Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος σύνδεσης με το δίκτυο της Δ.Ε.Η.


Recommended Posts

Τα στοιχεία αυτά που είναι αναμφίβολα ενδεικτικά και προσεγγιστικά ισχύουν για τη Χ.Τ. μέχρι παροχή Νο5 για όλη την Ελλάδα ή αλλάζουν από περιοχή και περιοχή π.χ. νησιά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας.Εγώ έχω το εξής να ρωτήσω:Θέλω να κάνω εγκατάσταση φωτοβολταϊκών ισχύος 10 κιλοβάτ,με αποτέλεσμα να απαιτείται τριφασική σύνδεση.Μέχρι τον στύλο της ΔΕΗ μπροστά από το σπίτι μου όμως,υπάρχει μονοφασικό δίκτυο.Ο στύλος που έχει τριφασικό είναι 80 μέτρα μακριά από εκεί που παίρνω εγώ.Με βάση τη λογική χρειάζονται δύο γραμμές (καλώδια ) μέχρι τον στύλο που με εξυπηρετεί.Επίσης λοιπά υποστηρικτικά έργα για τους στύλους κατά πάσα πιθανότητα δε χρειάζονται,καθώς υπάρχουν ήδη.Το ερώτημά μου είναι πόσο περίπου θα είναι το κόστος για να φέρω τριφασικό ρεύμα στον επιθυμητό στύλο,και πόσο κοστίζουν ο μετρητής και η σύνδεσή του στο δίκτυο.

Πιο πάνω είδα κάτι τιμές να αναφέρονται,αλλά δεδομένου του ότι το μόνο έργο που απαιτείται είναι η επέκταση δύο φάσεων κατά λίγα μέτρα πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ μεγάλο...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο είναι το κόστος σύνδεσης με τη ΔΕΗ για παροχή Νο 7.

 

Το ακίνητο (εκτός σχεδίου) βρίσκεται στην Κορινθία, ήταν βιοτεχνία με μικρή παροχή όμως (Νο2) και οι κολώνες της ΔΕΗ βρίσκονται στον δρόμο δίπλα στην είσοδο του ακινήτου.

Στην περιοχή υπάρχουν αρκετά βιοτεχνικά και βιομηχανικά κτίρια.

 

Στο ΦΕΚ 440/30/3/2007 στον πίνακα τιμών Νο 1, στη σελίδα 9291, στο 4, γράφει 11.812 ευρώ. Είναι αυτό;

http://www.rae.gr/old/cases/C15/FEK440_B_30-03-2007.pdf

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!!!

Είναι άδικο να πληρώνουν οι επενδυτές τα λάθη της ΔΕΗ.

Για έργο των 10 kW σε στέγη είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν τιμή σύνδεσης μόνο 500 €.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και το θέμα είναι σχετικα παλιό θεωρώ πως η απορία μου ταιριάζει καλύτερα εδώ :

 

Για την ηλεκτροδότηση μιας αποθήκης από τη ΔΕΗ (σε εκτός σχεδίου και σχετικά απομακρυσμένη περιοχή), μπορεί να χρησιμοποιηθεί το υπάρχον δίκτυο της ΔΕΗ μιας και ακριβώς απέναντι από το αγροτεμάχιο που με ενδιαφέρει υπάρχει φωτοβολταικό πάρκο ή θα πρέπει να γίνει εκ νέου εγκατάσταση γραμμής με ότι συνεπάγεται αυτό σε κόστος για τον ιδιοκτήτη?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 year later...

αν καποιοs συναδελφοs εχει κανει προσφατα αντικατασταση παροχηs νουμερο 5 σε νουμερο 6 ποσο ειναι το κοστοs στο ΔΕΔΗΕ? πληρωφωριακα ρωταω πριν κανω αιτιση δηλωση να μou πουν ενγραφωs.cheers George.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.