Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλου για Ν 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε πολυκατοικία με Ο.Α. του 1985 υπάρχει απώλεια φακέλου στην ΥΔΟΜ. Διαθέσιμα είναι τα σχέδια της σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και το στέλεχος. Η αρμόδια ΥΔΟΜ δέχεται την μερική ανασύσταση ως προς μεμονωμένο διαμέρισμα εφόσον κατατεθεί τοπογραφικό και δ/μα κάλυψης του οικοπέδου, αποτύπωση του διαμερίσματος και τεχνική έκθεση.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 2 μπορεί να γίνει προσάρτηση των αντιγράφων των σχεδίων της Σ.Ο.Ι. εφόσον συμφωνούν με την πραγματική κατάσταση, εφόσον η άδεια έχει εκδοθεί πριν το ΠΔ του 1983. Στην περίπτωσή μου και εφόσον η άδεια είναι του 1985 και συνεπώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτό.

Όμως εφόσον από τα σχέδια της σύστασης υπάρχουν διαφορές σε σχέση με την πραγματική κατάσταση πριν την αποτύπωση/μερική ανασύσταση δεν θα χρειαστεί να γίνει ρύθμιση στον 4495/17; Για παράδειγμα αναφέρω ότι με τα σχέδια της σύστασης προκύψει διαφορετική διαμερισμάτωση ή αλλαγή όψεων, αυτά απλώς θα αποτυπωθούν για την μερική ανασύσταση, χωρίς να υπαχθούν/πληρωθεί πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά επιλέγεις είτε ανασύσταση, είτε τακτοποίηση με Ν.4495/17.

Έπειτα, εφόσον έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση (σύμφωνα πάντα με τα σχέδια σύστασης)

θα κάνεις και τροποποίηση σύστασης, σε συνεννόηση τουλάχιστον με το διαμέρισμα

που επηρεάζεται λόγω διαφορετικής διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει στέλεχος και επειδή ήδη άλλο διαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας έχει προβεί σε μερική ανασύσταση, θα προχωρήσω και εγώ σε μερική ανασύσταση.

Το ερώτημα είναι το εξής: Η εγκύκλιος 2 αναφέρει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα σχέδια της σύστασης εφόσον η άδεια έχει βγει πριν από το ΠΔ του 1983. Η άδεια στην δική μου περίπτωση βγήκε το 1985. Συνεπώς για την αυτοψία δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα σχέδια της σύστασης. Αν όμως υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις με τα σχέδια της σύστασης, όπως π.χ. τροποποίηση ανοιγμάτων, διαφορετική διαμερισμάτωση κλπ. εγώ θα προβώ απλώς σε νέα κάτοψη ανασύστασης ή θα πρέπει να προβώ σε ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι το σωστό είναι να γίνει τακτοποίηση πρώτα, αν "υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις με τα σχέδια της σύστασης, όπως π.χ. τροποποίηση ανοιγμάτων, διαφορετική διαμερισμάτωση κλπ.", η οποία όμως κανονικά για τις άδειες του 1983 και μετά γίνεται με βάση τα σχέδια της οικοδομικής άδειας... Εδώ προκύπτει φαύλος κύκλος τύπου "η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα?", οπότε θεωρώ ότι η μόνη λύση είναι να γίνει ξερή ανασύσταση με την προϋπόθεση ότι δεν προκύπτει υπέρβαση δόμησης σε σχέση με το ΔΚ που θα συνταχθεί σε απόλυτη συμφωνία και με τα στοιχεία του στελέχους της οικοδομικής άδειας. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προς αυτό προσανατολίζομαι, όμως πράγματι είναι κάπως ασαφές το τι γίνεται με άδειες μετά το 1983 και τυχόν αποκλίσεις τους, όταν υπάρχει απώλεια φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο σ/ν του ΥΠΕΝ που είναι προς φήφιση έχει κάτι αλλαγές στο άρθ. 51 του Ν.4495/17 σχετικά με την ανασύσταση, οπότε περίμενε να φηφιστεί για να δεις πως θα κινηθείς.

Edited by akis73
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επανέρχομαι διότι ο αρμόδιος υπάλληλος της ΥΔΟΜ, για την μερική ανασύσταση του συγκεκριμένου διαμερίσματος, με παρέπεμψε να χρησιμοποιήσω τα σχέδια της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Όταν του ανέφερα το άρθρο 99, το οποίο αναφέρει ότι τα σχέδια σύστασης χρησιμοποιούνται για άδειες που εκδόθηκε πριν το ΠΔ του 1983 (η δική μου περίπτωση αφορά άδεια του 1985), μου είπε δεν το γνώριζε και ότι εάν τα σχέδια της σύστασης συμφωνούν με την πραγματική κατάσταση να υποβάλλω αυτά. Επίσης, ήδη στην συγκεκριμένη πολυκατοικία έχει γίνει δεκτή μερική ανασύσταση ως προς άλλο διαμέρισμα με τα σχέδια της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

@Tim22 αφού θα έδινες κάτοψη ορόφου όπου θα αποτύπωνες την πραγματοποιημένη κατάσταση, γιατί να μην χρησιμοποιήσεις την κάτοψη της σύστασης εάν συμβαδίζει με την πραγματικότητα;
Έτσι κι αλλιώς η ουσία παραμένει η ίδια, είτε σχεδιάσεις καινούργια κάτοψη είτε χρησιμοποιήσεις το υπάρχον σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

 
Έχω ένα γήπεδο που έχουν κτιστεί τρία κτίρια κατοικιών.

Στο πρώτο κτίριο έχω βρει την αρχική οικοδομική άδεια αλλά δεν έχω βρει της αναθεώρησης (έχω βεβαίωση απώλειας από την πολεοδομία). Η αναθεώρηση αφορούσε άλλη αρχιτεκτονική μελέτη. Από το νέο περίγραμμα της αναθεώρησης (φαίνονται καθαρά οι διαστάσεις του κτιρίου) , διαπίστωσα ότι το νέο περίγραμμα (αναθεώρησης) της άδειας και κατά συνέπεια το αναγραφόμενο εμβαδόν είναι πολύ μικρότερο από αυτό που αναγράφεται στο στέλεχος. 

 Άρα θα έχω υπέρβαση δόμησης; 

Πως θα γίνει ο έλεγχος; 

Τα δεύτερο κτίριο είναι προσθήκη του πρώτου. Σε αυτό επίσης δεν έχω βρει τα εγκεκριμένα σχέδια από την πολεοδομία (έχω πάρει επίσης βεβαίωση). Παρόλα αυτά μπόρεσα να βρω κάποιες κατόψεις (σφραγισμένα από πολεοδομίσ) και μπορώ να κάνω τον έλεγχο. Υπάρχει υπέρβαση δόμησης σε σχέση με το περίγραμμα αλλά όταν η δόμηση σου περισσεύει θεωρείται παράβαση; 

Στο τρίτο κτίριο έχει ανευρεθεί η οικοδομική άδεια αλλά για κάποιο λόγο δείχνουν το οικόπεδο πολύ μικρότερο περίπου τρια στρέμματα έναντι 20 στρεμμάτων που είναι όλο το γήπεδο. Τον έλεγχο για υπέρβαση θα τον κάνω όπως έχει εκδοθεί η άδεια; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, chrysa said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

 
Έχω ένα γήπεδο που έχουν κτιστεί τρία κτίρια κατοικιών.

Στο πρώτο κτίριο έχω βρει την αρχική οικοδομική άδεια αλλά δεν έχω βρει της αναθεώρησης (έχω βεβαίωση απώλειας από την πολεοδομία). Η αναθεώρηση αφορούσε άλλη αρχιτεκτονική μελέτη. Από το νέο περίγραμμα της αναθεώρησης (φαίνονται καθαρά οι διαστάσεις του κτιρίου) , διαπίστωσα ότι το νέο περίγραμμα (αναθεώρησης) της άδειας και κατά συνέπεια το αναγραφόμενο εμβαδόν είναι πολύ μικρότερο από αυτό που αναγράφεται στο στέλεχος. 

 Άρα θα έχω υπέρβαση δόμησης; 

Πως θα γίνει ο έλεγχος; 

Τα δεύτερο κτίριο είναι προσθήκη του πρώτου. Σε αυτό επίσης δεν έχω βρει τα εγκεκριμένα σχέδια από την πολεοδομία (έχω πάρει επίσης βεβαίωση). Παρόλα αυτά μπόρεσα να βρω κάποιες κατόψεις (σφραγισμένα από πολεοδομίσ) και μπορώ να κάνω τον έλεγχο. Υπάρχει υπέρβαση δόμησης σε σχέση με το περίγραμμα αλλά όταν η δόμηση σου περισσεύει θεωρείται παράβαση; 

Στο τρίτο κτίριο έχει ανευρεθεί η οικοδομική άδεια αλλά για κάποιο λόγο δείχνουν το οικόπεδο πολύ μικρότερο περίπου τρια στρέμματα έναντι 20 στρεμμάτων που είναι όλο το γήπεδο. Τον έλεγχο για υπέρβαση θα τον κάνω όπως έχει εκδοθεί η άδεια; 

Η ερώτηση αφορούσε για τους ελέγχους των αυθαιρέτων και πως θα προβώ στην επίλυσή τους. Θα προβώ και στην ανασύσταση αλλά είναι ένα βήμα το οποίο θα γίνει αργότερα. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.