Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Σας ενημερώνω για τις κινήσεις που έκανα μετά το post #94

Αρχικά αποστέλλω email στο ΥΠΕΚΑ Τμήμα Εξυπηρέτησης Επενδυτών ΑΠΕ το οποίο άμεσα μου απάντησε ότι είναι αναρμόδιο και με παρέπεμψε στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης δίνοντάς μου τηλέφωνα και ονόματα.

Παρότι δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί τους μου απάντησαν στο email που τους έστειλα και μάλιστα την απάντησή τους την διαβίβασαν και στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.

Η απάντηση είναι η εξής:

 

Σε απάντηση του ανωτέρω σχετικού, σας ενημερώνουμε ότι στην αριθ. 26928/16-12-2010 εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ (ΑΔΑ 41170-Σ) και συγκεκριμένα στην ενότητα Α αυτής, αναφέρονται ρητώς τα δικαιολογητικά που συνυποβάλλονται μαζί με την αίτηση για χαρακτηρισμό της γης που προορίζεται για την εγκατάσταση φωτοβολταΙκών συστημάτων. Πέραν αυτών ο ενδιαφερόμενος δεν υποχρεούται να προσκομίσει κανένα άλλο δικαιολογητικό.

 

Ομολογώ ότι το να λάβω απαντήσεις σε email μου από δύο διαφορετικές Υπηρεσίες του Δημοσίου με εξέπληξε και είναι καλό να λέμε και τα καλά που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα, πόσο μάλλον όταν αυτές εναντιώνονται στις απαιήσεις των υπηρεσιών τους.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως θα ενημερωθούν πριν από εμένα διότι η απάντηση διαβιβάστηκε και στο αρμόδιο τμήμα της Περιφέρειας.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι στο έγγραφο φαίνεται το όνομά μου!!!!

Λες να προκύψει τίποτ' άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θέλω τη βοήθεια σας σε ενα θεμα που με απασχολει και δεν μπορω να βρω λύση

Εχω ενα αγροτεμάχιο στην Αρκαδία 12 στρεμμάτων εκτός σχεδιου πάνω σε αγροτικό δρόμο με 60μ πρόσοψη σε μια περιοχή που 70 ( εβδομήντα) χρόνια που το εχουν οι γονείς μου δεν καλλιεργούσαν τιποτα δηλαδή χερσο.

Η περιοχή εχει χωράφια στα οποια επισης δεν καλλιεργειται τιποτα και 2 - 3 σπίτια.

Αποφάσισα να πουλήσω το αγροτεμάχιο αυτό και ο ενδιαφερόμενος θέλει να το χωρίσει στα δύο.

Ομως με τα καινουργια τερτίπια τησ Μπιρμπίλη τα πράγματα δυσκόλεψαν

Οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν χορηγούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά γιατι ολα τα εκτός σχεδίου χαρακτηρισθηκαν σάν γη υψηλής παραγωγικότητας.

Και ερωτώ. Πια γη υψηλης παραγωγικότητας οταν στη συγκεκριμένη περιοχη και σε ακτινα 10 τουλάχιστον χιλιομέτρων δεν υπάρχει ουτε ενα κτημα που να καλλιεργειται, ουτε γεωτρήσεις ουτε τιποτα μονο χερσα χωράφια και που και που κανας ταλαίπορος εχει σπείρει κανα στρεμμα σιτάρι για να βγάλει το αλευρι για το ψωμί του.

Δηλαδή αυτο το αγροτεμάχιο των 12 στρεμμάτων δεν μπορώ να το κάνω τίποτα άλλο παρα μόνο αγροτική αποθήκη????

Εαν γνωρίζετε υπάρχει κανα νέο, καμμία νέα τροποποίηση Υπουργικής Απόφασης που να πέρνει πισω τις τελευταίες αλλαγές του Ν3395/2005 που καταργούσε τη παραγραφο 23 ....

Επειδή το θέμα μου ειναι επείγον και πολύ σοβαρο θα ηθελα εαν γνωρίζετε κάτι εγκυρο να μου απαντήσετε

Link to comment
Share on other sites

Έχω και συνέχεια!

Πάω σήμερα με το χαρτί από το Υπουργείο στην εν λόγω Υπηρεσία που μου είχε ζητήσει τα 15 χαρτιά για το χαρακτηρισμό.

 

Υπάλληλος: Δεν θέλεις να καταλάβεις.

Του λέω: Καταθέτω σήμερα και παίρνω αριθμό πρωτοκόλλου.

Υπάλληλος: Πάρε και θα σου έρθει χαρτί ότι λείπουν έγγραφα!

 

Έφτσα έως τον Περιφερειάρχη.

Τα σχόλια περισσεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς για τους δημοσίους υπαλλήλους μας.

Αν μείνουν οι μισοί από αυτούς θα είναι ευχής έργο. Μ'αρέσει που όλο γράφουν-γράφουν .... φοβερές υπηρεσίες μας πρόσφεραν τόσα χρόνια.

Και ας σταματήσουν αυτό το παραμύθι που το έχουν μάθει ποιηματάκι για το ότι η ΔΕΗ, το ΟΤΕ είναι περιουσία του λαού. Την τσεπούλα τους σκέφτονται και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θέλω τη βοήθεια σας σε ενα θεμα που με απασχολει και δεν μπορω να βρω λύση

Εχω ενα αγροτεμάχιο στην Αρκαδία 12 στρεμμάτων εκτός σχεδιου πάνω σε αγροτικό δρόμο με 60μ πρόσοψη σε μια περιοχή που 70 ( εβδομήντα) χρόνια που το εχουν οι γονείς μου δεν καλλιεργούσαν τιποτα δηλαδή χερσο.

Η περιοχή εχει χωράφια στα οποια επισης δεν καλλιεργειται τιποτα και 2 - 3 σπίτια.

Αποφάσισα να πουλήσω το αγροτεμάχιο αυτό και ο ενδιαφερόμενος θέλει να το χωρίσει στα δύο.

Ομως με τα καινουργια τερτίπια τησ Μπιρμπίλη τα πράγματα δυσκόλεψαν

Οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν χορηγούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά γιατι ολα τα εκτός σχεδίου χαρακτηρισθηκαν σάν γη υψηλής παραγωγικότητας.

Και ερωτώ. Πια γη υψηλης παραγωγικότητας οταν στη συγκεκριμένη περιοχη και σε ακτινα 10 τουλάχιστον χιλιομέτρων δεν υπάρχει ουτε ενα κτημα που να καλλιεργειται, ουτε γεωτρήσεις ουτε τιποτα μονο χερσα χωράφια και που και που κανας ταλαίπορος εχει σπείρει κανα στρεμμα σιτάρι για να βγάλει το αλευρι για το ψωμί του.

Δηλαδή αυτο το αγροτεμάχιο των 12 στρεμμάτων δεν μπορώ να το κάνω τίποτα άλλο παρα μόνο αγροτική αποθήκη????

Εαν γνωρίζετε υπάρχει κανα νέο, καμμία νέα τροποποίηση Υπουργικής Απόφασης που να πέρνει πισω τις τελευταίες αλλαγές του Ν3395/2005 που καταργούσε τη παραγραφο 23 ....

Επειδή το θέμα μου ειναι επείγον και πολύ σοβαρο θα ηθελα εαν γνωρίζετε κάτι εγκυρο να μου απαντήσετε

 

Δυστυχως για το κρατος ισχυει το οτι πριν 70 χρονια το αγροτεμαχιο αυτο ηταν γεωργικη γη.

Το θεμα ειναι οτι μετα το νομο αυτο θα επρεπε να αναθεωρηθουν και ολοι οι χαρτες που αναφερονται σε γη υψηλης παραγωγικοτητας.

Αλλα εδω παλευουν τοσα χρονια για τους δασικους.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.