Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Geopas:

 

  Καταρχάς γίνεται της διαγραφής το κάγκελο στο ΤΣΜΕΔΕ. Το τμήμα ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ έκανε 3 μήνες για να μου απορίψει την αναδρομική διαγραφή που ζήτησα. Με διέγραψαν μόνο από την ημερομηνία που κατέθεσα την αίτηση διαγραφής στην Περιφέρεια και το ΤΕΕ, βάσει του γνωστού γελοίου νόμου του 1940...

  Από κει και πέρα μπορείς να κάνεις ένσταση στην Διοικούσα Επιτροπή του ΤΣΜΕΔΕ. Είχε αναφερθεί μιά επιτυχημένη αναδρομική διαγραφή πριν κάποιους μήνες.

 

http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.gr/2015/10/blog-post_31.html

 

Από τότε βέβαια έχει αλλάξει η διοίκηση του ΤΣΜΕΔΕ, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Εν τω μεταξύ, δεν μπορώ να βρω πουθενά στην Διαύγεια σχετικές αποφάσεις της Δ.Ε. του ΤΣΜΕΔΕ. Μπορεί κανείς να βρεί πότε αγόρασε κωλόχαρτο το ΤΣΜΕΔΕ  και σε τι τιμή, αλλά για το θέμα των διαγραφών τίποτα.

 

Ουτε στα τηλέφωνα δεν απαντούν οι κύριοι/ες στο ΤΣΜΕΔΕ... Το θέμα είναι ότι εργάζομαι ως μισθωτός πλέον και στο ΙΚΑ μου ζητούν χαρτί διαγραφής απο τον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα...

 

Η περίπτωση της επιτυχημένης αναδρομικής διαγραφής που αναφέρεις μου είναι γνωστή και απ' ότι φαίνεται είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ που είναι κοινοποιημένη ως επιτυχημένη στο διαδίκτυο!

 

Εσυ έκανες ένσταση στην Διοικούσα Επιτροπή του ΤΣΜΕΔΕ για την απόφαση μη αναδρομικής διαγραφής σου λόγω του γνωστού Β.Δ, του 1940;

 

Πάντως εδώ στο forum, έχω διαβάσει ότι πάρα πολλοί συνάδερφοι έχουνε πετύχει την αναδρομική διαγραφή τους απο το Τ.Ε.Ε. που πλέον φαντάζει και είναι τυπική διαδικασία σε σχέση με το σκοτάδι που υπήρχε στο παρελθόν. Ποιά ήταν/είναι η τύχη τους με το ΤΣΜΕΔΕ; Καλό θα ήτανε κατά την ταπεινή μου γνώμη να υπάρχει και μια ενημέρωση απο τους συναδέρφους σε αυτό το topic σχετικά με την πρόοδο της διαγραφής απο το ΤΣΜΕΔΕ. Αλλιώς ποιό είναι στην τελική το νόημα της αναδρομικής διαγραφής απο το Τ.Ε.Ε;;;

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς έκανα ένσταση, σιγά μην τους αφήσω... Αναμένω την απόφαση της Δ.Ε.

 

Συμφωνώ ότι θα ήταν καλό όποιος έχει παραπάνω πληροφορίες για αναδρομική διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ να τις μοιραζόταν και με μας. Αλλά δεν έχω και πολλές ελπίδες να συμβεί κάτι τέτοιο. Όποιος κάνει αίτηση για αναδρομική διαγραφή (είτε πάρει θετική είτε αρνητική απάντηση) ρίχνει μαύρη πέτρα στο επάγγελμα του μηχανικού, μην σου πώ και στην χώρα. Οπότε λίγο δύσκολο να μπει σε φόρουμ μηχανικών για να μας δώσει πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα επίσης τι γίνεται αν μεταξύ διαγραφής και επανεγγραφής ήσουν ασφαλισμένος σε άλλο ταμείο.

 

Αν είσαι ασφαλισμένος μετά 93 δεν γίνεται να ασφαλιστείς σε άλλο ταμείο αν δεν έχεις διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ

 

 

EDIT:

Δεν διάβασα σωστά την ερώτηση, άρα η απάντηση μου είναι άσχετη με την ερώτηση. Ευχαριστώ georgios_m για την παρατήρηση.

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη.

 

Είμαι επί ένα χρόνο γραμμένος στα μητρώα ανεργίας του ΟΑΕΔ και πήρα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τον Οκτώβριο του '14 οπότε και γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ. Υπάρχει η παραμικρή ελπίδα να γλιτώσω τουλάχιστον τις εισφορές κατά το χρόνο που είμαι αποδεδειγμένα άνεργος? Δεν έχω πληρώσει ποτέ (οπότε μιλάμε για περίπου 2500€) και δεν έχω πάρει ούτε καν βιβλιάριο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τις εισφορές (όχι τις χρωστούμενες) θα τις γλυτώσεις μόνο αν διαγραφείς από το ΤΕΕ. Δυστυχώς ασφαλίζεται η ιδιότητα και όχι το επιτήδευμα. Όμως το 2014 μέσα στη βαθιά κρίση θέλησες να εγγραφείς στο ΤΕΕ άρα και να ασφαλιστείς στο ΤΣΜΕΔΕ?  

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τις εισφορές (όχι τις χρωστούμενες) θα τις γλυτώσεις μόνο αν διαγραφείς από το ΤΕΕ. Δυστυχώς ασφαλίζεται η ιδιότητα και όχι το επιτήδευμα. Όμως το 2014 μέσα στη βαθιά κρίση θέλησες να εγγραφείς στο ΤΕΕ άρα και να ασφαλιστείς στο ΤΣΜΕΔΕ?  

Είμαι από επαρχία και θα ξεκινούσα έτσι και αλλιώς. Δεν σκοπεύω να διαγραφώ από το ΤΕΕκαι το ΤΣΜΕΔΕ τουλάχιστον όχι ακόμα. Απλά με το που πήρα την άδεια ασκήσεως και λίγο πριν κάνω έναρξη βγήκαν οι πρώτες εξαγγελίες για το ΕΣΠΑ και είπα να περιμένω (το οποίο ΕΣΠΑ τράβηξε μέχρι τώρα). Τώρα θα κάνω έναρξη και θα ξεκινήσω κανονικά απλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει τρόπος να γλυτώσω τα σπασμένα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από επαρχία και θα ξεκινούσα έτσι και αλλιώς. Δεν σκοπεύω να διαγραφώ από το ΤΕΕκαι το ΤΣΜΕΔΕ τουλάχιστον όχι ακόμα. Απλά με το που πήρα την άδεια ασκήσεως και λίγο πριν κάνω έναρξη βγήκαν οι πρώτες εξαγγελίες για το ΕΣΠΑ και είπα να περιμένω (το οποίο ΕΣΠΑ τράβηξε μέχρι τώρα). Τώρα θα κάνω έναρξη και θα ξεκινήσω κανονικά απλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει τρόπος να γλυτώσω τα σπασμένα...

 

Οχι δεν υπάρχει τρόπος. Από την ημέρα που εγγράφεσαι στο ΤΕΕ γράφουν κανονικά οι εισφορές είτε έχεις δουλειά είτε δεν έχεις, είτε έχεις κάνει έναρξη είτε δεν έχεις κάνει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το νέο ασφαλιστικό, αυτοί που δηλώνουν μικρό ή και μηδενικό εισόδημα θα δουν μείωση στις εισφορές; Κι αν ναι, από πότε;

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη βδομάδα θα κινήσω & εγω τις σχετικές διαδικασίες για τη διαγραφή μου απο το ΤΕΕ & το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν πλήρωσα το τελευταίο εξάμηνο & δεν εχω σκοπό να πληρώσω ούτε τα επόμενα, συνεπώς δεν εχει νόημα να παραμένω στο Ταμείο, μιας και με μπλοκάκι / ως ελεύθερος επαγγελματίας υπό αυτο το φορολογικό καθεστώς δεν πρόκειται να ξαναεργαστώ. Ως μισθωτός, θα ασφαλιστώ στο κοινό Ταμείο - οπως & αν αυτό λέγεται. Δυνατότητα υπογραφής δεν τη χρειάζομαι, μιας και δεν εχω σκοπό να κερδίζω χρήματα απο αυτήν. Καλό ήταν όσο κράτησε.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.