Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγαστρο εξώστη


Recommended Posts

Δυόροφη οικοδομή(μονοκατοικία) στην οποία το μπαλκόνι του πρώτου ορόφου έχει εξαντλήσει τα μέτρα των εξωστών (20%).

Το μπαλκόνι αυτό δηλαδή θα είναι πρακτικά ασκεπές και θα βρέχεται.

Μπορεί να φταχτεί ισόποσο στέγαστρο το οποίο θα είναι άβατο;

Δηλαδή το μπαλκόνι θα είναι 2 μέτρα και να φτιαχτεί και 2 μέτρα στεγαστρο αλλά το στηθαίο στη ταράτσα να ειναι 2 μέτρα πιο πίσω οπότε πρακτικά θα ειναι άβατο και θα χρησιμεύει για να μην βρέχεται το μπαλκόνι του 1ου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω κανει και το ονομασα "μαρκιζα προστασιας απο βροχη" (κατ' απαιτηση του ελεγκτη), το περασαν και απο ΕΠΑΕ. Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις απλά θα ονομάσεις τους εξώστες μη βατούς και θα δείχνεις ενοείται το στηθαίο όπως είπες 2 μ. μέσα στο δοκάρι σου

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντύπωση ότι προστεγάσματα πέραν των 0,40μ περνούν από ΕΠΑΕ υποχρεωτικά.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί αυτό αποτελεί και δική μου απορία.

Link to comment
Share on other sites

μη βατό προστέγασμα.

 

Δεν ξέρω αν απαιτείται ΕΠΑΕ.

 

Εμπλουτίζοντας λίγο την ερώτηση......

 

Αν έχω εξαντλήσει Δ, ΕΞ, Η/Χ και κάνω μη βατό προστέγασμα, αλλά έχω επιβολή λόγω όρων στέγης, μπορώ να το καλύψω με την κεραμοσκεπή ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον υπάλληλο και την Πολεδομία για το αν θα σε στείλουν ΕΠΑΕ και το αν θα το δεχτούν . Εγώ πάντως καλύπτω πάντα τους εξώστες του τελευταίου κατοικήσιμου ορόφου δείχνοντας όμοιους άβατους εξώστες καλυμμένους με κεραμίδια στην τελευταία πλάκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.