώ να ανεβάσω μέχρι 30/9 όπου πρέπει να βγει η προέγκριση ή η άδεια τα υπόλοιπα χαρτιά, αν πχ δεν βάλω τίτλο γιατί δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς και βάλω πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών και ληξιαρχική πράξη θανάτου.

Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν τα λένε για να κλείσουν το τηλ ή όντως ισχύει, με το ζόρι απαντάντε..

Edited by patty
Προσθήκη στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Με το από 21/11/2022 Δελτίου Τύπου του ΥΠΕΝ, ανακοινώθηκε η νομοθετική πρωτοβουλία του Υπουργείου για τις περιπτώσεις γηπέδων κατά παρέκκλιση άρτιων σε εκτός σχεδίου περιοχές, για τις οποίες έως και την 9η.12.2022 δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια. Τα εν λόγω γήπεδα θα δύνανται να οικοδομηθούν, εφόσον, έως και την 9η.12.2022 υποβληθεί αίτηση, είτε για Προέγκριση οικοδομικής άδειας, είτε για Βεβαίωση όρων δόμησης.

Εν αναμονή της νομοθετικής ρύθμισης, στο «e-Άδειες» στις αιτήσεις για «Βεβαίωση Όρων Δόμησης αρθ. 38§2 ν.4495/2017» και «Προέγκριση Οικοδομικής Αδείας (ν.4759/2020)», προστέθηκε στις επιμέρους περιπτώσεις η σχετική επιλογή «Γήπεδα εκτός σχεδίου, κατά παρέκκλιση άρτια, άρθρου 40, παρ. 1 ν. 4759/2020».

https://web.tee.gr/eadeis-anakoinvseis/23-11-2022-enimerosi-gia-tin-ektos-schedioy/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έκανε κάποιος συνάδελφος την διαδικασία?

Τι επιλέγουμε στην Επιλογή Εργασίας που μας ζητάει( δεν με αφήνει να συνεχίσω χωρις να επιλέξω κάτι)? Πρέπει να ανεβάσουμε και Αμοιβή,ΦΕΜ για τοπογραφικά?

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2022 at 7:52 AM, apostolosg said:

καλημέρα, έκανε κάποιος συνάδελφος την διαδικασία?

Τι επιλέγουμε στην Επιλογή Εργασίας που μας ζητάει( δεν με αφήνει να συνεχίσω χωρις να επιλέξω κάτι)? Πρέπει να ανεβάσουμε και Αμοιβή,ΦΕΜ για τοπογραφικά?

Απαντάω στο post μου. Θέλει αμοιβή φεμ για τοπογραφικά.. Επιλογή Εργασίας δεν έχει σημασία. Ανέγερση είναι επί της ουσίας.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2022 at 12:56 ΜΜ, taniag said:

Καλησπέρα,

 Τι επιλεξατε στις εργασίες?Η αναθεση ηταν για την διεκπεραιωση της αιτησησ στο΄e-edeies ή προσθέσατε κατι αλλο?

Εγώ στις εργασίες δεν έβαλα τίποτα. Επέλεξα "Γήπεδα εκτός σχεδίου, κατά παρέκκλιση άρτια, άρθρου 40, παρ. 1 ν. 4759" και στα Βασικά στοιχεία την Κατηγορία 1. Οπότε με αυτά τα δεδομένα το σύστημα ζητάει τοπογραφικό, αμοιβές, φεμ, δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης (τοπογράφου και διαχειριστή), τίτλους, κτηματολογικά στοιχεία. 

update: όταν πήγα να το υποβάλλω μου ζήτησε εργασία, οπότε έβαλα ανέγερση.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Mίλησα με την ΥΔΟΜ της Λευκάδας, μου είπαν ότι είναι οκ αυτά τα στοιχεία που αναφέρεις, το βασικό είναι το 1ο "Γήπεδα εκτός σχεδίου, κατά παρέκκλιση άρτια, άρθρου 40, παρ. 1 ν. 4759" και τα υπόλοιπα μπορούν να συμπληρωθούν και κατά τον έλεγχο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.