Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Forum Μηχανικών Τ.Ε.


pariah7

Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν πρέπει να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα για τους παρακάτω λόγους

1) κάνουμε ζημιά στο φόρουμ, στο οποίο είμαστε μέλη

2) η πλειοψηφία γενικότερα, δεν νομίζω ότι αντιμετωπίζει τους ΤΕ σαν παρείσακτους

3) πολλές φορές απαντάμε γρήγορα με αποτέλεσμα να κάνουμε λάθη για διάφορους λόγους (μη συγκεκριμένη ερώτηση, ασαφής, πολαπλή κλπ)

4) κάποιοι έχουν κουραστεί για το σημερινό αποτέλεσμα και συνεχίζουν να κουράζονται

και άλλα πολλά που έχουν αναλυθεί σε άλλα θέματα

5) και εγώ που είμαι ΤΕ δεν έχω νοιώσει κάποια στιγμή, ότι είμαι ξένος. Εάν όμως ανήκω στην κατηγορία 3), ε δικαίως μετά, και μου έχει τύχει κιόλας.

αυτά και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

@ Παναγιώτης Ναι νομιζα επειδη εχει περασει η σειρα τους(γιναν συντονιστες ατομα με λιγοτερα ποστ),οτι εννοουσες οτι περασε για λογους συμπεριφορας!τεσπα,δεν προσθετει κατι αλλο η κουβεντα,ταχουμε αναλυσει ολα!!Οπως ειπα ο τροπος επιλογης συντονιστων αφορα αυτον που επιλεγει και μονο.Ειτε μας αρεσει είτε οχι.Ετσι ειναι η ζωη!!χεχε!

 

συναδελφε george66 μονο που δεν αυτομαστιγωθηκες δημοσια!!λολ!!!ΔΕν εγινε και κατι ουτε αν εκανες λαθος ουτε με την κουβεντα πληγωνουμε τιποτα και κανεναν!!! :P

Link to comment
Share on other sites

geokon τι εννοείς ακριβώς μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ?

Και όμως πολλές φορές η κουβέντα χωρίς να βλέπεις τον άλλον, κρύβει πολλά.

για να μην τρώμε τον χώρο εδώ, εάν νομίζεις και έχεις χρόνο μπορείς να μου στείλεις π.μ ή mail.

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω εδω για να μην μας διαβαζουν και νομιζουν αλλα. Για το αυτομαστιγωμα πλακιτσα εκανα επειδη ειπες οτι αν ανηκεις στην κατηγορια που κανει λαθη δικαιως μετα κτλ.......Στο γραψα κιολας οτι ενα λαθος δεν εγινε και τιποτα.(αν καταλαβα καλα εννοουσες λαθος διατυπωση γιαυτο τοπα). Οτι αλλη απορια εχεις στειλε μου π.μ αποδω και περα. ΑΠλως απαντησα εδω για να μην μπερδευτουν και αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το michanikos.gr είναι ένα από τα μεγαλύτερα (αν όχι το μεγαλύτερο) τεχνικά forum για μηχανικούς. Αναμφίβολα όλοι έχουμ συνεισφέρει σε αυτό, από τα μέλη μέχρι τους mods και θα συνεχίσουμε να το κάνουμε διότι το φορουμ αποτελεί ένα πετυχημένο χώρο ανταλλαγής απόψεων και πληροφοριών για θέματα που αφορούν όλους όσους ασκούμε το επάγγελμα του μηχανικού.

Βεβαίως, και αυτό είναι προσωπική άποψη, πιστεύω πως κάποιες συζητήσεις που αφορούσαν τα ΤΕΙ, το ρόλο τους, και κυρίως τα επ. δικαιώματα κλπ. κλειδώθηκαν τάχιστα και χωρίς λόγο, γεγονός που επισημάνθηκε και από μένα και από άλλα μέλη.

Αυτή ήταν η απόφαση των mods και την σεβόμαστε όλοι.

 

Το engineertech.gr είναι ένα νέο φορουμ το οποίο αυτή τη στιγμή δεν έχει αμιγώς τεχνικό χαρακτήρα, ούτε ανταγωνίζεται το michanikos.gr ή κάποιο άλλο τεχνικό φορουμ. Είναι ένα φορουμ που αφορά αφενός μεν όλους τους μηχανικούς, πρωτίστως όμως είναι ένας κοινός τόπος ενημέρωσης και πληροφόρησης των πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ για όλα τα φλέγοντα θέματα που αφορούν στον τεχνολογικό τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης κυρίως σε θεσμικό και επαγγελματικό επίπεδο. Υπάρχουν συζητήσεις που αφορούν στο μέλλον των ΤΕΙ, τα επαγγελματικά δικαιώματα, τις δράσεις των συλλόγων κοκ. Μέχρι σήμερα κάτι τέτοιο δεν υπήρχε στο διαδίκτυο (εκτός από ορισμένα blog συναδέλφων μηχανικών ΤΕ) και όπως αποδεικνύεται εκ των γεγονότων δεν μπορούσε να υπάρξει ούτε στο michanikos.gr αφού οι σχετικές συζητήσεις έχουν όλες κλειδωθεί.

 

Δεδομένου λοιπόν του μεγάλου και άλυτου προβλήματος των επαγγελματικών δικαιωμάτων όπως επίσης και της ελλιπέστατης ενημέρωσης των συναδέλφων για τα προβλήματα του κλάδου τόσα χρόνια, το νέο αυτό φορουμ αποτελεί έναν τόπο γόνιμου διαλόγου για όλα όσα αφορούν τους φοιτητές και πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕΙ της χώρας μας και ισοτίμων σχολών όπου κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη (και έτσι πρέπει να είναι). Για πρώτη φορά σε αυτό το forum υπήρξαν αναλύσεις Νόμων, δικαστικών αποφάσεων και ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις οι οποίες αφορούν όλους τους πτυχιούχους ΤΕΙ και δεν μπορούσαν να δημοσιευτούν πουθενά εκτός ίσως από το γνωστό blog.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αισθάνομαι αποκλεισμένος. Ούτε βέβαια η απουσία συντονιστή ΤΕ θα με κάνει να νοιώσω ότι αποκλειόμαστε οι ΤΕ από το φόρουμ. Κατά τα λοιπά ισχύουν αυτά που είπε ο GeorgeS. Το engineertech είναι περισσότερο ένα συνδικαλιστικό φόρουμ παρά ένα τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

@Χάρης Ε τώρα αλλάζουν όλα οσα ξέραμε μεχρι τώρα!!χεχεχε.

Περα απτην πλακίτσα οντως δεν το ήξερα.οχι οτι αλλαζει κατι , αλλα θετικο και αυτο.

Μα γενικά ομως δεν έχω πει οτι αισθανομαι αποκλεισμένος. Προς θεου μην λεμε τετοια. Απλως ειπα για το θέμα που κλεινουν σημαντικα θεματα ειδικα για τα ΤΕΙ λόγω τσακωμων με "κομητες" του φορουμ.ΑΥτο για μένα είναι το πιο εξοργιστικο.ΑΠο οποια πλευρα και ναναι οι ενοχοι. Τωρα για την απουσια συντονιστη ΤΕ πραγματικα δεν πιστευω οτι βλαπτει εμενα ή όποιον θέλει να μιλησει. Απλως τοχα παρατηρησει και ελεγα αν ειναι τυχαιο και με αφορμη το αιτημα συναδελφου ναναι πιο φιλικο το φορουμ σκεφτηκα αυτο.Σκεψου να συνεβαινε το αναποδο και ναταν ολοι οι συντονιστες ΤΕ. ΔΕν θα σουκανε καπως ακόμα και αν ήταν σε ολα 100% σωστοι?Πιο πολυ ψυχολογικο λοιπον!!

Ειλικρινα παντως δεν πιστευω σε καμια περιπτωση πως σηκωνεσαι π.χ. εσυ ή κάποιος συντονιστης το πρωι και λες <<παω να λογοκρινω 5 ΤΕ ή παω να τσακωθω μαζι τους επειδη η ζωη μου ειναι βαρετη>>. ΔΕν ειμαστε μαυροι με ασπρους στην Αμερικοι του 60!!!λολ!!!! Μακρυα απο μας αυτα!!! Μα θαταν και τραγικο οποιοσδηποτε μορφωμενος ανθρωπος να εχει ως σκοπο ζωης να τσακώνεται με καποιον αλλο σε ενα φορουμ του ιντερνετ επειδη έχει άλλο πτυχιο απο αυτον!!!Εδω εχουμε αλλα και αλλα προλήματα, αυτα μας μαραναν!Μακαρι ναταν αυτο το φορουμ ή ο Χάρης ή ο geokon, το σημαντικοτερο μας προβλημα. Οτι καποιος φανατικος θα βρεθει και απο τις δυο πλευρες ή οτι καποια στιγμη πανω σε μια κουβεντα θα υπαρξει παρεξηγηση ειναι λογικό. Και μην ξεχναμε οτι ειμαστε και μικρογραφια της εξω κοινωνιας. Οπως εξω θα περασει ενας τρελος και θα σε βρισει επειδη ετσι του αρεσε, ετσι μπορει να συμβει και εδω.Μάλιστα στα θεματα που τσακωνομαστε συνηθως εδω, το 90% συμφωνει με μια ουδετερη λύση. Και αν ηταν στο χερι του michanikos.gr να λυθει π.χ. το προβλημα με τα δικαιωματα, θαχε λυθει χρονια τωρα!!!!Αυτο είναι το μόνο σίγουρο! Δυστυχως όμως ξέρω και εγω κατι κολλημένα μυαλά εξω απο το φορουμ, αστα να πανε....Δράμα η κατασταση σε αυτη τη χωρα με τους κολλημενους!!!

 

Υ.Γ Στο λεξικό στη φράση <<οφφ τοπικ>> εχει το κειμενο μου φωτογραφια!!ισως να μεταφερθει η συζητηση μας στις προτασεις για το φορουμ τελικα!!χεχε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου. Είμαι νέο μέλος στο site και σχετικά νέος Μηχανολόγος Τ.Ε. έχω κάνει αίτημα εγγραφής στο www.engineertech.gr εδώ και αρκετές ημέρες αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

έκανες αίτημα εγγραφής ? και περιμένεις απάντηση ?

άν έκανες σωστά την εγγραφή σου, αυτομάτως γίνεσαι μέλος και μπορείς να κάνεις είσοδο ώστε να συμμετάσχεις στο forum

Να το κοιτάξεις αυτό, μην περιμένεις απάντηση.

 

επίσης κοιτάξτε και την ηλ. μορφή του Τεχνικού Βήματος http://www.eetem.gr/docs/techniko_vima_18.pdf

που εκδίδει η ΕΕΤΕΜ ώστε να πάρετε μια ιδέα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.