Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησιμότητα gps Χειρός;


Recommended Posts

Και δεν τα σκάς με 200 300 ευρώ σε βγάζει απο πολλούς μπελάδες.

 

Φιλε panos τι εννοεις συγκεκριμενα? :confused:

 

αν στην περιπτωση που σου αναθέσουν την δημιουργια θεματίκου χαρτη για τις καλιέργιες μιας περιοχης δεν σε νοιαζει και τοσο η ακριβεια.

 

Οκ υπο αυτην την ενοια ναι το δεχομαι, ειναι μια λυση σε ενα τετοιο σεναριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ ξέρω ότι όταν θέλω να βιδώσω μια βίδα απλή, δεν παίρνω σταυροκατσάβιδο (και το αντίστροφο) για να κάνω τη δουλειά μου. Καλώς ή κακώς (πολύ καλώς για μένα) το κάθε εργαλείο κάνει καλά τη συγκεκριμένη δουλεια για την οποία έχει φτιαχτεί. Επομένως, συμφωνώ απόλυτα με τις εφαρμογές που πολύ σωστά παρέθεσε ο φίλος zavi για τα gps χειρός αναψυχής. Ούτε GIS εφαρμογές κάνουν, ούτε τίποτα. Πολύ απλά, διότι το "gis" σαν όρος έχει κάποιες απαιτήσεις. Μια καταγραφή ενός σημείου (log ή mark όπως το λένε) την κάνουν, αλλά τι μ'αυτό? Απέχει πάρα πολύ από το να ονομαστεί gis αυτό!

 

Βέβαια, υπάρχουν και GPS χειρός για επαγγελματική χρήση. Αυτά και καλύτερη ακρίβεια θα σου παρέχουν και κατάλληλο λογισμικό για συλλογή δεδομένων διαθέτουν, διότι πολύ απλά, είναι φτιαγμένα για τέτοια χρήση...

 

Κάνε τον κόπο λοιπόν να επικοινωνήσεις με 2-3 αντιπροσωπείες να σου πουν τι διαθέτουν στον τομέα αυτό και θα κρίνεις τι είναι κατάλληλο για τις εφαρμογές σου.

 

ΥΓ. Όσον αφορά τα GPS αυτοκινήτου, η σύνθετη ονομασία τους περιγράφει με απόλυτη γλαφυρότητα και επάρκεια τη χρήση τους!

Link to comment
Share on other sites

το g.i.s είναι ένα από τα καλύτερα εργαλεία για λήψη αποφάσεων που υπάρχουν σήμερα.

Όσο για τα Gps είναι αρκετά σημαντικά για δουλειά πεδίου (π.χ. γεωργία ακρίβειας) εξάλλου η ακρίβεια είναι πάντα σχετική. Για τον προσδιορισμό διαστάσεων οικοπεδών δεν χρησιμοποιούνται αλλά για τον προσδιρόριμό εμβαδού χωραφιών μπορούν να χρησιμοποιηθούν (π.χ. ΟΠΚΕΠΕ). Όσο για το φίλο που πιστεύει ότι δεν είναι απαραίτητα ας κουβαλάει rtk gps ή γεωδαιτικούς σταθμούς, χάρτες, πιξίδες για να βρει ένα σημείο ή μία διαδρομή. Τέλος στο παρπάνω πόσο χρημάτων μιλάμε για PDA δες τι δυνατότητες έχουν και τι μπορείς να βάλεις πάνω (software, δημιουργία σκαρίφηματος)

Link to comment
Share on other sites

"Όσο για το φίλο που πιστεύει ότι δεν είναι απαραίτητα ας κουβαλάει rtk gps ή γεωδαιτικούς σταθμούς, χάρτες, πιξίδες για να βρει ένα σημείο ή μία διαδρομή."

 

εσύ με gps χειρός και εγώ με μια φωτογραφία google earth σε Α4.

ποιος λες να το βρει γρηγορότερα?

αφού την ίδια ακρίβεια έχουν. εγώ πάντως δίνω μια εναλλακτική αν θες να γλιτωσεις τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

@reseta:...αλλά για τον προσδιρόριμό εμβαδού χωραφιών μπορούν να χρησιμοποιηθούν (π.χ. ΟΠΚΕΠΕ).

 

δεν νομίζω..ευτυχώς που οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- γεωπόνοι, κτηνίατροι, οικονομολόγοι (γιατί αυτοί βγαίνουν κ μετράνε έξω...) δρούν υπέρ του παραγωγού..

 

@chrisven

 

ψηφίζω κουτί Β εδώ και καιρό αφού παιδεύτηκα με την κουρτίνα Α.

Απλά, έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

@ ikarnaris όπως βολεύεται ο καθένας φίλε.

 

εδώ και κανένα 6μηνο που έχασα το gps δουλεύω έτσι.

 

έκατσα μια εβδομάδα και πέρασα όλα τα τριγωνομετρικά του νομού στο autocad.

κάθε φορά που βγαίνω για "ορειβασία" πρώτα με το πολυ καλό kml tools περνάω στο ge

αρκετά και τα τυπώνω σε Α4 με χώρο για σημειώσεις που τυχόν θα γράψω όταν φτάσω εκεί και θα μου χρειαστούν την επόμενη φορά.

Σιγά σιγά φτιάχνω ένα ντοσιέ με φωτογραφίες απ' ολα τα τριγ και το έχω μέσα στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου. με έχει βολέψει απίστευτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Έχω την εξής απορία. Έστω ότι έχω <<κτυπήσει>> ένα σημείο με gps χειρός. Παίρνω το σημείο σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ΄87 και θέλω να εντοπίσω το σημείο αυτό στο google earth. Πως μπορώ να το πετύχω αυτό.Με κάποιο πρόγρμμα μετατροπής συντεταγμένων όπως το goords_gr ίσως?Αλλά σε τι να μετατρέψω τις ΕΓΣΑ΄87?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.