Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το στέγαστρο μπορεί να έχει κάποια κύρια χρήση;

Αν δεν έχει και υποθέτοντας ότι θα έχει κάποια βοηθητική, αυτό μεταφράζεται ότι για να υπάρχει βοηθητική χρήση, απαιτείται η ύπαρξη κύριας χρήσης, διότι οι βοηθητικές χρήσεις επικουρούν τις κύριες. Άρα, χρειάζεσαι ένα κτίριο μέσα με κύρια χρήση. Το εξήγησε πολύ καλά παραπάνω ο εκλεκτός συνάδελφος Καn62 και ο Dimitris GM.

Αρχικά δεν ξέρω αν πρέπει ντε και καλά να πούμε ότι έχει κάποια χρήση κύρια ή βοηθητική, αφού είναι στέγαστρο. Από την άλλη, έστω ότι υποθέταμε βοηθητική όπως λες, έχω βγάλει άδεια, με πλήρη έλεγχο από την πολεοδομία, για αποθήκη (βοηθητική χρήση) σε αδόμητο οικόπεδο. Κατά τα άλλα ο συνάδελφος kan62 και ο dimitris GM  εξέφρασαν τις απόψεις τους ως προς την ερμηνεία του ακάλυπτου χώρου και των κατασκευών σε αυτόν, για τις οποίες εξήγησα τους λόγους που διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην κοντινή μας νομοθεσία περί αυθαιρέτων θα έχεις σίγουρα δει ποια ήταν η αντιμετώπιση αυτοτελούς κτιρίου σε γήπεδο (με χρήση αποθήκη όπως αναφέρεις). Δεν γίνεται αποδεκτό να οριστεί βοηθητική χρήση σε αυτοτελές κτίριο στο οικόπεδο/γήπεδο. Βεβαίως, γίνεται αποδεκτό να οριστεί βοηθητική χρήση σε τμήμα του αυτοτελούς κτιρίου. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται η ύπαρξη κτιρίου με κύρια χρήση ώστε να υπάρχει βοηθητική χρήση. Αυτά από μένα και σε κάθε περίπτωση σου απαντώ ότι στέγαστρο άρθρου 2 παρ 79 του ΝΟΚ, σε αδόμητο οικόπεδο/ γήπεδο δεν επιτρέπεται. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

vasilori, για εμένα είναι κατανοητά όσα σου ανέφεραν οι συνάδελφοι. Προφανώς για να γίνει οποιαδήποτε κατασκευή σε αδόμητο οικόπεδο, είναι απαραίτητη η έκδοση άδειας δόμησης, ώστε να ικανοποιηθούν οι απαιτούμενες προϋποθέσεις που οι πολεοδομικοί και οικοδομικοί κανονισμοί επιβάλλουν. Μία από αυτές είναι το διάγραμμα κάλυψης, ώστε να οριστεί σαφώς ο ακάλυπτος οικοδομήσιμος χώρος. Πώς ακριβώς εννοείς να αγνοήσεις τα παραπάνω και γιατί;

Αν ο προβληματισμός σου είναι γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα έγκρισης με μια σύντομη διαδικασία υλοποίησης μιας απλής κατασκευής σαν αυτής του στεγάστρου σε αδόμητο οικόπεδο, τότε ίσως η απάντηση είναι ότι επειδή δεν θα έπρεπε. Αν δεν είναι αυτός και αν δεν αρκεί και η λύση που σου πρότεινε ο kan62, δεν κατανοώ τί ακριβώς θα ήθελες να επιτευχθεί.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Tettris έκανα την ερώτηση στο forum μην τυχόν υπήρχε μια ξεκάθαρη απάντηση μέσα στο νόμο που να έλεγε ρητά ότι απαγορεύονται οι κατασκευές στεγάστρων σε αδόμητο οικόπεδο. Κατά την άποψή μου τέτοια απάντηση δεν πήρα. Σεβαστές οι απόψεις όλων των συναδέλφων και φυσικά σας ευχαριστώ όλους, αλλά θεωρώ ότι είναι διαφορετικές προσωπικές ερμηνείες πάνω στο νόμο. Όσον αφορά την ερμηνεία του kan62 εννοείς το την παρ. 74 του άρθρου 2 του ΝΟΚ; Θα μπορούσε να υπαχθεί ένα στέγαστρο σε αυτή την περίπτωση;;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα, αλλά πώς ακριβώς εφαρμόζεται (σε τί κατασκευές και λεπτομέρειες) δεν ξέρω. Τόσο ρητή διάταξη μπορεί να μην υπάρχει, αλλά το βλέπω, αν όχι τελείως, σίγουρα ως αρκετά ξεκάθαρο ότι ο νόμος δεν επιτρέπει μια μόνιμη εγκατάσταση χωρίς άδεια δόμησης. Οι λόγοι που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι διάφοροι. Αν στον πελάτη αρκεί αυτό που ορίζει η παρ.74 οκ, αν όχι δεν υπάρχει πιο απλή διαδικασία από την έκδοση άδειας.

Υποθέτω ότι απορείς για το ποια είναι η διαφορά με εγκατάσταση πχ φωτοβολταϊκών που επιτρέπονται με ΕΕΔΜΚ... Τυχαίο το παράδειγμα των φωτοβολταϊκών, ίσως να μην είναι επιτυχημένο.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tettris said:

Ναι αυτό εννοούσα, αλλά πώς ακριβώς εφαρμόζεται (σε τί κατασκευές και λεπτομέρειες) δεν ξέρω. Τόσο ρητή διάταξη μπορεί να μην υπάρχει, αλλά το βλέπω, αν όχι τελείως, σίγουρα ως αρκετά ξεκάθαρο ότι ο νόμος δεν επιτρέπει μια μόνιμη εγκατάσταση χωρίς άδεια δόμησης. Οι λόγοι που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι διάφοροι. Αν στον πελάτη αρκεί αυτό που ορίζει η παρ.74 οκ, αν όχι δεν υπάρχει πιο απλή διαδικασία από την έκδοση άδειας.

Αν κατάλαβα καλά, οι συνάδελφοι παραπάνω εννοούν ότι ούτε κανονική άδεια μπορεί να βγει. Εμένα δεν θα με πείραζε το αν θα έβγαζα κανονική άδεια ή μικρής κλίμακας. Ένα στέγαστρο με νόμιμο τρόπο θέλω να κάνω. 

 

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Στην κοντινή μας νομοθεσία περί αυθαιρέτων θα έχεις σίγουρα δει ποια ήταν η αντιμετώπιση αυτοτελούς κτιρίου σε γήπεδο (με χρήση αποθήκη όπως αναφέρεις). Δεν γίνεται αποδεκτό να οριστεί βοηθητική χρήση σε αυτοτελές κτίριο στο οικόπεδο/γήπεδο. Βεβαίως, γίνεται αποδεκτό να οριστεί βοηθητική χρήση σε τμήμα του αυτοτελούς κτιρίου. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται η ύπαρξη κτιρίου με κύρια χρήση ώστε να υπάρχει βοηθητική χρήση. Αυτά από μένα και σε κάθε περίπτωση σου απαντώ ότι στέγαστρο άρθρου 2 παρ 79 του ΝΟΚ, σε αδόμητο οικόπεδο/ γήπεδο δεν επιτρέπεται. Καλή συνέχεια.

Καταλαβαίνω ξεκάθαρα αυτό που λες και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όμως, εφόσον προσωπικά έχω βγάλει άδεια για αποθήκη όπως σου προανέφερα, επέτρεψε μου να έχω μια διαφορετική άποψη, τουλάχιστον όσον αφορά για κατασκευή που ελέγχεται από την οικεία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συνειδητοποιώ ότι εννοούσες πως υπάρχει άδεια (κατάλαβα πριν ότι το υπέθετες). Άρα δεν έχει κατασκευαστεί η αποθήκη, όμως θέλεις να κατασκευάσεις πρώτα το στέγαστρο στον ακάλυπτο που ορίζεται με την άδεια. Αν είναι έτσι δεν ξέρω τί να σου πω. 

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, vasilori said:

Καταλαβαίνω ξεκάθαρα αυτό που λες και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όμως, εφόσον προσωπικά έχω βγάλει άδεια για αποθήκη όπως σου προανέφερα, επέτρεψε μου να έχω μια διαφορετική άποψη, τουλάχιστον όσον αφορά για κατασκευή που ελέγχεται από την οικεία πολεοδομία.

Η αποθήκη αυτή, ως αυτοτελές κτίριο σε κάποιο γήπεδο, μέτρησε στον συντελεστή δόμησης και είχε κύρια χρήση. Πχ εμπορική, αποθήκη για τυποποιητήριο κλπ. Το ότι γράφτηκε η χρήση "αποθήκη" δεν σημαίνει ότι ο χώρος είχε βοηθητική χρήση. Γι αυτό σε παρέπεμψα και στις σαφείς ερμηνείες τόσο της εγκ. 4 Ν. 4178/13 όσο και της 2/ν. 4495 για την μη εφαρμογή μειωτικού συντελεστή βοηθητικής χρήσης, σε αυτοτελή-μεμονομένα κτίρια σε ένα οικόπεδο/γήπεδο.  

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη περίπτωση από αυτή που συζητούσαμε. Μετά από προφορική επικοινωνία που είχα με το τμήμα e-adeies του ΤΕΕ, θα ήθελα να σας παραθέσω την σχετική ενημέρωση και να ρωτήσω επί αυτής.

Πρόκειται να εκδώσω ΕΕΔΜΚ για αλλαγή χρήσης τμήματος κτιρίου χωρίς σύσταση οριζοντίων. Αυτό που μου είπαν στο τμήμα των αδειών ήταν ότι η ΕΕΔΜΚ δεν αρκεί για να αλλάξει η χρήση, αλλά με αυτή ουσιαστικά εγκρίνονται οι εργασίες που θα γίνουν με σκοπό την αλλαγή. Μετά τη διαμόρφωση του χώρου, μου είπαν, η αλλαγή χρήσης θα γίνει βάσει της παρ. 2, του άρθρου 5 του ΝΟΚ, σύμφωνα με την οποία απαιτείται ενημέρωση της ΗΤΚ. Νομίζω άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο κάποιες ΥΔΟΜ να δέχονται να γίνεται χωρίς ΗΤΚ, αλλά με ενημέρωση του φακέλου, αλλά μάλλον αυτό δεν στέκει πλέον, όπως καταλαβαίνω από το κείμενο του άρθρου 5.

Επειδή το κτήριο δεν έχει σύσταση πήρα επίσης τηλέφωνο στο τμήμα του ΤΕΕ για την ΗΤ και μου είπαν (αν και δεν είχαν ξεκάθαρες τις παραπάνω οδηγίες περί αλλαγής χρήσης) ότι, ως προς τη μέθοδο δημιουργίας της ταυτότητας, θα πρέπει να συνταχθεί για όλο το κτήριο (λογικό), αλλά θα διαχωρίσω τα τμήματα του κτιρίου όπως αν είχε σύσταση. Δηλ, ξεχωριστά τους χώρους του κλιμακοστασίου, την κατοικία του α' ορόφου (προϋπάρχει), το τμήμα του ισογείου που θα αλλάξει χρήση, και το τμήμα του ισογείου που διατηρεί την παλιά χρήση του. Μεταφέρω απλά τις οδηγίες που έλαβα, αλλά δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες από τα πεδία της ΗΤ, για να προβλέψω κάποιο κώλυμμα.

Θέλω να ρωτήσω, έχει κάνει κάποιος τη συγκεκριμένη διαδικασία (αλλαγή χρήσης με ΕΕΔΜΚ); Ισχύουν οι παραπάνω οδηγίες; (λογικές μου φαίνονται). Υπάρχει κάτι που από την εμπειρία του χρειάζεται να προσέξω/προβλέψω;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tettris said:

Θέλω να ρωτήσω, έχει κάνει κάποιος τη συγκεκριμένη διαδικασία (αλλαγή χρήσης με ΕΕΔΜΚ); Ισχύουν οι παραπάνω οδηγίες; (λογικές μου φαίνονται). Υπάρχει κάτι που από την εμπειρία του χρειάζεται να προσέξω/προβλέψω;

Στην αλλαγή χρήσης :
A ) αν απαιτείται η έκδοση αδείας (σύμφωνα με το άρθρο 5) τότε προφανώς περιλαμβάνει και τις εργασίες που γίνονται για να γίνει αυτή η μεταβολή της χρήσης,

Β ) αν ΔΕΝ απαιτείται η έκδοση αδείας τότε οι εργασίες, που γίνονται για τη μεταβολή της χρήσης, είναι δυνατόν (μπορεί και όχι, βλ. προϋπολογισμός) να καλύπτονται με έκδοση ΕΕΔΜΚ ή ακόμη και με βεβαίωση του άρθρου 30. Στις περιπτώσεις αυτές οι μελέτες της άδειας που επηρεάζονται ενημερώνονται (πχ. παθητική).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.