Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης παταριού καταστήματος


Recommended Posts

Είναι σίγουρα χωρίς πρόσβαση ή προσωρινά χωρίς πρόσβαση;

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν με πείθει προσωπικά το γεγονός ότι κάποιος έκανε τέτοια κατασκευή για να θερμαίνεται καλύτερα ο χώρος.

Εγώ θα το τακτοποιούσα ώς υπέρβαση δόμησης.

Καλά κάνεις και ρωτάς. Σήμερα όμως δεν έχει από πουθενά πρόσβαση.

 

 

Μη κουράζεστε άδικα. Θα προστιμοποιηθεί η κατασκευή ως Υ.Δ με μειωτικό συντελεστή ως πατάρι. Δεν γίνεται να αγνοηθεί κάτι τέτοιο. Μια χαρά χώρος γραφείου θα μπορέσει να γίνει. Ευκαιρία να τον έχει και νόμιμο.

Εντάξει συμφωνώ ότι είναι μπορεί στο μέλλον να χρησιμοποιηθεί ως πατάρι, απλά λόγω του μεγέθους του ~300μ² βγάζει ένα πρόστιμο της τάξεως των 12.000€ και έλεγα μπας και το γλυτώσει. Μάλλον τείνω προς την αποξήλωση.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω περιπτωση καταστηματος σε οικοδομη με αδεια του '71 και παταρι στα σχεδια της αδειας με εμβαδον 50% του καταστηματος.

Το συμβολαιο αναγραφει κανονικα τα μετρα αδειας χωρις να περιγραφει αν το παταρι ειναι κυριος ή βοηθητικος χωρος.

Κατα την αυτοψια δεν διαπιστωνω καμια διαφορα απο τα σχεδια. Σε αυτη τη φαση το καταστημα ειναι νοικιασμενο και στο παταρι υπαρχει χωρος αποθηκευσης και ενα μικρο γραφειακι. Εδωσα βεβαιωση μη αυθαιρεσιας χωρις να με εχει απασχολησει αν το παταρι θεωρειται κυριος ή βοηθητικος χωρος 

Πως θα καταλαβω τι το θεωρουσε η άδεια; (για να δηλωθει στην εφορια κλπ)

 

*το καταστημα δεν ειναι ΚΥΕ

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε κατοικία προ του 1955, ενώ στο συμβόλαιο που έγινε το 2008 αναφέρεται ως ισόγεια κατοικία, στην πράξη υπάρχει πατάρι/σοφίτα κάτω από δίρριχτη στέγη με μέγιστο καθαρό ύψος κάτω από 2.2μ.

 

Από την στιγμή που είναι κάτω από 2.2μ δεν είναι ούτε κύριος ούτε βοηθητικός χώρος. Μετράει στον συντελεστή δόμησης;

 

Θα έπρεπε να αναφέρεται στο συμβόλαιο ή στο τοπογραφικό;

 

Θα δίνατε βεβαίωση για μεταβίβαση σε αυτό το κτήριο ή θα κάνατε πρώτα τακτοποίηση / νομιμοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μου έτυχε περίπτωση για δυο καταστήματα με αυθάιρετα πατάρια και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά. Εγώ τα αντιμετώπισα ως εξής:

 

α) πολυκατοικία του '61 με Ο.Α. έχει ισόγειο κατάστημα με αυθαίρετο πατάρι <50% επιτρεπόμενης δόμησης, το οποίο είναι κατασκευασμένο κατά την κατασκευή του κτιρίου με σκυρόδεμα. Επέλεξα κατηγορία 2,  10 τ.μ. στο 'Υ.Δ. Χώρων με μειωτικό συντελεστή', είδος χρήσης 'υπηρεσίες', παλαιότητα προ '75 και μου βγάζει πρόστιμο γύρω στα 100 ευρώ. Οπότε ο πελάτης μου θα πληρώσει μόνο το παράβολο 500 ευρώ.

β) στην ίδια πολυκατοικία, διπλανό κατάστημα, το οποίο έχει προκύψει απο αυθαίρετη συνένωση δύο καταστημάτων του ίδιου ιδιοκτήτη και για τα οποία υπαρχει σύσταση, εκτός απο το φύλο καταγραφής για το πατάρι (όπως την περίπτωση α) πρόσθεσα και ένα φύλο καταγραφής με επελεγμένο μόνο το 'Διαφορ. διαμερισμάτωση' και προκύπτει το συνολικό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

για το α:

Θα βάλεις κατηγορία 2 και παλαιότητα προ 83. Όχι προ 9/6/75, διότι αυτή χρησιμοποιείται για κατηγορία 1.

για το β:

Η διαμερισμάτωση, όταν υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες στην ίδια δήλωση, καταχωρείται ως μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση

Link to comment
Share on other sites

α) σωστά, για να συνάδει και με την κατηγορία 2.

β) δλδ, αν κατάλαβα καλά, προσθέτω νέο φύλο καταγραφής και επιλέγω μόνο τη δ.δ.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

για το β:

Τυπικό είναι το θέμα. Καταχωρείς  μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση και στην περιγραφή γράφεις διαφορετική διαμερισμάτωση χωρίς να κάνεις κανένα προυπολογισμό. Αυτό αναφέρεται και στο εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.