Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Βεβαίωση για θέση στάθμευσης σε πυλωτή


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Ντοκου Γεωργία said:

... εχει κλείσει η ιδιοκτήτρια και με μπλε αυτό που της ανοικει βάσει σύστασης ....

Συνοπτικά...

και αυθαιρεσία πολεοδομικά και κλοπή ιδιοκτησίας ιδιοκτησιακά....

Ατύχησε.

Μοναδική λύση να της μεταβιβάσουν όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες το τμήμα που καταχράστηκε.... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 ώρες πριν, Ντοκου Γεωργία said:

με κοκκινο εχω το χώρο που εχει κλείσει η ιδιοκτήτρια και με μπλε αυτό που της ανοικει βάσει σύστασης 

θεση σταθμευσης.jpg

Ο ιδιοκτήτης της καταληφθείσας θέσης δεν έχει διαμαρτυρηθεί τόσα χρόνια; Μήπως τελικά έχουν "μοιράσει" μόνοι τους τις θέσεις, ανεξαρτήτως συμβολαίων και δεν πρόκειται να βγει ποτέ άκρη; 

Για τη δική σου περίπτωση, μοιάζει σαν την πιο εύκολη λύση το γκρέμισμα της πλαγιοκάλυψης και επαναφορά στην προηγούμενη κατάσταση, δηλαδή να επανέλθει το τμήμα του ανοιχτού υπόστυλου χώρου (ανοιχτή Θ.Σ)

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2023 at 6:41 ΜΜ, Ντοκου Γεωργία said:

..................... για διαμέρισμα με άδεια του του 1988 που δεν εχει καμία αυθαιρεσία.. μάλιστα εχει γίνει και εξοικονομώ και ΠΕΑ όλα συμφωνούν...

Προφανώς όλα αυτά είναι άκυρα και "παράνομα". Το απαρακολούθημα συνοδεύει την ΟΙ, με άλλα λόγια όταν υφίσταται αυθαιρεσία στο παρακολούθημα, την "πληρώνει" η ΟΙ. Δεν πρόκειται να ξεμπλέξει εύκολα.... Ξανασκέψου τη δική σου ανάμειξη.... Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας, θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτεί. Έχω garage στην πυλωτή (ο.α. 1999) που είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος που ελέγχω για 4495. Το garage έχει επεκταθεί μέχρι την κόκκινη γραμμή στο επισυναπτόμενο σκαρίφημα, εντός του περιγράμματος του κτιρίου. Δεν καταλαβαίνω πώς πρέπει να διαχειριστώ την αυθαιρεσία. Σαν χωροθέτηση, σαν λοιπή ή σαν υπέρβαση δόμησης μόνο αυτό το κομματάκι; Όποιον έχω ρωτήσει μέχρι τώρα έχει διαφορετική άποψη και έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-25 101640.jpg

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΠΕΡΣΗ said:

.... Σαν χωροθέτηση, σαν λοιπή ή σαν υπέρβαση δόμησης μόνο αυτό το κομματάκι; ....

Εάν είναι κατασκευασμένο με ΓΟΚ85 πρέπει πρώτα πρώτα να τσεκάρεις αν αυτή η επέκταση (ή και άλλες αν έχουν γίνει) δεν επιφέρει αλλαγή στον χαρακτήρα της πυλωτής. (Δηλαδή το αδόμητο τμήμα της πυλωτης να είναι = > 60% της επιφάνειας.

Αν αυτό δεν το χάνει τότε και η επέκταση του γκαράζ δεν προσμετρά συντελεστή δόμησης και νομίζω αυτό πάει με αναλυτικό συν Διαμερισμάτωση διότι παίρνει τμήμα από κοινόχρηστο χώρο.

Φυσικά όλα αυτά εφόσον δεν έχει αλλάξει η χρήση του ως γκαράζ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΠΕΡΣΗ said:

Καλημέρα σας, θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτεί. Έχω garage στην πυλωτή (ο.α. 1999) που είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος που ελέγχω για 4495. Το garage έχει επεκταθεί μέχρι την κόκκινη γραμμή στο επισυναπτόμενο σκαρίφημα, εντός του περιγράμματος του κτιρίου. Δεν καταλαβαίνω πώς πρέπει να διαχειριστώ την αυθαιρεσία. Σαν χωροθέτηση, σαν λοιπή ή σαν υπέρβαση δόμησης μόνο αυτό το κομματάκι; Όποιον έχω ρωτήσει μέχρι τώρα έχει διαφορετική άποψη και έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-25 101640.jpg

Καλημέρα. Βλέπω τοίχους στην κάτοψη, άρα μιλάμε για κλειστά γκαράζ  (μη προσμετρούμενα σε ΣΔ με συμβολαιογραφική δέσμευση;)

Δεξιά στην κόκκινη γραμμή, όπου επεκτάθηκε το γκαράζ 2 τι προβλέπονταν. Υπήρχε άλλο γκαράζ ή κοινόχρηστος χώρος της πυλωτής;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι κοινόχρηστος χώρος (ίσως και χώρος όμορης θέσης στάθμευσης - εσύ ξέρεις). Η επέκταση της ΘΣ σε αυτόν ρυθμίζεται ως Υπέρβαση Δόμησης Χώρου με μειωμένο συντελεστή (ίσως και ως Υπέρβαση Κάλυψης ταυτοχρόνως). Προφανώς απαιτείται η διόρθωση - τροποποίηση της ΣΟΙ για την προσμέτρηση του συγκεκριμένου χώρου στην κλειστή θέση στάθμευσης, με τη σύμφωνη γνώμη του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΠΕΡΣΗ

Τα στοιχεία είναι ανεπαρκή, γι' αυτό οι απαντήσεις είναι πολλές και διάφορες και δεν είναι και σίγουρο ότι ανταποκρίνονται στην ερώτησή σας.

Το ερώτημα μπορεί να απαντηθεί μόνο μετά από σύγκριση των τριών παρακάτω:

1. υφιστάμενη κατάσταση 

2. κάτοψη οικοδομικής άδειας

3. κάτοψη σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την αμεσότητα!

Δεν ανέφερα ότι η σύσταση συμφωνεί με την οικοδομική άδεια και ότι εκέι που έγινε η επέκταση είναι ο ακάλυπτος  κοιν/στος χώρος. Από κατασκευής μετακίνησαν τον τοίχο 60 πόντους προς τον ακάλυπτο ώστε να έρθει περασιά με τις κολώνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.