Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Forum Μηχανικών Τ.Ε.


pariah7

Recommended Posts

Δυστυχώς συνάδελφοι τους διαχωρισμούς Πανεπιστήμια-ΤΕΙ τους έβαλαν άλλοι. Πολύ χαρακτηριστικά το κλαδικό όργανο των διπλωματούχων μηχανικών σαμποτάρει την ακαδημαϊκή και επαγγελματική εξέλιξη των πτυχιούχων μηχανικών με ορατές και αόρατες παρεμβάσεις. Όταν θα σταματήσει η συντεχνιακή δράση του ΤΕΕ, όταν θα εφαρμοστεί η συνθήκη της Μπολόνια στην Ελληνική εκπαίδευση, όταν θα αποκτήσουν οι μηχανικοί των ΤΕΙ όλα αυτά που δικαιούνται σύμφωνα με το αντικείμενο σπουδών τους, τότε μπορούμε να πούμε ότι ο διαχωρισμός έχει λήξει. Ως τότε θα κάνουμε ότι μπορούμε για να διασφαλίσουμε τα συμφέροντα μας και η δημιουργία του enginnertech.gr είναι ένα από αυτά. Ελάτε να συζητήσουμε το πρόβλημα των ΤΕΙ στην πλήρη του έκταση και θα δείτε το νόημα της προσπάθειάς μας. Ως τότε άτομα για τα καθήκοντα των "βοηθών μηχανικών", "υφισταμένων μηχανικών", "υπομηχανικών και εργοδηγών", θα πρέπει να αναζητηθούν αλλού και όχι στις τάξεις μας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο michanikos.gr δεν γίνονται αυτοί οι διαχωρισμοί τους οποίους άθελα τους ίσως ενισχύουν κάποιοι και απ' τις δυο πλευρές. Χαμένοι κατά τη γνώμη μου είναι όσοι θέλουν να ανατρέψουν το status quo.

Άλλο όμως ένα forum αποκλειστικά για τα επαγγελματικά δικαιώματα κι άλλο ένα γενικότερο forum για θέματα μηχανικών. Είχα την εντύπωση ότι το enginnertech.gr είναι ένα ακόμα γενικό forum για θέματα μηχανικων αλλά μάλλον οδεύει προς χώρο συζήτησης αποκλειστικά για θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Θα είναι πάντως κρίμα να υπάρχουν δύο fora που να συζητούνται θέματα πχ για στατικά ή ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και το γιατί το εξήγησα νομίζω επαρκώς σε προηγούμενή μου δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τετοια συζητηση θα μπορουσε να πραγματοποιηθει και εδω.. Και το μεγαλο (κατα τη γνωμη μου) οφελος που εχετε στην διεκδικηση των δικαιωματων σας οταν το συζητατε σε φορουμ με χρηστες ολων των κλαδων και βαθμιδων ειναι οτι μπορειτε να ακουσετε και την αντιθετη αποψη (καλη ή κακη, σωστη ή λαθος).. Το μεγαλυτερο οπλο στην οποια """αντιπαραθεση""" ειναι να γνωριζεις τα επιχειρηματα του αλλου..

 

Εγω παντως προσωπικα (οπως και αλλοι φανταζομαι και ελπιζω) ειμαι 100% με το μερος σας ως προς τον καθορισμο επαγ. δικαιωματων στους ΤΕ.. Δεν ξερω αν θα πρεπει να ειναι λιγα ή πολλα (και αυτο ειναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα) αλλα το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην ειναι ξεκαθαρισμενα και κατανοητα τα δικαιωματα σας..

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω οτι η συζήτηση αφορά Νέο Forum Μηχανικών Τ.Ε. και όχι τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτών ,σε αντίθετη περίπτωση θα κλειδωθεί το θεμα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα πολύ να μη ξεφεύγουμε από το θέμα του παρόντος νήματος.

 

Ο pariah7 άνοιξε αυτό το θέμα για να μας ανακοινώσει την ύπαρξη ενός νέου φόρουμ και όχι για να μιλήσουμε για επαγγελματικά δικαιώματα. Έχουμε θέματα στην κατηγορία Εργασιακά-Ασφαλιστικά στα οποία συζητάμε για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τετοια συζητηση θα μπορουσε να πραγματοποιηθει και εδω.. Και το μεγαλο (κατα τη γνωμη μου) οφελος που εχετε στην διεκδικηση των δικαιωματων σας οταν το συζητατε σε φορουμ με χρηστες ολων των κλαδων και βαθμιδων ειναι οτι μπορειτε να ακουσετε και την αντιθετη αποψη (καλη ή κακη, σωστη ή λαθος).. Το μεγαλυτερο οπλο στην οποια """αντιπαραθεση""" ειναι να γνωριζεις τα επιχειρηματα του αλλου..

 

Φαντάζομαι ότι το Forum των Τ.Ε. δεν περιορίζει την εγγραφή σε μηχανικούς μη Τ.Ε. που θα ήθελαν να καταθέσουν την άποψη τους. Θεωρώ ότι και το νέο Forum είναι ανοιχτό σε μηχανικόυς όλων των ειδικοτήτων που θέλουν να προσφέρουν στη συζήτηση των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Ευτυχώς το θέμα "ξεκλειδώθηκε"... Η ύπαρξη κλειδωμένων θεμάτων -ότι και να αφορούν αυτά- κατά την άποψη μου είναι ότι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ρισκαρουμε να τα ακουσουμε παλι απο τα "αφεντικα" ((( :) ))) δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να αρχισει καποιος να συμμετεχει σε 15 φορουμ μηχανικων, ενα για τη μια δουλεια, ενα για την αλλη κλπ κλπ κλπ..

Παραδειγμα, εγω μεχρι σημερα τουλαχιστον δεν ασχολουμε με σιδηρες.. Δεν θα γραφτω λοιπον σε ενα φορουμ που εχει σαν αντικειμενο τις σιδηρες.. Απο την αλλη στον χωρο αυτο γινονται συζητησεις για τετοιου ειδους κατασκευες τις οποιες τις παρακολουθω οποτε εχω τη δυνατοτητα.. Ενας λογος παραπανω, οταν το αντικειμενο ενος φορουμ δεν με αφορα προσωπικα, παροτι ξαναλεω σε ενα μεγαλο βαθμο συμφωνω με πολλα απο αυτα που "ζητατε".. Δυστυχως η πολυτελεια του χρονου για περιηγησεις δεν υπαρχει..

 

Τελος παντων, καλη επιτυχια σε οποια προσπαθεια και συγνωμη απο τους συντονιστες αν ξεφυγαμε απο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν χαίρομαι που άνοιξε πάλι το thread , δεν είναι ωραίο κάθε φορά που κάτι δεν μας αρέσει να κλειδώνεται ένα θέμα. Ο λόγος της δημιουργίας του νέου foroum είναι βασικά να προσελκύσει κυρίως τους μηχανικούς ΤΕ , ώστε να αισθάνονται πιο άνετα και να εκφράζονται με μεγαλύτερη ελευθερία. Εννοείτε οτι δεν αποκλείουμε κανένα μηχανικό ΠΕ από το foroum μας αντιθέτως είμαστε ανοιχτοί σε όλους τους μηχανικούς που δεν έχουν προκαταλήψεις και σύνδρομα ανωτερότητας. Εύχομαι το νέο φορουμ να δώσει μια νέα πνοή στα φορουμ μηχανικών και η λειτουργία του να στηρίζεται σε επιστημονικές και δημοκρατικές αρχές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.