Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ

Recommended Posts

Δέν χρωστάω.. Είμαι ένα χρόνο μόνο στο ταμείο..φρέσκος.. Αλλά "χρωστάω της Μιχαλούς" που πήγα και γράφτηκα... Θα ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα και άν έχω απορίες επιστρέφω..

• Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

παιδιά παραθέτω την επιστολή που έστειλα. επειδή ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη χρειάζονται και άλλες επιστολές να φτάσουν στο τεε, τσμεδε υπουργό εργασίας, υπουργό υποδομών καθώς και στο συνήγορο

Παιδιά, το θέμα ήταν πιο εύκολο από ότι νόμιζα.   31/12/2012 έκανα αίτηση διαγραφής από το ΤΕΕ, αφού πήρα βεβαίωση από την Διεύθυνση Τεχνικών Έργων της Περιφέρειας που ανήκω ότι δεν ασκώ πλέον το επ

Τι λες βρε Ικαρε?    Η χώρα πρέπει να βρει δουλειά σε 5,5 εκ ανθρώπους. Ας πούμε οτι το 1εκ είναι στο Δημόσιο + σώματα Ασφαλείας. Μας μένουν 4,5 εκ. Πες και μια ανεργία 10% μας μένουν  4 εκ για τον

Posted Images

Λοιπόν συνάδελφοι άκρη δέν βγάζω... Πρέπει να διαγραφώ απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και δέν με νοιάζει άν δέν μπορώ να εργαστώ πάλι στην Ελλάδα ώς μηχανικός.. Θα το αντέξω.. (νιάχ..κλάψ-κλάψ...) Παρακαλώ κάποιος να μου υποδείξει σαφή τρόπο, δηλαδή τί πρέπει να γράψω σάν δικαιολογία στην αίτησή μου ή ότι άλλο χρειάζεται τέλος πάντων...

Γιατι δε ρωτας στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ..... λες να σε κρατησουν ομηρο!!!!

JohnEngineer, κάνε για αρχή μια αίτηση διαγραφής με το αιτιολογικό που πραγματικά έχεις.

Δηλαδή της διαγραφής σου από τα μητρώα του ΤΕΕ λόγω της μη επιθυμίας εξάσκησης του επαγγέλματος του Μηχανικού.

Και στην απάντηση που θα λάβεις θα δει τι θα πράξεις.

Ενα ένα τα προβλήματα κάθε φορά.

Επίσης ζήτα να μάθεις αν και πως μπορείς να επανεγγραφείς,εφόσον το θέλεις βεβαίως.

Γιατι δε ρωτας στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ..... λες να σε κρατησουν ομηρο!!!!

Απο κεί έρχομαι.. το ΤΣΜΔΕ λέει ότι δέν ανακατεύομαι εγω με αυτούς, δηλαδή άν διαγραφώ απο το ΤΕΕ αυτόματα διαγράφομαι και απο το ΤΣΜΔΕ..

Στο ΤΕΕ μου λένε ότι πρέπει να κάνω αίτηση με τους λόγους που ζητάω τη διαγραφή και θα γίνει συμβούλιο..τρίχες δηλαδή.. και εγώ ρωτάω το φόρουμ γιατι όλο και κάποιος θα έχει κάνει την διαδικασία να με συμβουλεύσει..

johnengineer, κάνε για αρχή μια αίτηση διαγραφής με το αιτιολογικό που πραγματικά έχεις.

Δηλαδή της διαγραφής σου από τα μητρώα του ΤΕΕ λόγω της μη επιθυμίας εξάσκησης του επαγγέλματος του Μηχανικού.

Και στην απάντηση που θα λάβεις θα δει τι θα πράξεις.

Ενα ένα τα προβλήματα κάθε φορά.

Επίσης ζήτα να μάθεις αν και πως μπορείς να επανεγγραφείς,εφόσον το θέλεις βεβαίως.

Συγνώμη, δέν γράφτηκα στην ιταλική μαφία..σε ασφαλιστικό φορέα γράφηκα.. και πραγματικά δέν έχω χρόνο για αλληλογραφίες γιατί φεύγω εξωτερικό.. Δέν μπορεί να μήν έχει κάνει κάποιος την διαδικασία...

Ναι το είδα αυτο.. αλλα μου φαίνεται πολύ αστείο να είσαι μηχανικός με το ζόρι επειδή έκανες το λάθος και γράφτηκες στο ΤΕΕ.. Έλεος.. Το πιό πιθανόν είναι να μήν μπορείς να ξαναεργαστείς ώς μηχανικός άν διαγραφείς αλλα όχι και να μήν σε διαγράφουν με το ζόρι..

αγαπητε johnengineer οχι μονο δεν θα βρεις κανεναν που να εχει κανει αυτη τη διαδικασια, αλλα μαλλον δεν ξερεις και που εχεις μπλεξει. ωχρια η μαφια μπροστα σε καθε ασφαλιστικο φορεα στο ελλαδισταν.

κανε αυτο που σου ειπαν εδω. γραμματακι με αιτημα διαγραφης για τον οποιο λογο εχεις και βλεποντας και κανοντας. αποψη μου πως θα σου πουν οχι, τουλαχιστον αρχικα.

Καλο κουραγιο και περιμενουμε ενημερωση γιατι εχει ενδιαφερον η περιπτωση σου....

Πάντως κι εγώ απ'ότι ξέρω η διαγραφή απο το ΤΕΕ είναι πολύ δύσκολη και σπάνια περίπτωση. Σε κάποιο ενημερωτικό δελτίο είχα διαβάσει ότι είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι διαγραφές.