Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

"3. Σε περιπτώσεις αλλαγής χρήσεως κτιρίων, που υφίστανται νόμιμα κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρείται ότι έχει εξασφαλιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 ο αριθμός των θέσεων που αντιστοιχεί στην υφισταμένη χρήση, ο οποίος και αφαιρείται από αυτόν που προκύπτει για τη νέα χρήση βάσει του άρθρου 3"

Αυτή η αναφορά είναι από το ΠΔ 111/2004 και αφορά την Αττική μόνο.

Στη δική σου περίπτωση μάλλον δεν υπάρχει αντίστοιχο άρθρο. Παρόλα αυτά μου βγάζει λογική να επικαλεστείς ότι ένα κτίριο που  υφίσταται νόμιμα σήμερα να θεωρούμε ότι καλύπτει (στα χαρτιά) τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης (σήμερα) για τη χρήση του.

Για το ΔΚ δεν ξέρω... Ίσως και να εξαρτιόταν από την Πολεοδομία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

44 minutes ago, cien said:

Παρόλα αυτά μου βγάζει λογική να επικαλεστείς ότι ένα κτίριο που  υφίσταται νόμιμα σήμερα να θεωρούμε ότι καλύπτει (στα χαρτιά) τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης (σήμερα) για τη χρήση του.

Να είσαι καλά για τη βοήθεια. Συμφωνώ με αυτό, αλλά, όπως το καταλαβαίνω, με την αλλαγή χρήσης σε 65τμ δεν τίθεται καν θέμα απαίτησης νέας θέσης στάθμευσης.

Κατά τ'άλλα να σημειώσω πλέον ότι αυτό μου είπαν (προφορικά δηλ.) και στην ΥΔΟΜ (ότι για κάτω των 100τμ δεν απαιτείται εξασφάλιση θέσης). Επειδή όμως με τη μικρής κλίμακας δεν θα ελεγχθεί η αίτηση και είναι εξ ολοκλήρου ευθύνη του μηχανικού τα δικαιολογητικά, ήθελα να νιώθω κάπως σίγουρος. Καλά βέβαια, αν δημιουργηθεί κάπου θέμα, φαντάζομαι διορθώνεται και αργότερα. Λίγο με ζόρισε σαν σκέψη ως προς τη μεταβολή του διαγράμματος κάλυψης που θα οδηγούσε σε διαδικασία άδειας, αν έχω καταλάβει σωστά, αλλά τέλος πάντων.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Δεν στρογγυλλοποιείς προς τα πάνω αν το δεκαδικό είναι πάνω από 0,5;

Άρα αν κάνεις απλό έλεγχο δεν ισχύει 65/100=0,65 --> 1 θέση στάθμευσης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο... Μήπως επειδή λέει ανά χρήση πρέπει να δω συνολικά για όλα τα διαμερίσματα (δύο όλα κι όλα) με χρήση κατοικίας, πόσες θέσεις απαιτούνται. Μετά να συγκρίνω με πόσες απαιτούνταν με την υφιστάμενη χρήση και μετά να βγάλω συμπέρασμα. Θα το ψάξω κι άλλο.

Αν τυχόν απαιτηθεί νέα θέση και υπάρχει χώρος στον ακάλυπτο, γνωρίζεις αν μπορεί να βγει η μικρής κλίμακας ανεβάζοντας ως δικαιολογητικό ενημερωμένο το ΔΚ της άδειας με υπόδειξη της θέσης στάθμευσης; Έχω μεσάνυχτα με το θέμα, θα πρέπει να δω τις προδιαγραφές, αλλά γενικά αναρωτιέμαι αν γίνεται κάπως έτσι.

Αυτό που δημιουργεί και δημιουργούσε σύγχυση ειναι το εξής:

Στο ΦΕΚ 76/Β/2004 για την Αττική γράφει (για αλλαγές χρήσης):

"1. Κατοικία: Μία θέση στάθμευσης ανά 150 m2 επιφάνειας κτιρίου." Ξεκάθαρο. Ότι διαιρούμε με το 150. Όμως τότε γιατί η διαφορά στη διατύπωση του ΦΕΚ 350/96 για την υπόλοιπη χώρα:

"1. Για κατοικία: μία θέση ανά 100 έως 250 m2 επιφανείας του κτιρίου."; Τί σημαίνει το "ανά 100 έως 250τμ"; Άν όχι να προσδιορίσει ότι στις πόλεις που αναφέρονται στο ΦΕΚ ξεκινώντας από επιφάνειες άνω των 100τμ και μέχρι τα 250τμ ορίζεται μία θέση; Άλλωστε αν διαιρούσαμε με το 100 θα ήταν σαν να είναι αυστηρότερες οι απαιτήσεις εκτός Αττικής, στην περίπωση τουλάχιστον της αλλαγής χρήσης.

Το ψάχνω ακόμα, αλλά κάθε συνεισφορά καλοδεχούμενη. 

Θα ρωτήσω και στον δήμο αύριο. Προς το παρόν, για να διορθώσω το από πάνω, καταλαβαίνω ότι μάλλον το 100-250τμ σημαίνει ότι κάθε πόλη οφείλει να ορίσει ένα μέγεθος ανά θέση σε αυτό το εύρος και όχι ότι μετράει για 100τμ και άνω. Μάλλον παρερμήνευσα τα λεγόμενα της υπαλλήλου στην ΥΔΟΜ.

Μήπως αν τυχόν δεν έχει οριστεί τιμή μετράει το max (250τμ); Θα δούμε..

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

@tettrisγια νέα θέση στάθμευσης χρειάζεσαι πιθανότατα συμβολαιογραφική δέσμευση και η αλλαγή του ΔΚ (έστω και για θέση στάθμευσης) θεωρώ ότι σε πετάει σε κανονική άδεια. 

Σωστά, ισχύει το 2ο που λες και πιστεύω ότι θα έχει οριστεί ακριβής τιμή. Επιβεβαίωσε το με την πολεοδομία και μετά δες τι μπορείς να κάνεις ώστε να αποφύγεις αλλαγές...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ cien για τη βοήθεια! Μου λείπουν ακόμα βασικές γνώσεις: συμβολαιογραφική δέσμευση χρειάζεται όταν δεν μπορεί να δημιουργηθεί θέση εντός του οικοπέδου; Σε αυτή την περίπτωση προφανώς δεν αλλάζει το ΔΚ; Αν η θέση δημιουργηθεί εντός οικοπέδου, η είσοδος στον δρόμο που πρέπει να παραμένει ελεύθερη δεσμεύεται λόγω της άδειας που την αναφέρει ή χρειάζεται και άλλη διαδικασία;

Ρώτησα πάντως και μια συνάδελφο σήμερα και (αν και δεν μου φάνηκε πολύ σίγουρη) ισχυρίστηκε και αυτή ότι στα εκτός Αττικής αυτό το εύρος (100-250) σημαίνει ότι κάτω των 100τμ δεν απαιτείται δέσμευση. Από την άλλη δεν μου έδωσε βέβαιη απάντηση και ως προς την περίπτωση (μου) αλλαγής χρήσης που γίνεται σε τμήμα του κτηρίου. Δηλ. θα πρέπει να μετρήσει μόνο η επιφάνεια που αλλάζει χρήση (62τμ) και αν θεωρήσουμε ότι ισχύει το παραπάνω 62<100 άρα δεν απαιτείται; 'Η θα πρέπει να υπολογίσουμε και τις υφιστάμενες χρήσεις κατοικίας, δηλ συνολικά περίπου 200τμ (62 νέα στο ισόγειο + 135 υφιστάμενη στον όροφο) και άρα 200<250τμ οπότε 1 θέση, η οποία όμως θεωρούμε ότι είναι δεσμευμένη από την άδεια (έστω και αν όπως προείπα δεν γράφει τίποτα σχετικό εκεί) και άρα δεν απαιτείται νέα;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μου έχει ζητηθεί να προβώ σε ανακαίνιση (με εσωτ. διαρρυθμίσεις) διαμερίσματος ορόφου πολυκατοικίας κατασκευής του 1964, στην Αθήνα. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει βρεθεί Οικ. Άδεια για την εν λόγω πολυκατοικία (ούτε στέλεχος ούτε σχέδια αδείας), ούτε στα αρχεία των ιδιοκτητών ούτε στην πολεοδομία (έκανα πρόσφατα αναζήτηση του αρ. ΟΑ στην ΥΔόμ Αθηνών, μέσω της διεύθυνσης του ακινήτου, χωρίς αποτέλεσμα).
 
Προκειμένου να εκδώσω έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, θεωρείτε ότι μπορώ να κάνω χρήση της §5 του Άρθρου 29 του Ν. 4495/2017 (αλλαγές με τον Ν. 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α / 12.06.2018); Δηλαδή, αφού ελέγξω το διαμέρισμα και στην περίπτωση που διαπιστώσω ότι τηρούνται οι ισχύουσες (τότε ή τώρα) πολ/κές διατάξεις, μπορώ να εκδώσω ΕΕΔΜΚ χωρίς πρώτα να προβώ σε τακτοποίησή του ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετου με υπαγωγή στις διατάξεις του Ν.4495/2017; 
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια. 
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Than Eye said:
Προκειμένου να εκδώσω έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, θεωρείτε ότι μπορώ να κάνω χρήση της §5 του Άρθρου 29 του Ν. 4495/2017 (αλλαγές με τον Ν. 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α / 12.06.2018);

 

Δεν ισχύει στην περίπτωσή σου το άρθρο που αναφέρεις . Θα πρότεινα να το υπαγάγεις στην κατηγορία 1 , με παράβολο 250€ ανά διαμέρισμα (εφόσον υπάρχει σύσταση) . Βέβαια θα πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι συνιδιοκτήτες , αλλά νομίζω ότι θα καταλάβουν ότι είναι προς το συμφέρον τους να ρυθμίσουν το ακίνητό τους και να λύσουν οριστικά το πρόβλημα της μη ανεύρεσης της άδειας .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @venezia, αυτό είχα κι εγώ στο νου μου ως plan b (ρύθμιση με υπαγωγή στην κατ. 1). Το ίδιο έκανε πρόσφατα και άλλος ιδιοκτήτης στην πολυκατοικία προκειμένου να πουλήσει το διαμέρισμά του. Ευτυχώς υπάρχει σύσταση ΟΙ και η συνημμένη κάτοψη συνάδει με την αποτύπωση, οπότε δεν χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών.     

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2022 at 8:05 ΜΜ, tettris said:

Σε ευχαριστώ cien για τη βοήθεια! Μου λείπουν ακόμα βασικές γνώσεις: συμβολαιογραφική δέσμευση χρειάζεται όταν δεν μπορεί να δημιουργηθεί θέση εντός του οικοπέδου; Σε αυτή την περίπτωση προφανώς δεν αλλάζει το ΔΚ; Αν η θέση δημιουργηθεί εντός οικοπέδου, η είσοδος στον δρόμο που πρέπει να παραμένει ελεύθερη δεσμεύεται λόγω της άδειας που την αναφέρει ή χρειάζεται και άλλη διαδικασία;

Ρώτησα πάντως και μια συνάδελφο σήμερα και (αν και δεν μου φάνηκε πολύ σίγουρη) ισχυρίστηκε και αυτή ότι στα εκτός Αττικής αυτό το εύρος (100-250) σημαίνει ότι κάτω των 100τμ δεν απαιτείται δέσμευση. Από την άλλη δεν μου έδωσε βέβαιη απάντηση και ως προς την περίπτωση (μου) αλλαγής χρήσης που γίνεται σε τμήμα του κτηρίου. Δηλ. θα πρέπει να μετρήσει μόνο η επιφάνεια που αλλάζει χρήση (62τμ) και αν θεωρήσουμε ότι ισχύει το παραπάνω 62<100 άρα δεν απαιτείται; 'Η θα πρέπει να υπολογίσουμε και τις υφιστάμενες χρήσεις κατοικίας, δηλ συνολικά περίπου 200τμ (62 νέα στο ισόγειο + 135 υφιστάμενη στον όροφο) και άρα 200<250τμ οπότε 1 θέση, η οποία όμως θεωρούμε ότι είναι δεσμευμένη από την άδεια (έστω και αν όπως προείπα δεν γράφει τίποτα σχετικό εκεί) και άρα δεν απαιτείται νέα;

συμβολαιογραφική δέσμευση χρειάζεται σε κάθε περίπτωση όπου απαιτούνται θέσεις στάθμευσης. ακόμα και εντός οικοπέδου.

Δες με την πολεοδομία ποια απαίτηση υπάρχει ως προς το εύρος για να ξεκινήσεις από εκεί. Μετά κοίτα τι μπορεί να γίνει ώστε να το αποφύγεις :-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.