Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης παταριού καταστήματος


Recommended Posts

 

Το θέμα έχει διευκρινιστεί με βάση την εγκ. 4

 

Παρ. 6 : ∆ιευκρινίζεται οτι η αναφορά στο άρθρο 2 του ν. 4067/12 αφορά αποκλειστικά στον 
ορισµό της σοφίτας. 
Ο  µειωτικός  συντελεστής  50%  εφαρµόζεται  σε  κάθε  περίπτωση  κατασκευής 
αυθαίρετου  εσωτερικού  εξώστη/παταριού  και  σοφίτας,  καθώς  και  σε  κάθε  περίπτωση 
αυθαίρετης  αλλαγής  χρήσης  νοµίµου  εσωτερικού  εξώστη/παταριού  ή  χώρου  στέγης  και 
ανεξαρτήτως µεγέθους.  

 

Τελεια. Αρα ο,5.

Αλλο...

...συναδερφοι ειπαν για τη σκαλα, να μην την βαλω με αναλυτικο αλλα να την μετρησω στην δομηση. (συμφερει)

Επισης ως τετραγωνικα (εχει γινει ολος ο πανω χωρος παταρι) να βαλω μονο το καθαρο εμβαδον και οχι την τοιχοποιια,...γιατι αυτην υπηρχε και πριν (το ισογειο καταστημα με τους τοιχους μεχρι το ταβανι υπηρχε...οποτε μονο το καθαρο εμβαδον -μεσα-μεσα τοιχο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με την προυποθεση οτι εξεταζουμε μονο τον ορισμο παταριου-σοφιτας και οχι τα μεγεθη απ'οτι εχω καταλαβει προκειμενου να λαβουμε μειωτικο συντελεστη για παταρι - σοφιτα... τον χωρο στο σχεδιακι που επισυναπτω   πως θα τον βαφτιζατε παταρι ή σοφιτα?

patarisofita.pdf

Edited by patrick2008
Link to comment
Share on other sites

..  πως θα τον βαφτιζατε παταρι ή σοφιτα?

θα "βάφτιζα" ότι μετράει στον ΣΔ αφου το ελέγχεις με ΓΟΚ που είχε βγει η άδεια τοτε και όχι με ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις didonis? Γιατι να με απασχολει αν μετραει στον σδ? Για την τακτοποιηση μιλαω δεν μπορει να περασει πχ σαν παταρι με μειωτικο?

Link to comment
Share on other sites

Με την προυποθεση οτι εξεταζουμε μονο τον ορισμο παταριου-σοφιτας και οχι τα μεγεθη απ'οτι εχω καταλαβει προκειμενου να λαβουμε μειωτικο συντελεστη για παταρι - σοφιτα... τον χωρο στο σχεδιακι που επισυναπτω   πως θα τον βαφτιζατε παταρι ή σοφιτα?

Αφού το δάπεδο του χώρου δεξιά (πατάρι) δεν ξεκινάει από την υψομετρική αφετηρία της στέγης θα τον ονομάσεις πατάρι και θα λάβεις τον μειωτικό συντελεστή. 

Link to comment
Share on other sites

και σορρυ για να το ολοκληρωσω , το οτι πανω σε αυτο το παταρι που ειναι προσβασιμο απο εσωτερικη σκαλα υπαρχει WC και 2 υπνοδωματια δεν φανταζομαι να μου αλλαζει την παραδοχη παταρι=μειωτικος?  ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις didonis?...

 

κάτι σαν αυτό εννοούσα και για αυτό το ονόμασα κι εγώ "βάφτισμα"¨....  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: 

 

 

...το οτι πανω σε αυτο το παταρι που ειναι προσβασιμο απο εσωτερικη σκαλα υπαρχει WC και 2 υπνοδωματια ....

 

Συνήθως σε χώρους σαν αυτούς δεν έφτιαχναν εξώστες για θέα αλλά χώρους κυρίας χρήσης για τις οικίες....

 

Οπότε η δική μου άποψη είναι ότι ενέχει ο κίνδυνος σε μελλοντικές διευκρινίσεις ειδικά στην ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου βαφτίσια σαν αυτά θα έχουν κάποιο θέμα ..... (είναι όμως απλά άποψη)

 

ισχύουν φυσικά οι σωστές επισημάνσεις των Pavlos ΙΑΣΟΝΑΣ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.