Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης παταριού καταστήματος


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Πατάρι καταστήματος, το οποίο επεκτάθηκε αυθαίρετα έτσι ώστε να καλύπτει το 100% του υποκείμενου ορόφου, έχει ανεξαρτητοποιηθεί με δική του είσοδο (χωρίς λειτουργική συνέχει με το ισόγειο κατάστημα ) από τη στάθμη του μεσωρόφου. Η νέα του χρήση είναι γραφείο και το καθαρό του ύψος – 2,20 μ. Μπορεί να γίνει χρήση μειωτικού συντελεστή, ή δηλώνεται όλη η επιφάνειά του – νόμιμο πατάρι + αυθαίρετη προσθήκη, ως υπέρβαση δόμησης Κύριας χρήσης και αλλαγής χρήσης; Σας ευχαριστώ!   

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η άποψη μου είναι ότι αφενός δεν μπορεί να πάρει μειωτικό διότι δεν αποτελεί λειτουργικό παράρτημα του ισογείου καταστήματος. Οπότε για την αυθαίρετη επέκταση θα έβαζα Υπέρβαση Δόμησης Χώρου Κύριας χρήσης (χωρίς συντελεστή αλλαγής χρήσης) και για το νόμιμο πατάρι που άλλαξε χρήση (από κύρια σε κύρια) βάζεις 1 παράβαση με αναλυτικό κατά το άρθρο 18 ,§5β. ( Εκτός κι αν επέρχεται αύξηση του συντελεστή δόμησης (πχ σε εκτός σχεδίου από κατάστημα σε κατοικία....) όπου θα χρειαστεί να βάλεις συντελ. αλαγής χρήσης). Αυτά! 
 
 
Ερώτηση κι από μένα τώρα:
Θα κάνω δήλωση στα αυθαίρετα για μια μονοκατοικία με στέγη,επειδή έκλεισε έναν Η/Χ . Ωστόσο διαπίστωσα το εξής: μέσα σε ένα από τα υπνοδωμάτια έχει δημιουργηθεί ένα παταράκι περίπου 15 τμ στο οποίο ανεβαίνεις με ξύλινη σκάλα και έχουν βάλει ένα κρεβάτι...επίσης έχει και παράθυρο το πατάρι αυτό.
Η απορία μου είναι στο πως θα το δηλώσω με δεδομένο ότι δεν υπάρχει κάποια υπέρβαση ύψους, οπότε σκέφτομαι να το δηλώσω είτε σαν υπέρβαση δόμησης με μειωτικό (που είναι και το σωστό αλλά το θεωρώ υπερβολή) είτε με αναλυτικό σαν μία κατασκευή...(?) ή  ή καθόλου.... Ακούω γνώμες!

 

 

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Στην περίπτωση του πελάτη μου όμως, δεν υπάρχει θέμα αλλαγής χρήσης, γιατί από την κατασκευή του ο χώρος λειτούργησε ως ανεξάρτητος, με τη νέα χρήση - αυτή του γραφείου.  Άρα μήπως να τον δηλώσω ως υπέρβαση δόμησης Κ.Χ. μόνο (πατάρι της άδειας + αυθαίρετη προσθήκη) και να κλείσω το θέμα;

Σε ότι αφορά στο δικό σου θέμα, διάβασε το παρακάτω, θεωρώ πως θα σε βοηθήσει.  

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=oeoDxtkxgrs%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Μα αν στην οικοδομική άδεια βλέπεις ότι το νόμιμο τμήμα του παταριού  το έχουν συμπεριλάβει στο συντελεστή δόμησης, γιατί να το ξαναβάλεις εσύ? Επιπλέον αν στην άδεια το πατάρι φαίνεται ότι είναι κυριος χώρος-κατάστημα, τότε για μένα έχεις αλλαγή από μία κύρια χρήση σε άλλη (σε σχέση με της άδειας κι ας μην λειτούργησε ποτέ ως κατάστημα).....

 

Όσον αφορά στη δική μου περίπτωση...ευχαριστώ πολύ για το έγγραφο αυτό, δεν το είχα υπόψη μου! Από αυτά που λέει καταλαβαίνω ότι δεν έχω υπέρβαση δόμησης, ωστόσο δεν πρέπει κάπως να το δηλώσω? Λέω εγώ τώρα...μέσα σε έναν αναλυτικό ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Έχει χιλιοστά αυτό το πατάρι - γραφείο;;;;

Είναι δηλαδή, αυτόνομη και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία;;;;;

Πως θα δηλωθεί τότε στον 4178;;;;

O "όγκος" που καταλαμβάνει ανήκει στην ΟΙ του καταστήματος....

Αντιστοίχως, η νέα "είσοδος" που έχει αποκτήσει είναι καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου.....

Συμφέρει το φίλο ιδιοκτήτη;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω δήλωση στα αυθαίρετα για μια μονοκατοικία με στέγη,επειδή έκλεισε έναν Η/Χ . Ωστόσο διαπίστωσα το εξής: μέσα σε ένα από τα υπνοδωμάτια έχει δημιουργηθεί ένα παταράκι περίπου 15 τμ στο οποίο ανεβαίνεις με ξύλινη σκάλα και έχουν βάλει ένα κρεβάτι...επίσης έχει και παράθυρο το πατάρι αυτό. Η απορία μου είναι στο πως θα το δηλώσω με δεδομένο ότι δεν υπάρχει κάποια υπέρβαση ύψους, οπότε σκέφτομαι να το δηλώσω είτε σαν υπέρβαση δόμησης με μειωτικό (που είναι και το σωστό αλλά το θεωρώ υπερβολή) είτε με αναλυτικό σαν μία κατασκευή...(?) ή  ή καθόλου.... Ακούω γνώμες!

 

Κατά τη γνώμη μου έχεις Υπέρβαση Δόμησης Χώρου με μειωμένο συντελεστή για όλα τα τ.μ. του παταριού και 1 παράβαση με αναλυτικό για το "παράθυρο" και τη "σκάλα" (αν θέλεις να είσαι απολύτως σωστός). Πρόβλημα θα βρεις στο αποδεικτικό παλαιότητας των αυθαιρεσιών.....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Ιάσονα για την απάντησή σου, θεωρώ πώς έχεις δίκιο, έτσι θα το δηλώσω, απλά είναι τόσο μικρό αυτό το πατάρι και με ύψος 2,10μ που πέρασε από το μυαλό μου μήπως το...προσπεράσω...αλλά μάλλον όχι. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.