Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση αυθαίρετων κατασκευών με έγκριση εργασιών κατεδάφισης (άρθρο 106-Ν. 4495/17)


Recommended Posts

@venezia βρήκα την λύση ή κάνεις ρύθμιση χωρίς να βάλεις στον τύπο αυθαιρεσίας έγκριση κατεδάφισης και μετά προέγκριση κατεδάφισης ή νομιμοποίηση και στον τύπο αυθαιρεσίας έγκριση κατεδάφισης και εκτέλεση εργασιών, η μια διαδιακασία προυποθέτει την άλλη για αυτό κολλούσε, δηλ, η ρύθμιση με έγκριση κατεδάφισης με την προέγκριση κατεδάφισης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα. Απο το ΤΕΔΚ σε εγκριση εκτελεσης εργασιων οριστικα αυθαιρετου μου εγραψαν την παρατηρηση: ''Παρακαλούμε για την αναγραφή των διατάξεων βάσει των οποίων προκύπτει ρητά η ανάγκη ορισμου ελεγκτή δόμησης΄΄. Αυτο δεν συμπεραινεται απο το YA 299 (ΦΕΚ Β 57/2014) αρθρο 1 περιπτωση iv; Δεν εννοει δηλαδη καθε ειδους κατεδαφιση; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, περίπτωση πελάτη που υπάχθηκε στον 4495 από άλλο συνάδελφο, σήμερα ζητάει ο ΤΟΕΒ να μετακινηθεί περίφραξή του πιο μέσα στο όριο απαλλοτρίωσης του γηπέδου (σημερα ειναι εκτος του ορίου), πάει με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών εφόσον έχει υπαχθεί στον 4495, για κατεδάφιση και μετά ΕΕΔΜΚ για νέα περίφραξη στη σωστή θέση, ή με μία πράξη (έγκριση εκτέλεσης εργασιών) κατεδαφίζεται η παλαιά και δημιουργείται η νέα περίφραξη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε έκδοση Εκτ.Εργασιών για κατεδάφιση αυθαίρετου στο δώμα πολυκατοικίας που ανήκει στο υποκείμενο διαμέρισμα, στο Δ.Κ. της πλατφόρμας υποθέτω συμπληρώνουμε τα στοιχεία του ΔΚ της οικοδομής? Η αναφορά για την αυθαίρετη επιφάνεια γίνεται μόνο στην Τεχν.Εκθεση? Υπάρχει κι άλλος χώρος της Ορ.Ιδ. που ρυθμίζεται αλλά δεν κατεδαφίζεται.....

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρόμοια περίπτωση με την Patty παραπάνω. 

Σε οικόπεδο χωρίς κτίσμα έχω κατασκευές κατηγορίες 3.

Κάνω την υπαγωγή, πληρώνει παράβολο, ο ιδιοκτήτης, εκδίδω την έγκριση κατεδάφισης (είναι στα δικαιολογητικά του Ν.4495/17) και όταν πάω να ολοκληρώσω το Ν.4495.17 μου βγάζει το μύνημα που βγάζει το μύνημα

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Για την προώθηση της δήλωσης, απαιτείται να επισυναφθεί στα «Αρχεία» η οικοδομική άδεια νομιμοποίησης/κατεδάφισης και να υποβληθεί σχετικό αίτημα

Τι άλλο πρέπει να κάνω; Αν καταλαβαίνω καλά βέβαια μπορώ να κατεδαφίσω τις κατασκευές, αλλά το Ν4495 που θα μείνει σε υπαγωγή με προβληματίζει.

 

@nvido011 Εγώ δεν συμπληρώνω τίποτα στο ΔΚ ούτε στις εγκρίσεις ούτε στις μικρές κλίμακες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προς τους 2 συν/φους πιο πάνω: στο δικαιολογητικό που αφορά το δικαίωμα για έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών και τους όρους της Υπηρεσίας τι ακριβώς θα ανεβάσετε; Κανονικά πρέπει να προηγηθεί αυτοψία της Υπηρεσίας...για αυτό ρωτάω. Αν το έχετε ήδη κάνει, τότε κανένα πρόβλημα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΙΣ

Οι κατεδαφίσεις γίνονται με 3 τρόπους:

(1)   Ο.Α κατεδάφισης ή άδεια δόμησης κατεδάφισης

(2)  Έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης-αποκατάστασης αυθαιρέτων άρθρου 106

(3)  Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης- κατεδάφισης άρθρου 107

Άρθρο 28

Ορισμοί

(1) α) «Οικοδομική Άδεια»: Η διοικητική πράξη που επιτρέπει την εκτέλεση ... Στην έννοια της οικοδομικής άδειας περιλαμβάνονται και άδειες οι οποίες δεν δημιουργούν δόμηση, ιδίως η άδεια κατεδάφισης

(2) ε) «Έγκριση εκτέλεσης εργασιών»: Η διοικητική πράξη που επιτρέπει την εκτέλεση εργασιών της παρ. 4 του άρθρου 29, ύστερα από υποβολή τεχνικής έκθεσης και δήλωσης ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό.

4 του άρθρου 29

α) κατεδάφιση κατασκευών ή κτιρίων, που χαρακτηρίζονται επικινδύνως ετοιμόρροπα, σύμφωνα με τις διατάξεις για επικίνδυνες οικοδομές,

β) εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας, που καθορίζονται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, σε κτίριο ή κατασκευές που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνες,

γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες ή έχουν υπαχθεί στο άρθρο 106 του παρόντος ή στην παρ. 1α του άρθρου 23 του ν. 4178/2013 (Α΄ 174), ή αυθαιρέτων κατασκευών, για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία σύμφωνα με τους ν. 3775/2009 (Α΄ 122) και 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς και των κατασκευών που έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4178/2013 και του παρόντος και για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία ή είναι σε στάδιο οριστικής υπαγωγής και έχει ολοκληρωθεί η υποβολή στο πληροφοριακό σύστημα των απαραίτητων δικαιολογητικών,

(3) στ) «Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής»: Η διοικητική πράξη που επιτρέπει την εκτέλεση των εργασιών της παρ. 5 του άρθρου 107.

παρ. 5 του άρθρου 107

5. α) Στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών, για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία, σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122) και 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς και των κατασκευών που έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις των νόμων 4014/2011, 4178/2013 και του παρόντος νόμου και για τις οποίες έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού ποσού ενιαίου ειδικού προστίμου, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε άλλη διάταξη, η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης.
β) Στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών, για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία, σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 και 3843/2010, καθώς και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/2011, του ν. 4178/2013 και του παρόντος, και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού ποσού προστίμου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ή εμπίπτουν στην παράγραφο 2 του άρθρου 89, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση:
αα) εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους, καθώς και εργασιών προσαρμογής, σύμφωνα με τα άρθρα 116 και 117,
ββ) κατεδάφισης,

γγ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του επόμενου εδαφίου ή φύτευσης δώματος,

δδ) ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού.
H εκτέλεση των ανωτέρω εργασιών αφορά τα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων, ενώ για τα τμήματα που καλύπτονται από οικοδομική άδεια επιτρέπονται οι κατά νόμο προβλεπόμενες εργασίες.
γ) Η εκτέλεση των εργασιών των περιπτώσεων α΄ και β΄ γίνεται ύστερα από έγκριση εργασιών (σ.σ αποπεράτωσης) , που χορηγείται από την Αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες, για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση, δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο, εκτός των περιπτώσεων: α) κατασκευής ανελκυστήρα ατόμων 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@kana Στην περίπτωση μου έκανα υπαγωγή στο Ν4495 με το άρθρο 106, προς κατεδάφιση δηλαδή

              στη συνέχεια εξέδωσα τον έγκριση εργασιών, στο δικαιολογητικό που λέει ο @akis73 πιο πάνω έβαλα την υπαγωγή του Ν.4495/17 (ρώτησα στην ΥΔΟΜ και μου είπαν πως οι όροι από την υπηρεσία αφορά μόνο στα επικίνδυνα) και στη συνέχεια επιστρέφω στο Ν.4495/17 για να το πάω σε οριστική υπαγωγή. Συμπληρώνω στο αντίστοιχο πεδίο την έγκριση κατεδάφισης και μετά κολλάει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@duderino έχω την αίσθηση ότι αυτό που έκανες ήθελε κανονική άδεια κατεδάφισης, και όχι απλή έγκριση εργασιών, και αυτό έπρεπε να σου είχαν πει από την Υπηρεσία εξαρχής. Αν όμως κάνει αυτή την ερμηνεία η δικιά σου Υδομ, τότε οκ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι η ίδια η ΥΔΟΜ μου πρότεινε τη διαδικασία, εγώ γνώριζα καν την έννοια της έγκρισης εργασιών πέρα από την αποπεράτωση ημιτελών αυθαιρέτων.

 

Νομίζω πως βρήκα γιατί κολλούσε, πρέπει στα αιτήματα να υποβάλλεις αίτημα, αντίστοιχο με τις περιπτώσεις που γυρνάμε δηλώσεις πίσω από οριστική υπαγωγή. Εκεί έχει μία αιτιολόγηση όπου δήλωσα τον αριθμό της έγκρισης, ότι έχει κατατεθεί ΣΑΥ ΦΑΥ κλπ. Απλά δεν διεκπεραιώνεται αυτόματα, όπως και στις υπαγωγές που γυρνάνε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.